Vedci, ktorých sa oplatí poznať

V sobotu 16. októbra Slovensko spoznalo nových laureátov ocenenia ESET Science Award. Okrem laureáta hlavnej kategórie, materiálového fyzika Jána Duszu, výnimočného mladého vedca Ladislava Valkoviča a výnimočného vysokoškolského pedagóga Jozefa Zajaca vám podrobne predstavujeme všetkých tohtoročných 15 finalistov. Ich príbehy a objavy sa oplatí poznať.

Vedec v biznise potrebuje produkt

Chemik Robert Mistrík vybudoval biotechnologickú firmu HighChem, ktorú pred dvomi rokmi predal nadnárodnému gigantu Thermo Fisher. K svojej starej spoločnosti má stále blízko, v poslednom čase však venuje čas lúšteniu záhady pôvodcu Alzheimerovej choroby. Rozprávali sme sa aj o prepojeniach vedy a biznisu.

 Méta 130

Starnutie je out. Britský vedec David Sinclair ho v knihe Koniec starnutia bez okolkov označuje za chorobu, ktorá sa nielen môže, ale tiež by sa mala agresívne liečiť. A český investor Peter Šrámek na tieto slová dá. Podľa neho by sme čoskoro mohli bežne žiť do 130 rokov a stovku osláviť v plnom zdraví. Šrámek na to stavil peniaze svojho fondu.

Kryptoliečba klímy

Ťažba bitcoinov míňa toľko energie, že by stačila na spotrebu Belgicka. Každý rok do atmosféry uvoľní 40 miliónov ton oxidu uhličitého. Krajiny ako Čína či Indonézia však tento postup obmedzujú, a tak na ňom začínajú ryžovať Američania. Planéta je však vďaka nim, paradoxne, o čosi zelenšia.

V DNA laboratóriu

O sekvenovaní vzoriek testov na koronavírus ste za posledný rok určite počuli. Ako vyzerá pracovisko, kde sa to celé deje? Priamo v laboratóriu sme navštívili Tatianu Sedláčkovú, ktorá pôsobí vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave a zameriava sa na sekvenovanie, teda presné určovanie poradia nukleotidov v molekule DNA.