Kto sa chce zamilovať, nech ide do Ománu. Do krajiny, kde sa tradícia prirodzene mieša s moderným spôsobom života, do destinácie neskazenej turizmom.
Pred pandémiou vyšla dovolenka na trojnásobok súčasných cien. Omán je dnes dostupnejší a neprestáva ponúkať autentický zážitok.
Moderný Orient
V Ománe je o tri hodiny viac ako v Bratislave. Letisko v metropole Maskat však vyzerá, ako by sa človek ocitol vo vzdialenej budúcnosti. Nie nadarmo si krátko po výstavbe v roku 2018 vyslúžilo ocenenie od World Travel Awards za najlepšie nové letisko sveta. Tento rok zvíťazilo v rámci prestížneho hodnotenia Skytrax v kategórii najlepší letiskový personál na Strednom východe.
Mešita al Zulfa. Foto: Unsplash/Saj Shafique
Predovšetkým však toto letisko slúži ako brána do miest, ktoré vkročili do modernej doby iba pred niekoľkými dekádami. Zatiaľ čo na juhovýchode Arabského polostrova ponúka krajina prinajmenšom rovnaký luxus, ako napríklad neďaleký Dubaj, z dovolenky v Ománe sú zážitky okorenené aj dávkou autenticity.
Pre sultanát financovaný ropou, nerastným bohatstvom aj rastúcim turizmom sú dodnes na prvom mieste tradície, kultúrne a prírodné dedičstvo.
Vzácne tradície Ománu
Svoju pôvodnú tvár si krajina zachováva aj v architektúre – aspoň tým miestni sprievodcovia vysvetľujú, prečo v takej bohatej krajine nestojí ani jeden mrakodrap. Počas ciest na najzaujímavejšie miesta, ktoré vedú vždy cez púšť alebo hory, sa vám často bude zdať, že mierite na koniec sveta.
Ale vždy tam vedie cesta v perfektom stave. Hustú cestnú a diaľničnú infraštruktúru, no aj sieť nemocníc, dal vystavať sultán Kábús bin Saíd, ktorého oslavuje celý národ aj dva roky po jeho smrti.
Či už je cieľom cesty metropola sultanátu Maskat alebo druhé najvýznamnejšie mesto Sálala, či jedno z najstarších miest Nizwa, kde sa neďaleko od vojenskej pevnosti zo 17. storočia pravidelne konajú tradičné trhy s dobytkom, atmosféru všade vystihujú tri slová: pohostinnosť, vrelosť a rešpekt.
Foto: Unsplash/Katerina Kerdi
Foto: Pexels/Abdullah Alharras
Foto: Alžběta Tesárková
Hory, rokliny, púšte aj oázy – to všetko môžete objavovať v Ománe.
Omán napokon nie je krajinou, v ktorej by mali návštevníci dovolenku preležať na pláži. Treba ho spoznávať. To znamená džípom prejsť hory Džebel Achdar a zastaviť sa cestou na kopci zvanom „Zelená hora“, odkiaľ možno z výšky tritisíc metrov nad morom sledovať kráľovské sídlo katarského emira alebo rozsiahle ružové sady. Okrem toho stráviť deň a noc v púšti. A navštíviť beduínsku dedinu či vykúpať sa v priezračných oázach.
Ceny zájazdov klesli na polovicu
Za týmito zážitkami mieri do krajiny obklopenej Arabským morom čoraz viac našincov. „Do ománskeho Maskatu lietame od konca októbra raz týždenne a doteraz boli všetky lety takmer plne obsadené. Sme radi, že je o novú destináciu záujem a že cestujúcim môžeme predstaviť ten pravý Omán s miestnou autentickou kultúrou,“ uvádza generálny riaditeľ Čedoku Stanislav Zeman. Najväčší dopyt po Ománe je podľa neho na záver roka a cez jarné prázdniny.
Čoraz viac priaznivcov si sultanát získava aj medzi slovenskými turistami, hovorí riaditeľka CK Satur Nora Fedorová. Slovenský touroperátor okrem pobytov v kvalitných hoteloch pri pláži ponúka aj netradičné zážitky – napríklad noc v luxusnom stanovom kempe na púšti pod hviezdami a bez svetelného smogu v úplnom tichu.
Kým predtým cena za týždenný zájazd do tejto destinácie prevyšovala dvetisíc eur, teraz ho možno kúpiť za polovicu. Zlacneli aj pobyty v luxusných rezortoch. „Ceny za dovolenku v Ománe konečne klesajú, celý čas na to čakáme,“ komentuje pre Forbes Dermot Birchall, generálny riaditeľ hotela Barceló Mussanah Resort.
Podľa neho ale ešte bude chvíľu trvať, kým krajina pre väčší nápor turistov vytvorí potrebnú infraštruktúru. O to autentickejšie zážitky zatiaľ Omán ponúka.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorkou je Alžběta Tesárková. S prispením Forbes Slovensko.