Škótsko zahŕňa množstvo samostatných ostrovov a súostroví. Medzi najznámejšie patria Shetlandy na severovýchode, v bezprostrednej blízkosti Škandinávskeho polostrova. Hnacím motorom tamojšieho ostrovného života je vlnársky priemysel.
Ak by ste na Shetlandy zavítali na prelome septembra a októbra, privítali by vás oslavy Týždňa vlny: krčmy znejú spevom a improvizovanými orchestrami ospevujúcimi tohtoročný zber vlny. Dokonca aj ostrovní politici a političky sa navliekajú do háčkovaných odevov.
Farmy všade po Shetlandských ostrovoch sa pripravujú na tradičné oslavy dlho dopredu. Ide o každoročnú udalosť, počas ktorej rôzne združenia a priaznivci tejto textilnej suroviny predvádzajú svoje háčkovacie umenie a vytvárajú z priadze skutočné divy.
Osláv sa však nezúčastňujú iba obyvatelia East Voe, Scalloway či Trondra, ale aj ľudia z ďalších častí Veľkej Británie. Vďaka blízkosti k severským krajinám sem jazdí nasať sviatočnú atmosféru aj množstvo turistov. Týždeň vlny navyše nie je rýdzo seniorskou zábavou, ako by si mohol niekto myslieť.
Vlnársky priemysel bol po desaťročia hybnou silou ostrovnej ekonomiky, a to do takej miery, že sa stal tiež kľúčovým priemyselným odvetvím celého Škótska. V 70. rokoch pribudlo na Shetlandoch mnoho naftárskych spoločností s úmyslom ťažiť ropu a exportovať ju.
Príchod ropného priemyslu bol pre ostrovy ekonomickým a obchodným impulzom, ktorý prinútil mnoho farmárov opustiť svoje statky a hľadať prácu v novom sektore. Zdalo sa, že koncu tisícov drobných poľnohospodárov sa nebude dať vyhnúť, no opak sa ukázal byť pravdou.
Ako dokázal aj tohtoročný Týždeň vlny, malé textilné podniky prosperujú a vlnársky priemysel dodnes zostáva jedným z hlavných zdrojov tamojších príjmov. Výnosy zo samotného týždňa osláv siahajú každý rok bližšie a bližšie k miliónu libier.
Článok vyšiel na Forbes.es Autorom je Luis Colom Rosety.