Bratia Aleš a Dalibor Bednaříkovci sú obaja psychológovia a obaja sa venujú aj otužovaniu. Každý však k nemu zvolil iný prístup.
Ak vás láka pustiť sa do otužovania, možno práve september je ideálny čas, kedy na túto cestu vykročiť. Najlepším riešením pre nováčikov je podľa Dalibora neprestať v lete vonku plávať a plynule pokračovať aj počas stále sa ochladzujúcich mesiacov.
„Neexistujú však fixné pravidlá, aj keď ich ľudia majú radi,“ hovorí. „Ja som do vody od začiatku chodil tri až päťkrát za týždeň. Ak však niekomu vyhovuje iba raz do týždňa, tak je to samozrejme tiež v poriadku.“
Práca so stresom
Začal pred siedmimi rokmi 5. augusta, keď mala voda príjemnú teplotu. Telo si postupne zvykalo na stále náročnejšie podmienky. „Ako sa voda ochladzuje, človek pravidelným opakovaním zisťuje, čo v nej môže očakávať,“ dodáva.
Chlad silnejšie pocítite, keď teplota vody klesne pod 15 stupňov a vtedy je v prvej sezóne už lepšie otužovať sa aspoň vo dvojici. A ideálne, ak máte po svojom boku skúsenejšieho človeka, s ktorým si môžete podebatovať.
Vraví, že nie je problém sa pri jazere niekomu prihovoriť, alebo si nájsť skupinku cez sociálne siete. Ak nechodíte sám, výhoda bude aj v tom, že vás to núti prísť aj vtedy, keď sa vám nechce, lebo ste sa už dohodli.
Dalibora priviedlo k otužovaniu rozhodnutie, že sa chce zdokonaliť v práci so stresom a záťažou. Nešlo mu o to, aby sa stal ľadovým medveďom, ani o nejaké fyzické prekonávanie sa. V popredí boli mentálne dôvody, chuť spoznávať sám seba a reakcie svojho tela. Preto ani v ľadovej vode nepláva, len sa do nej na určitý čas ponorí.
Telo sa s chladom vysporiada
Kríza podľa jeho slov nastáva, keď je človek unavený. Príde k vode a zistí, že nemá silu odolávať ďalšej záťaži.
„Vtedy je najmä v začiatkoch múdrejšie do nej ani nevstúpiť, čo sa mi tiež stalo,“ hovorí. „Môj tréning však spočíva v ochote vystaviť sa stresu, aj keď sa mi nechce. Lebo aj v živote sa do záťažových situácií zvyčajne nedostávate z vášho rozhodnutia, ale preto, že taká situácia jednoducho nastane.“
Usmeje sa, že ani po rokoch nevojde do ľadovej vody „akoby nič“. Stále je studená, stále je to náklad pre organizmus.
Pred vstupom odporúča „nerozmýšľať“, nezastaviť sa, vo vode je základom plynulé dýchanie. „Majte na pamäti, že telo sa s chladom vysporiada, obavy vytvárajú len naše myšlienky,“ zdôrazňuje. Poučkou tiež je, koľko stupňov má voda, toľko minút v nej môžete stráviť.
Lenže tie poučky…
„Viete, ako to s nimi je,“ dopĺňa. „Niekomu vyhovuje, že vojde po kolená a chvíľu sa adaptuje. Povie si, haló, je to studené, ale nie je problém. A spraví ďalšie kroky. Alebo otázka rozcvičky. Pokiaľ viem, vo Fínsku či na Sibíri ju veľmi nerobia. Treba si skrátka nájsť spôsob, ktorý vám osobne najlepšie vyhovuje. Ja trebárs vstupujem v naturálnom stave, v akom prídem k brehu.“
Menej náročný variant
Dalibor sa otužuje v jazere, jeho brat Aleš preferuje menej náročný variant – keď sa vonku oteplí na 15 stupňov, denne sa sprchuje na záhrade studenou vodou.
„Držím sa pravidla, že rob len to, čo môžeš robiť dlhodobo,“ vraví Aleš. „Ak do svojho pravidelného režimu nedokážete zakomponovať, že si povedzme sadnete do auta a odveziete sa k jazeru, tak zvoľte spôsob, ktorý môžete robiť napríklad doma.“
Domáci tréning potom zužitkujete aj v prírode. Spomenie, ako s manželkou cestovali po nórskych fjordoch a spontánne aspoň na pár sekúnd vošli do jazera, z ktorého vytŕčali kúsky ľadu.
Benefity otužovania
Na benefitoch otužovania sa zhodujú obaja: zbavíte sa stresu, vyčistíte si hlavu, cítite sa sviežo a posilňujete si imunitu. „Ľadová voda je fantastická, aby ste spoznali, ako vaše telo reaguje v záťaži a spolupracuje s mysľou,“ dopĺňa Dalibor.
Aleš nadväzuje, že rád číta o veciach, ktoré na základe relevantných poznatkov majú pozitívny vplyv na náš život. Vyšlo mu, že otužovanie do tejto skupiny patrí a preto sa mu pred asi desiatimi rokmi aj začal venovať.
„Spočiatku ide o racionálne rozhodnutie, ale zakrátko prichádzajú veľmi pozitívne dôsledky,“ vykresľuje Aleš. „Fáza utrpenia z ľadovej vody trvá len krátko a hneď po nej vás zalejú skvelé pocity na telesnej úrovni. Zhrniem to asi tak, že tri minúty sú nepríjemné a tridsať minút veľmi príjemných – a to sa oplatí. Dlhodobo mám navyše pocit, že to priaznivo ovplyvňuje moje zdravie. Nebývam chorý, vyhýbajú sa mi prechladnutia.“
Pri sumarizovaní Dalibor dopĺňa, že podľa neho je benefit z otužovania aj v tom, ako rýchlo nastane v tele hĺbková masáž.
„Všetky svaly a šľachy sa prudko stiahnu a potom uvoľnia,“ hovorí. „Veľakrát to ide omnoho hlbšie, než pri klasickej masáži. V ozaj ľadovej vode navyše stačí len minútka či dve, keď všetko ide bokom, ste plne sústredný na chlad a vám sa celkom prečistí myseľ. Spravíte jej reset, následne príde pokoj, sprítomnenie sa.“