Bestsellerová trilógia ako predloha, vyše stomiliónový rozpočet a veľké ambície. Netflix chce s adaptáciou knihy Problém troch telies vytvoriť televízny sci-fi fenomén. S prvou sériou sa mu to však nepodarilo.
David Benioff a D. B. Weiss boli najprv milovanými a potom nenávidenými televíznymi tvorcami. Z knižnej fantasy ságy Pieseň ľadu a ohňa vytvorili fantastickú sériu Hry o tróny a vyrobili seriál, o ktorom hovoril prakticky každý.
Uponáhľaný záver, v ktorom sa už neopierali o literárnu predlohu, však seriálu uškodil, fanúšikov rozladil a dvom autorom pokazil povesť. Benioff s Weissom sa preto rozhodli pre čerstvý štart.
Dvojica odišla od HBO ku konkurenčnému Netflixu a podpísala niekoľkoročnú zmluvu na 200 miliónov dolárov. Diváci v napätí očakávali nový projekt. Viceprezident pre hrané seriály Peter Frielander odporučil producentom trilógiu Spomienka na Zem od čínskeho spisovateľa Liou Cch’sina. Benioff s Weissom si ju okamžite zamilovali.
Nový sci-fi projekt
Výmena fantasy za sci-fi projekt sa im veľmi páčila. Zároveň išlo o „trochu iné sci-fi“, ktoré sa nezačínalo niekde na vesmírnej lodi v ďalekej budúcnosti.
Dvojica do svojho tímu pribrala aj Alexandra Woo, autora seriálu Pravá krv. Spoločne nazvali pripravované dielo podľa prvého dielu knižnej trilógie – Problém troch telies.
Obaja tvorcovia dúfajú, že sa im podarí pre vedecko-fantastický žáner nadchnúť nových fanúšikov, rovnako ako vďaka Hre o tróny mnoho ľudí prepadlo fantasy. Netflix im na osem dielov prvej série poskytol veľkorysý rozpočet 160 miliónov dolárov.
Problém troch telies, ktorý mal premiéru vo štvrtok 21. marca, rozpráva príbeh zo súčasnosti. Dochádza v ňom k záhadným samovraždám vedcov, navyše prestávajú fungovať urýchľovače častíc. Na obzore sa objavuje mimozemská hrozba, ktorej príchod sa očakáva až o 400 rokov.
„Winter is coming“ sa tak strieda s prostým „they are coming“. Kto však prichádza a ako s takouto informáciou naložiť? Čo robiť s nebezpečenstvom, ktoré neovplyvní vás ani generácie vašich potomkov? Odpoveď si zvolí každý inú, dej sa však točí okolo skupiny bývalých spolužiakov z Oxfordu, ktorí môžu s riešením nadchádzajúcej krízy pomôcť.
Dôraz na vedeckú zložku
Príbeh samotný stojí na osvedčených knižných základoch a je sympatické, že vo vedecko-fantastickom žánri skutočne kladie dôraz na vedeckú zložku. Zároveň neuteká do vzdialenej budúcnosti, ale vychádza zo súčasného diania a tém, ktorými sú napríklad nanotechnológie, virtuálna realita, ale aj klimatická zmena.
Po myšlienkovej stránke sľubuje Problém troch telies pútavú zápletku, ku ktorej prvá séria ešte len stavia základy. Robí to však pomerne kostrbato. Predstaví niekoľko potenciálne zaujímavých postáv, ktorých vzťahy, žiaľ, nevysvetľuje. Zostávajú tak sériou archetypálnych figúrok bez hĺbky.
Podobne ako v Hre o tróny, ani tu žiadna z postáv nemá svoj osud istý a zdanlivo dôležité osoby môžu z ničoho nič zomrieť. Zatiaľ čo každá smrť vo vzývanom fantasy príbehu budila emócie, tu často nepocítite žiadne.
Je to pritom problém prameniaci viac od scenáristov ako hercov, ktorých výber sa podaril. Vyčnievajú tí najskúsenejší: Benedict Wong má ako detektív Da Shi skvelú chémiu s Liamom Cunninghamom v úlohe jeho nadriadeného, tradične charizmatický je tiež Jonathan Pryce ako vodca sekty. Aj zvyšok obsadenia, vrátane stále obľúbenejšej Mexičanky Eizy González, zvláda svoje úlohy solídne.
V tom je však najväčší problém. Tento seriál je takmer vo všetkých ohľadoch iba solídny, nie výborný, na čo mal ambície aj rozpočet. Vie ponúknuť pekné zábery, napínavé momenty aj nečakané zvraty, slušný štandard odvádza aj skladateľ Ramin Djawadi.
Zatiaľ čo už prvá séria Hier o tróny ukázala, že ide o televíznu udalosť, Problém troch telies prešľapuje na mieste a v žiadnom z ohľadov nevyčnieva nad priemer. Stále existuje slušná šanca, že vyrazí na veľkolepú cestu, keď sa príbeh v ďalších sériách rozbehne. Prvá séria však úplne presvedčivý argument nepriniesla.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je redaktor Ondřej Novotný.