Finančná skupina J&T Finance Group (JTFG) má dvoch nových akcionárov. Znižuje sa podiel Ivana Jakaboviča, ktorý skupinu doteraz vlastnil spolu s Jozefom Tkáčom a s čínskym menšinovým partnerom.
Forbes vlani Jakabovičov majetok odhadol na 740 miliónov eur a patrila mu siedma priečka v rebríčku najbohatších Slovákov.
Noví akcionári
Novými minoritnými akcionármi sa stávajú vysokí manažéri skupiny Štěpán Ašer a Igor Kováč. Každý z nich získava 4,95-percentný podiel na základnom imaní holdingu, ktorý zastrešuje bankové a finančné aktivity J&T, hlavne vlastníctvo českej J&T Banky a slovenskej Poštovej banky.
Podiel Ivana Jakaboviča, ktorý mal doteraz v skupine 45,05 percenta, sa tak zníži na 35,15 percenta. Podiel Jozefa Tkáča, ktorý akcionársky v holdingu zastupuje rodinu Tkáčovcov (syn Patrik je spoluzakladateľ skupiny J&T a podpredseda predstavenstva skupiny), zostáva nezmenený (45,05 percenta).
Patrik a Jozef Tkáčovci zastávajú tretiu priečku v rebríčku Najbohatších Slovákov podľa Forbesu. Forbes vlani odhadol výšku ich majetku na 840 miliónov eur, čo je nárast v porovnaní s 640 miliónmi z roku 2021.
Podiel ako odmena
Zmeny vo vlastníckej štruktúre odobrilo ešte valné zhromaždenie v máji tohto roka, ako o tom hovorí Notársky zápis zverejnený v českom obchodnom registri. Informácie Forbesu následne potvrdila aj skupina J&T.
Tá akcionárske posuny vysvetľuje predovšetkým ocenením doterajšieho prínosu Ašera a Kováča pre skupinu. Štěpán Ašer je generálny riaditeľ v Česku sídliacej J&T Banky (na Slovensku má pobočku) a Igor Kováč je zas finančným riaditeľom celej JTFG. Obaja sú tiež členmi predstavenstva skupiny.
„Už mnohokrát sme ako vlastníci J&T preukázali, že vieme oceniť prínos dlhodobých partnerov, ľudí, s ktorými sme spoločne rástli, a premeniť ho v určitý prísľub do budúcnosti. Najlepším vyjadrením takého záväzku je potom partnerstvo na úrovni spoluvlastníctva. Štěpán s Igorom sú dlhodobo zodpovední za výkonné vedenie, ale do určitej miery aj za strategické riadenie a veríme, že rovnako dhodobá bude naša spolupráca i v budúcnosti,” komentoval krok Patrik Tkáč.
Jakabovič neodchádza
Prečo sa znižuje iba podiel Jakaboviča, skupina podrobne nevysvelila, rovnako ako nechcela komentovať ani detaily vyrovnania medzi ním a novými akcionármi.
No ako doplnil Tkáč, ocenenie manažérov je súčasť dohôd medzi zakladateľskými rodinami (Tkáčovcov a Jakabovičovcov) „a v žiadnom prípade neznamená, že by Ivan Jakabovič opúšťal alebo znižoval svoje pozície v rámci investícií skupiny J&T”.
Dohoda o vstupe Ašera a Kováča medzi akcionárov vznikla už pred viac ako rokom a sfinalizovalo ju spomínané schválenie valným zhromaždením. Na ňom za tento krok hlasoval aj minoritný akcionár, čínska spoločnosť Rainbow Wisdom zo skupiny Citic.
Obaja manažéri tak získali každý po 109 326 200 kusov kmeňových akcií na meno v menovitej hodnote 1 Kč a 671 798 kusov kmeňových akcií na meno, každá v menovitej hodnote 1000 Kč.
Kto je Ivan Jakabovič
Ivan Jakabovič je spolužiak a dlhoročný podnikateľský partner Patrika Tkáča. Obaja sa v biznise rozbehli ešte v 90. rokoch, aj za pomoci Jozefa Tkáča, ktorý vtedy viedol Investičnú a rozvojovú banku.
Druhý významný spolumajiteľ J&T Finance Group na verejnosti v posledných rokoch vôbec nevystupuje. Už pred rokmi sa presťahoval do Monackého kniežatstva, kde má doteraz trvalý pobyt. Rozsiahle sídlo má v Devíne.
Okrem pozície podpredsedu predstavenstva J&T Finance Group je tiež predsedom dozornej rady J&T Capital Partners.
Do tejto českej firmy jeho bývalý spolužiak Patrik Tkáč predvlani skonsolidoval podiely vo firmách, do ktorých investoval sám Tkáč a ďalší blízki partneri J&T spolu s Čechom Danielom Křetínským.
Hlavnými aktívami sú podiely v energetickej skupine EPH. Forbes vlani Jakabovičov majetok odhadol na 740 miliónov eur a patrila mu 7. priečka v rebríčku najbohatších Slovákov.
Kto je Štěpán Ašer
Generálny riaditeľ J&T Banky, je tiež členom predstavenstva JTFG. Absolvoval School of Business and Public Management na George Washington University vo Washingtone so špecializáciou na financie a finančné trhy. Potom získal titul MBA na Rochester Institute of Technology. V J&T Banke pracuje od roku roku 2003.
Kto je Igor Kováč
Člen predstavenstva a finančný riaditeľ JTFG a J&T Banky. Manažuje tiež zahraničné aktivity skupiny v bankovníctve, napríklad v Chorvátsku. Ruskú banku, ktorú mala skupina, už medzičasom predala. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, v J&T pracuje od roku 2008.
Ako rástla J&T a jej partneri
Súčasná podoba holdingu sa tvorila postupne. V roku 1994 založili Tkáčovci s Jakabovičom spoločnosť J&T, koncom 90. rokov získali českú bankovú licenciu kúpou Podnikateľskej banky a vznikla J&T Banka.
Pobočku na Slovensku otvorila v roku 2006. V roku 2013 pribudol do skupiny majoritný podiel v Poštovej banke, ktorej dovtedajší rozhodujúci vlastník a expartner J&T Mario Hoffmann sa dostal do problémov.
V rovnakom roku skupina tiež „upratala” štruktúru tak, že vytvorila JTFG zamerané na finančné aktíva a zvyšok oddelila do J&T Private Equity.
Rok 2018 zas priniesol nového akcionára: pôvodne mala čínska CEFC získať až polovicu, no po dramatických udalostiach jej zostalo len 9,9 percenta a tento podiel potom prevzala štátna čínska skupina Citic.
V roku 2020 vytvorila skupina fond kvalifikovaných investorov Arch Investments, cez ktorý investujú aj expartneri J&T či iní investori.
„My sme vždy hovorili, že J&T je združenie ľudí, ktorí spolu podnikajú Jakabovič, Korbačka, Fedor, Martinec…,” vysvetľoval vlani v rozhovore pre český Forbes Patrik Tkáč odkazujúc na Petra Korbačku (J&T Real Estate), Martina Fedora (Sandberg Capital) a Tomáša Martinca (J&T Investiční společnost).
Medzi tieto partnerstvá, či medzi platformy, ako ich Tkáč nazval, patrí samozrejme tiež Daniel Křetínský, ktorý vedie úspešný energetický holding EPH, či Igor Rataj (Tatry Mountain Resorts).
„Situácia sa už dnes dobre zrkadlí na J&T Private Equity Group, kde ekonomicky najväčšie podiely ultimátne držíme ja, Ivan Jakabovič, môj otec a Peter Korbačka. Spolu s ostatnými menšími akcionármi tvoríme spolu akúsi správnu radu, ktorá spoločne rozhoduje o investíciách a smerovaní…,“ hovoril Tkáč. „Nie je to teda ľahko čitateľná štruktúra, ktorú zároveň nijako dramaticky nepotrebujeme prezentovať von. A aj preto prichádzame s fondom Arch, kde hovoríme, že polovicu majú rodiny, polovicu klienti. To je tá najsprávnejšia interpretácia.”
Rok s ruskou stopou aj rekordom
Rok 2022 uzavrela JTFG medziročne s nižším čistým ziskom – z rekordných 188 miliónov z roku 2021 poklesol na 163 miliónov eur.
Negatívny vplyv mala hlavne tvorba opravných položiek spojených so znehodnotením ruských a ukrajinských aktív skupiny.
V prevádzkovom zisku však skupina hovorí o rekordných 259 miliónoch eur.
Prispeli k tomu nielen úrokové výnosy reflektujúce nárast úverového portfólia a vysoké trhové sadzby, ale aj príspevok z výnosov z poplatkov spojený s nárastom spravovaného majetku, informovala minulý mesiac skupina.
Aktíva prvýkrát prekročili 14-miliardovú hranicu, dostali sa na 14,6 miliardy eur. Vo fonde Arch Investments prekročili spravované aktíva jednu miliardu eur.