Pandémia zasiahla celý svet, no zdá sa, že majetok najbohatších ľudí planéty bol vo väčšine prípadov ušetrený toho najhoršieho. Dvojnásobne to platí pri boháčoch, ktorí za svoj domov považujú starý kontinent. Podľa zistení Forbesu vzrástlo bohatstvo európskych miliardárov medziročne o bilión dolárov.
Americký Forbes vydal rebríček svetových miliardárov roku 2021, v ktorom figuruje 628 európskych mien, čo je oproti minuloročným 511 členom výrazný nárast. Dohromady sú bohatší o bilión dolárov, čo naznačuje, že pre superbohatých bol rok pandémie veľmi úspešný.
Európsky pelotón vedie francúzsky magnát Bernard Arnault s rodinou, ktorý sa v rebríčku najbohatších ľudí planéty nachádza na treťom mieste. Hodnota jeho majetku, ktorú Forbes odhaduje na 150 miliárd dolárov, sa oproti minulému roku takmer zdvojnásobila. Dôvodom je rast hodnoty akcií jeho spoločnosti LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton).
Druhým najbohatším Európanom je s majetkom na úrovni 77 miliárd dolárov španielsky módny velikán Amancio Ortega. I hodnota jeho majetku sa medziročne zvýšila, konkrétne o 20 miliárd dolárov, no ani to mu nestačilo na lepšiu než jedenástu pozíciu v celosvetovom rebríčku.
V minuloročnom vydaní pritom figuroval na šiestom mieste. Tento rok sa pred neho dostali prevažne americkí miliardári, ktorých majetok rastie ešte rýchlejšie.
V zozname pribudlo aj 72 nováčikov z Európy, medzi nimi je napríklad generálny riaditeľ nemeckého vydavateľstva Axel Springer Mathias Doepfner, ktorý pokoril miliardovú hranicu majetku potom, čo získal darom podiel vo vydavateľstve od majiteľky Friede Springer.
Ďalším debutantom je zakladateľ servera Checkout.com Guillaume Pousaz, ktorého podiel v platobnej spoločnosti má odhadovanú hodnotu deväť miliárd dolárov.
Návraty aj tragédie
V rebríčku však figuruje aj niekoľko mien, ktoré sa medzi dolárovými miliardármi už v minulosti objavili a teraz sa do elitnej skupiny vracajú. Medzi nimi je napríklad grécky zakladateľ leteckej spoločnosti easyJet Stelios Haji-Ioannou či traja nemeckí bratia, zakladatelia Rocket Internet, Oliver, Marc a Alexander Samwerovci.
Sedem európskych miliardárov od vydania minuloročného rebríčka zomrelo, medzi nimi Olivier Dassault z Francúzska, Heinz Hermann Thiele z Nemecka, Benjamin de Rothschild zo Švajčiarska, Manuel Jove zo Španielska, Dmitri Bosov z Ruska, David Barclay z Veľkej Británie a Arne Wihelmsen z Nórska.
Najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý zomrel po páde helikoptéry 27. marca, sa nachádza v novom rebríčku tiež, keďže bol zostavený niekoľko dní pred jeho úmrtím. Je však pravdepodobné, že jeho majetok v hodnote 17,5 miliárd bude v rebríčku figurovať i naďalej, keďže ho zdedí Kellnerova žena a deti.
Aj slovenským miliardárom sa darilo
Zo Slovenska má v rebríčku zastúpenie Ivan Chrenko, dlhodobo najbohatší Slovák a zakladateľ realitnej firmy HB Reavis. S majetkom 1,7 miliardy dolárov je pred partnerom Penty Jaroslavom Haščákom s 1,2 miliardami. Päťdesiattriročný Chrenko zbohatol medziročne o 200 miliónov dolárov. O dva roky mladší Haščák mal v rokoch 2019 a 2000 majetok na úrovni miliardy dolárov.
Platí, že na výraznom náraste celkového majetku európskych miliardárov sa nováčikovia podieľajú len čiastočne. Pri vylúčení nových mien a tých, ktorí sa do rebríčka vrátili po odmlke, sú európski miliardári aj tak celkovo o 797 miliárd bohatší než pred rokom.
Poznámka: Pri zostavovaní zoznamu v roku 2020 určoval Forbes hodnotu majetku pomocou cien akcií a výmenných kurzov z marca 2020. Toto obdobie sa neskôr ukázalo ako bod relatívneho prepadu na svetových akciových trhoch i vo vývoji výmenného kurzu medzi eurom a dolárom. K výpočtu tohtoročného rebríčka Forbes použil akciové ceny a výmenné kurzy z 5. marca 2021.
Vedie Nemecko
Čo sa týka počtu miliardárov, medzi európskymi krajinami stále vedie Nemecko so 136 zástupcami, vrátane 26 nových tvárí a deviatich navrátilcov. Celková hodnota ich majetku predstavuje 625 miliárd dolárov.
Na rozdiel od Francúzska, kde sú zdrojom bohatstva najmä luxusné výrobky, nemeckým miliardárom prináša zisky skôr nízkonákladový maloobchod. Dediči maloobchodnej siete predajní Aldi Beate Heister a Karl Albrecht Jr. sú v súčasnosti s majetkom hodnote 39,2 miliárd dolárov najbohatšími Nemcami.
Dieter Schwartz, majiteľ konkurenčných sietí supermarketov Kaufland a Lidl, zaznamenal najväčší medziročný nárast. Jeho majetok vzrástol oproti minulému roku o 17,1 miliardy dolárov na súčasných 26,9 miliardy. Veľkou mierou sa na raste hodnoty supermarketov podieľala celosvetová pandémia.
10 boháčov vlastní majetok v hodnote 552 miliárd dolárov
Ako už bolo spomínané, Francúzsko má v rebríčku početné zastúpenie vďaka tradične silným odvetviam luxusného tovaru a módy.
Bernard Arnault, ktorý je zároveň najbohatším Európanom, zaznamenal najvyšší nárast hodnoty majetku v zemi. Majetok vnukov zakladateľa Chanelu Pierra Wertheimera, bratov Alaina a Gerarda Wertheimerovcov, sa zdvojnásobil z pôvodných 17 miliárd dolárov v roku 2020 na súčasných 35 miliárd dolárov.
Stále platí, že veľkú časť európskeho bohatstva drží len hŕstka podnikateľov. A minulý rok svoj náskok ešte zvýšila. Desať najbohatších Európanov aktuálne vlastní majetok v celkovej hodnote 552 miliárd dolárov, čo je medziročne o 216 miliárd viac.
Nasledujúce krajiny majú aspoň deväťnásobné zastúpenie v tohtoročnom rebríčku Forbesu:
Rakúsko
- Počet miliardárov: 12 (9 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 62,7 miliardy dolárov (42,1 miliardy dolárov v roku 2020)
Spoluzakladateľ spoločnosti Red Bull Dietrich Mateschitz zostáva na čele najbohatších Rakúšanov potom, čo jeho majetok vzrástol za uplynulý rok o desať miliárd dolárov. Ulrich Mommert je jediným rakúskym nováčikom na zozname, Reinold Geiger a Stefan Pierer sú rakúskymi navrátilcami.
Česká republika
- Počet miliardárov: 9* (8 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 41,4 miliardy dolárov (vs. 32,7 miliardy dolárov v roku 2020)
Len jeden Čech rozšíril v uplynulom roku rady miliardárov, a to spoluzakladateľ firmy Avast Eduard Kučera.
* Do svojej tragickej smrti 27. marca 2021 bol Petr Kellner, zakladateľ investičnej spoločnosti PPF, najbohatším Čechom. Jeho majetok s najväčšou pravdepodobnosťou prejde do vlastníctva najbližšej rodiny. Keďže zomrel až po zostavení rebríčka roku 2021, jeho majetok je započítaný v celkovom európskom súčte.
Dánsko
- Počet miliardárov: 10 (8 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 61,3 miliardy dolárov (41,4 miliardy dolárov v roku 2020)
Módny a maloobchodný velikán Anders Holch Povlsen zostáva na čele najbohatších ľudí Dánska s odhadovaným majetkom vo výške 13,2 miliárd dolárov. Oproti minulému roku zbohatol o 5,2 miliardy dolárov.
Ďalšími členmi elitnej spoločnosti z Dánska sú štyria majitelia firmy Lego. Kjeld Kirk, Thomas Kirk a Sofie Kirk Kristiansenovci spolu s Agnete Kirk Thinggaard vlastnia každý svoj podiel v spoločnosti v hodnote 8,7 miliardy dolárov, čo je o 2,6 miliardy vyššia hodnota než minulý rok. Dánsko má tiež dvoch navrátilcov: André Kasprzaka a Annu Kasprzak, majiteľov výrobcu obuvi Ecco.
Francúzsko
- Počet miliardárov: 42 (39 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 512 miliárd dolárov (304,3 miliardy dolárov v roku 2020)
Bernard Arnault v novembri pokoril hranicu 100 miliárd dolárov a hodnota jeho majetku i naďalej stúpa spolu s tým, ako rastie hodnota spoločnosti LVMH, v ktorej má 47-percentný podiel. Françoise Bettencourt Meyers, vnučka zakladateľa spoločnosti L’Oréal, sa pýši majetkom v hodnote 73,6 miliardy dolárov, k čomu jej dopomohlo medziročné zvýšenie o 24,7 miliardy.
Len dvaja noví miliardári rozšírili francúzske zastúpenie v aktuálnom vydaní rebríčka. Stéphane Bancel z farmaceutickej firmy Moderna, ktorá vyrába vakcíny na Covid-19, a Olivier Pomel, zakladateľ spoločnosti Datadog. Dvaja miliardári z Francúzska sa do rebríčka vrátili po pauze.
Olivier Dassault, dedič leteckej a kozmickej spoločnosti Dassault, zomrel pri nehode helikoptéry v marci vo veku 69 rokov.
Nemecko
- Počet miliardárov: 136 (107 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 625 miliárd dolárov (447,1 miliardy dolárov v roku 2020)
Zatiaľ čo v rebríčku nemeckých miliardárov vedú majitelia diskontných obchodov s potravinami Aldi a Lidl, v zemi pribudlo za uplynulý rok 26 ľudí s hodnotou majetku vyššou než jedna miliarda dolárov. Najvýznamnejší z nich sú Erich Wesjohann z poľnohospodárskeho gigantu EW Group, Mathias Doepfner z mediálnej spoločnosti Axel Springer a bratia Alex a Christian Birkenstockovi, dediči obuvníckeho impéria Birkenstock.
Írsko
- Počet miliardárov: 9 (9 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 42,9 miliardy dolárov (35,8 miliardy dolárov v roku 2020)
Stavebný magnát Pallonji Mistry zostáva najbohatším mužom Írska s odhadovaným majetkom v hodnote 14,6 miliardy dolárov, čo je o 3,5 miliardy viac než minulý rok.
Krátko po uzatvorení tohtoročného vydania získala írska firma Stripe peniaze od súkromných investorov a jej odhadovaná hodnota sa tak zvýšila na 95 miliárd dolárov. V rebríčku je tak majetok zakladateľov Patricka a Johna Collinsových zaznamenaný ešte v hodnote 3,2 miliardy dolárov. V súčasnosti je však majetok každého z bratov odhadovaný na 9,5 miliardy dolárov.
Taliansko
- Počet miliardárov: 51 (36 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 204,5 miliardy dolárov (125,6 miliardy dolárov v roku 2020)
V krajine sa v uplynulom roku zrodilo jedenásť nových miliardárov. Medzi nimi napríklad Marina a Giuliana Caprotti, ktoré prevzali kontrolu nad reťazcom supermarketov. Štyria ďalší miliardári sa do rebríčka vrátili.
Najbohatší človek Talianska Giovanni Ferrero, ktorého majetok leží v potravinárskych gigantoch Nutella, Tic Tac a Kinder Egg, je medziročne bohatší o 20,6 miliardy dolárov. Jeho súčasný majetok sa odhaduje na 35,1 miliardy dolárov.
Holandsko
- Počet miliardárov: 12 (11 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 43,8 miliardy dolárov (28,8 miliardy dolárov v roku 2020)
Holandskému rebríčku najbohatších ľudí i naďalej kraľuje dedička pivného gigantu Charlene de Carvalho-Heineken, ktorej majetok vzrástol oproti minulému roku o 3,9 miliardy dolárov na súčasných 16,7 miliardy. Všetkých dvanásť holandských miliardárov zaznamenalo v uplynulom roku nárast hodnoty majetku.
Nórsko
- Počet miliardárov: 12 (12 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 38,3 miliardy dolárov (26,2 miliardy dolárov v roku 2020)
Andreas Halvorsen z investičnej skupiny s príznačným názvom Viking Global Investments je najbohatším mužom Nórska s odhadovaným majetok v hodnote 6,3 miliardy dolárov. To je o 1,5 miliardy viac než pred rokom. V apríli 2020 zomrela vo veku 19 rokov Arne Wilhelmsen, spoluzakladateľka spoločnosti Royal Carribean Cruises.
Rusko
- Počet miliardárov: 117 (99 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 583,9 miliardy dolárov (385,1 miliardy dolárov v roku 2020)
Najbohatší človek Ruska, oceliarsky magnát Alexej Mordašov, vlastní majetok v hodnote 29,1 miliardy dolárov, k čomu mu dopomohol najmä minuloročný nárast v hodnote 12,3 miliardy.
Významne sa podarilo rozmnožiť svoj majetok napríklad aj zakladateľovi a majoritnému vlastníkovi Telegramu Pavlovi Durovovi (medziročné zvýšenie o 13,8 miliardy dolárov) či podnikateľke Tatyane Bakalchuk (zvýšenie o 12 miliárd dolárov). V Rusku za uplynulý rok pribudlo trinásť miliardárov.
Španielsko
- Počet miliardárov: 30 (24 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 137 miliárd dolárov (97,1 miliardy dolárov v roku 2020)
Na čele španielskych boháčov stojí Amancio Ortega zo spoločnosti Inditex, pod ktorú patria odevné značky Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho či Pull&Bear. Hodnota jeho majetku sa zvýšila o 21,9 miliardy v uplynulom roku na súčasných 77 miliárd dolárov.
Za zmienku tiež stojí aj jeden zo španielskych nováčikov – José Elías. Tomu sa podarilo vybudovať majetok v oblasti obnoviteľnej energie. Je predsedom a vlastníkom významného podielu v Audax Renovables, spoločnosti spravujúcej veterné elektrárne a zaoberajúcej sa aj projektmi na získavanie solárnej energie.
Švédsko
- Počet miliardárov: 41 (31 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 182 miliárd dolárov (106,6 miliardy dolárov v roku 2020)
Najbohatším človekom Švédska je Stefan Persson zo spoločnosti H&M, ktorého majetok dosahuje hodnotu 21,3 miliardy, čo je o 7,8 miliardy viac ako pred rokom. V uplynulom roku zaznamenali značný rast svojho majetku tiež členovia rodiny Rausingovcov a dediči spoločnosti Tetra Lavel, keď sa majetok Finna, Jorna a Kirsten Rausingovcov zvýšil o 28,5 miliárd dolárov.
Švédsko zaznamenalo osem nových miliardárov, vrátane Sebastiana Siemiatkowskeho a Victora Jacobssona, spoluzakladateľov firmy Klarna, špecializujúcej sa na zákaznícke platby v oblasti elektronického obchodovania.
Švajčiarsko
- Počet miliardárov: 40 (35 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 145,5 miliardy dolárov (96,4 miliardy dolárov v roku 2020)
Vo Švajčiarsku sú najbohatší dopravní velikáni Gianluigi a Rafaela Aponte s majetkom v hodnote 10,7 miliardy dolárov. To je o 4,2 miliardy viac než pred rokom. Medzi miliardármi je nováčikom zakladateľ spoločnosti Checkout.com Guillaume Pousaz, ktorý v spoločnosti vlastní podiel v odhadovanej hodnote deväť miliárd dolárov.
Spojené kráľovstvo
- Počet miliardárov: 56 (45 v roku 2020)
- Celková hodnota majetku: 213,9 miliardy dolárov (153,2 miliardy dolárov v roku 2020)
Na vrchole rebríčka najbohatších ľudí Spojeného kráľovstva vystriedal bratov Hindujaovcov James Ratcliffe, ktorý stojí na čele chemického priemyslu pod značkou Ineos. Jeho majetok sa odhaduje na sedemnásť miliárd dolárov, čo je o česť miliárd viac než pred rokom.
V rebríčku z Veľkej Británie pribudli traja ľudia, napríklad Matt Moulding zo spoločnosti Hut Group či spoluzakladateľka a finančná riaditeľka elektromobilového startupu Fisker Geeta Gupta-Fisker.
Deväť miliardárov, ktorí v minulosti opustili elitnú spoločnosť, sa do nej v tomto roku vrátili, medzi nimi napríklad mediálny magnát Richard Desmond či David McMurtry zo strojárskej firmy Renishaw.
Autorom článku je David Dawkins, redaktor amerického Forbesu.