Dokonalejšie skríningy, varovanie pred infarktom, ale aj zabezpečenie dlhovekosti. Slovenské startupy sa vďaka technológiám usilujú o pevnejšie zdravie. Tu je výber z tých najperspektívnejších.
FaceRehab
Zakladatelia: Veronika a Filip Hudzíkovci
Získané investície: 100-tisíc eur a európske granty
Startup pomáha pri domácom cvičení a otvoril éru novej digitálnej liečby práve v období pandémie. Zameriava sa na inovatívnu liečbu tvárovej paralýzy, ktorá sa najskôr lieči pod dohľadom lekára, ale je nevyhnutné venovať sa tvárovej gymnastike aj doma.
To však v mnohých prípadoch pacientov demotivovalo, keďže sa počas cvikov museli na svoju tvár pozerať do zrkadla. Startup však ponúka riešenie, ktoré sleduje pacientovu tvár pomocou kamery. Tá vytvára 3D obraz modelu tváre a rovnako aj zaznamenáva jeho progres. Navyše vie pacienta upozorniť, ak cvičí nesprávne.
Kliknite a pozrite si výber lekárov a lekárok v rebríčku Top osobnosti medicíny 2024.
„Diagnostikujeme tvár, meriame progres a ponúkame aj interaktívne cvičenia. Napríklad hrou, keď pacient ovláda avatara pomocou predpísaných prejavov v aplikácii a dokáže tak cvičiť aj bez toho, aby si to uvedomoval,“ opisovala riešenie v staršom rozhovore Hudzíková, laureátka ocenenia Forbes 30 pod 30 z roku 2021. Aplikáciu okrem iného prezentovali v Paríži na Európskom inovačnom dni, kde vyhrali prvé miesto. Na druhom mieste sa zasa v roku 2020 umiestnili v najprestížnejšej európskej súťaži healthtech startupov EIT Health InnoStars Awards.
Glycanostics
Zakladatelia: Ján Tkáč, Tomáš Bertók
Získané investície: 3 mil. eur
Biotechnologická spoločnosť sa zameriava na vývoj inovatívnej metódy včasnej diagnostiky rakoviny. Vznikla v roku 2017 a stoja za ňou slovenskí vedci Ján Tkáč a Tomáš Bertók, pôvodne z Chemického ústavu SAV. Aktuálne ju vedie CEO Eva Kováčová. Ich cieľom je priniesť na trh presné, neinvazívne a cenovo dostupné testy nádorového ochorenia prostaty.
Ide o prelomovú metódu na základe vyšetrenia z krvi, ktorá má potenciál škálovania na ďalších desať typov rakoviny s globálnym komerčným potenciálom. Ich riešenie spočíva v sledovaní zmeny zložitých cukrov na povrchu buniek.
Tieto cukry, odborne glykány, sa menia s progresiou ochorenia, čo umožňuje Glycanosticsu identifikovať rakovinu s oveľa vyššou presnosťou, ako dokážu dnes dostupné metódy, navyše s úsporou nielen času, ale aj financií. Tento test už úspešne využívajú slovenskí urológovia a predchádzajú tak početným, odvrátiteľným a najmä traumatizujúcim punkciám, ktoré často zbytočne odčerpávajú financie z verejného zdravotníctva. Firma v roku 2021 získala grant od Európskej rady pre inovácie v hodnote takmer dva milióny eur. Uspela pritom ako jedna zo 65 firiem spomedzi viac ako štyritisíc uchádzačov v celoeurópskej výzve EIC Accelerator.
STEMI Global
Zakladatelia: Martin Studenčan sr., Martin Studenčan jr.
Získané investície: –
Za mobilnou aplikáciou STEMI stoja otec a syn Studenčanovci a CEO Andrej Vargečko. Ide o riešenie, ktoré pomáha záchranným zložkám a umožňuje EKG a hlasovú konzultáciu medzi záchranárom v teréne a lekárom v centre na diaľku. Ich cieľom je zabezpečiť rýchlejšie stanovenie diagnózy infarktu, zredukovanie času a minimalizovanie transportov. Na tejto myšlienke pracoval Studenčan spolu so svojím synom Martinom, ktorý sa špecializuje na digitálny marketing.
Výslednú technológiu má na svedomí Ján Puskajler, zakladateľ PrisonLab. Prvé testovania prebehli ešte v roku 2016 na Kardiologickej klinike v Prešove. Podľa zverejnených údajov z tejto kliniky klesol podiel sekundárnych transportov vďaka aplikácii z priemeru 32 percent na 13,5 percenta a celkový ischemický čas klesol z 230 minút na 181 minút, čím sme sa priblížili k priemeru najlepších krajín v Európe.
Technológia sa už využíva vo všetkých sanitkách na Slovensku a až 75 percent záchranárov potvrdilo, že im jej používanie uľahčuje prácu. Koncom roka 2016 zaujala technológia aj porotu súťaže Startup Awards, kde STEMI zvíťazilo v kategórii Spoločnosť.
Powerful Medical
Zakladatelia: Martin a Robert Hermanovci
Získané investície: 13,7 mil. eur
Umelá inteligencia, ktorá pomáha zdravotníkom včas diagnostikovať závažné kardiovaskulárne ochorenia, sa oficiálne dostala na trh minulý rok. Startup Powerful Medical, za ktorým stoja bratia Hermanovci, svoje riešenie implementoval najskôr v Spojenom kráľovstve, teraz sa chystá aj na ďalšie európske trhy, medzi nimi bude aj Slovensko.
Prináša inovatívnu smartfónovú aplikáciu PMcardio, pomocou ktorej dokážu lekári, zdravotníci či záchranári obratom diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia s presnosťou skúseného kardiológa. Oficiálnemu spusteniu PMcardio predchádzalo získanie európskej certifikácie.
Dnes teda klinického asistenta na báze umelej inteligencie, ktorý umožňuje zdravotníkom interpretovať elektrokardiogramy (EKG) s presnosťou špičkového kardiológa, začínajú používať prví lekári. Nedávno ich riešenie okrem toho získalo aj investíciu 7,5 milióna eur od Európskej rady pre inovácie. Peniaze plánujú využiť na rozšírenie pôsobnosti v rámci EÚ a vstúpiť na americký trh.
S týmto smerovaním sa stotožňujú už aj existujúci investori, ako sú Zero Gravity Capital, Venture to Future Fund, CB ESPRI Impact One, Life Extension Ventures a partneri zo spoločnosti Civitta. Podľa Roberta Hermana, klinického riaditeľa spoločnosti Powerful Medical, sa vplyv ich technológie neobmedzuje len na okamžitú liečbu srdcových infarktov, ale presahuje aj do budúceho zdravia pacientov.
MultiplexDX
Zakladatelia: Pavol Čekan, Vladimír Wolf, Peter Kilián
Získané investície: 3,5 mil. eur
Poslaním spoločnosti MultiplexDX pod vedením vedca Pavla Čekana je eliminovať nesprávnu diagnostiku rakoviny vytvorením presných, kvantitatívnych a dostupných diagnostických testov. Riešenie kombinuje vizualizačné a sekvenčné technológie na kvantifikáciu biomarkerov rakoviny, aby dali každej diagnóze špecifický „čiarový kód“, ktorý bude indikovať nielen typ rakoviny, ale aj trvanie personalizovanej liečby. V predchádzajúcich mesiacoch sa firma opäť uchádzala o dôveru investorov, v pláne má vyzbierať investíciu až 25 miliónov eur.
Na Slovensku táto diagnostika už zachraňuje prvé životy a Čekan dúfa, že ich produkt by v budúcnosti mohol pomáhať aj pri iných druhoch onkologických ochorení. MultiplexDX počas pandémie vyvíjal aj slovenské PCR testy na ochorenie Covid-19 a státisíce z nich daroval štátu, využívali sa aj v zahraničí. Za svoje obchodné a vedecké úspechy získal Pavol Čekan viaceré ocenenia, prezidentka Zuzana Čaputová mu v roku 2021 udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti vedy.
DNA Era
Zakladatelia: Michaela a Jakub Šiškovci
Získané investície: 1,5 mil. eur
Na základe genetických testov odhaľuje startup ochorenia a zameriava sa na ich prevenciu. Firmu založila Michaela Šišková, laureátka ocenenia Forbes 30 pod 30 z roku 2020, spolu s manželom Jakubom v roku 2018. Podarilo sa im naskočiť na vlnu, ktorá je populárna najmä v Spojených štátoch. Ľudia chcú čo najkvalitnejší a najdlhší život, a preto chcú lepšie spoznať svoje telo. Genetika dnes dokáže ponúknuť viac odpovedí než kedykoľvek predtým.
Na to, aby ich zákazníci vďaka testom zistili, na aké ochorenia alebo intolerancie sú náchylní, prípadne ktorý druh športu je pre nich ten pravý, stačia len ich sliny. Analýzou prešlo už vyše desaťtisíc zákazníkov a rok 2022 ukončil startup s tržbami 670-tisíc eur. V prvom polroku minulého roka zaznamenali 90-percentný rast oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Tento rok so svojím produktom ohlásili vstup na poľský trh. Medzi úspechy zaraďuje Michaela napríklad uzatvorenie partnerstiev s bankou ČSOB či so spoločnosťou XBionic.