„To, že má firma rôznorodý tím ešte neznamená, že bude dobre fungovať. Potrebné je, aby sa ľudia cítili dobre a boli vypočutí,“ opisuje fungovanie v Better Stack jedného z najúspešnejších startupov slovenských zakladateľov, Veronika Kolejáková.
Veronika v minulosti získala investície zo Silicon Valley, kde pracovala pre biotechnologický startup, farmaceutickú spoločnosť a pre softvérovú firmu Shopify v Kanade. V podcaste hovorí o vlastných skúsenostiach s prácou v IT sektore, prečo je dôležitá diverzita, alebo o tom, čo môžu ženy priniesť na manažérskych pozíciách do firemnej kultúry.
„Netvrdím, že korporácie, v ktorých som pracovala našli pravú a ultimátnu diverzitu, ale pomaly sa posúvajú k cieľu. Ešte nám to však chvíľu bude trvať, kým sa tam dostaneme. Na týchto technologických firmách je zaujímavé to, že majú zdroje a dáta na to, aby sa týmto iniciatívam venovali a majú aj dáta, ktoré im potvrdzujú, že diverzné tímy fungujú lepšie,“ hovorí na tému inklúzie a rôznorodosti tímov.
Inklúzia a korporácie
Za účinný nástroj, akým sa priblížiť k ideálnemu stavu, sa pokladajú aj stáže pre študentov. Možno nejde o ekonomicky účinný nástroj, ale tým, že si študenti a študentky prácu vyskúšajú na vlastnej koži, majú tendenciu zostať v technologickom svete.
Čo bol aj prípad Veroniky. Zároveň však zdôrazňuje, že firmy nemajú myslieť na to, aby mali v tíme iba ženy. Mnohé štúdie a dáta potvrdzujú, že rôznorodé tímy dosahujú lepšie hospodárske výsledky a ľudia sa v nich cítia lepšie. „Vzniká v nich totiž psychologické bezpečie. Viem, že pracujem v najlepšom možnom prostredí, ktoré umožňuje robiť prácu najlepšie, ako viem, a to je hlavné,“ tvrdí.
O rovnaké princípy sa usiluje aj vo svojom startupe. Veronika sa členkou rebríčka Forbes 30 pod 30 stala v roku 2021 ako spoluzakladateľka startupu Better Uptime, ktorý dal základy súčasnému projektu Better Stack.
Ten založila s Jurajom Masárom, ktorý bol súčasťou spomínaného rebríčka už rok pred tým. Ich firma pomáha vývojárom so spoľahlivosťou softvérov. Masívne výpadky totiž nie sú ničím výnimočným ani v takých konglomerátoch ako Facebook či Instagram. Riešenie dokáže automaticky monitorovať dostupnosť, stav a zmeny webových služieb.
V prípade poruchy prepája dostupných vývojárov, ktorým pomocou webového rozhrania či vlastných nástrojov umožňuje nájsť príčinu problému, spolupracovať na jeho vyriešení a zároveň informovať zákazníkov daného webu či služby.
Technologický talent
Better Stack v súčasnosti patrí medzi najúspešnejšie startupy v našich končinách, aj keď ho Veronika vďaka tímu po celom svete nepovažuje za regionálny. „Na jednej strane ide o medzinárodný biznis, ale na druhej si uvedomujem, že v našom regióne strednej Európy máme silný technologický talent. Pred zhruba tridsiatimi rokmi tu vznikli tri bezpečnostné firmy ESET, AVG a Avast. Je skvelé, že tento talent môžeme využívať,“ vysvetľuje.
Zároveň sa v Better Stack pridržiava jednoduchého pravidla – ľudí neprijímajú podľa toho, kde sa nachádzajú, ale podľa toho, ako rýchlo vedia rásť. „Toto je princíp, ktorý si veľmi vážim a rovnako sa ho snažím aplikovať.“
Na druhej strane, aj oni ako slovenskí spoluzakladatelia, zvolili za svoj „domov“ Prahu. Podľa Veroniky je totiž ideálnym miestom. Hovorí sa v nej podobným jazykom, má kultúru blízku tej našej. Na druhej strane je pre zahraničných spolupracovníkov oveľa lákavejšia ako Bratislava alebo Košice. Sama však nevylučuje, že sa do svojej rodnej krajiny po čase vráti.
Chyby a poučenia
Na záver podcastu sme diskutovali aj o pravidelných otázkach. Jednou z nich je aj poučenie sa z vlastných chýb. Tie Veronika rozdeľuje na dve kategórie. Tie, ktoré sa dajú jednoducho napraviť a tie, ktoré môžu priniesť kritické následky.
„Aj keď sa snažím chybovať čo najmenej, môžeme pokojne urobiť veľa malých omylov. Mám rada experimenty a ak zlyhajú, je to stále super, lebo si uvedomím, že sa tomu nebudem venovať a posuniem sa na ďalšiu vec,“ rozpráva o svojej skúsenosti.
Druhá záverečná rubrika sa zasa venuje radám, konkrétne tomu, čo by mali robiť mladé ženy, ktoré chcú preraziť v technologickom biznise. „Príď s niečím, čo ľudia chcú a za čo sú ochotní platiť,“ znie podľa startupistky zlaté pravidlo.
Avšak je potrebné prepracovať sa k nápadu. Veronika odporúča počúvať prednášky od Y Combinator, Startup School, ktoré sú dostupné na YouTube. „V neposlednom rade si dobre vyberte ľudí, s ktorými spolupracujete. To, s kým pracujete a s kým trávite tak veľa času, ovplyvňuje nielen vás, ale aj úspech vášho startupu alebo biznisu,“ dodáva na záver podcastu.