Futbalový agent Roman Vojtek z agentúry Stars & Friends vysvetľuje, že prílev peňazí zo saudskoarabského štátneho fondu do európskych líg by futbalu na starom kontinente mohol aj pomôcť. Záleží na tom, ako kluby získané prostriedky použijú a či sa v saudskoarabskej lige vyprofiluje aj viac ako doterajšia štvorica veľkoklubov.
Keď v polovici augusta prestúpil brazílsky strelec Neymar za 90 miliónov eur z Paríža Saint Germain do saudského veľkoklubu Al Hilal, dosiahla suma, ktorú Saudi vyplatili za prestupy všetkých nových futbalistov do ich ligy už 600 miliónov eur.
Len o desať dní neskôr to už bolo trištvrte miliardy a hodnota hráčov v celej lige sa blížila k jednej miliarde eur.
„Do štvrtka minulého týždňa zaplatili Saudi podľa údajov portálu Transfermarkt eur za prestupové poplatky v aktuálnom letnom prestupovom období 756 miliónov eur,“ hovorí futbalový agent Roman Vojtek z agentúry Stars & Friends. „Najväčšiu časť z tejto sumy vyplatil Al Hilal, až 353 miliónov eur.
Za vysoké sumy nakupovali štyri kluby, ktoré patria pod saudskoarabský štátny investičný fond, Al Hilal, Al Nassr, Al Ahli a Ittihad. „Zatiaľ teda ešte nemôžeme povedať, že by vo veľkom nakupovala celá liga, v tej je 18 klubov,“ konštatuje Vojtek. „Všetci v európskom futbale však teraz očakávajú, čo sa stane, ak by také veľké peniaze dostali k dispozícii aj ďalšie kluby ligy.“
Berú len z najlepších líg
Zaujímavý údaj, upozorňuje agent, je, že veľká väčšina peňazí, približne 620 miliónov, odišla do piatich top európskych líg: anglickej, nemeckej, španielskej, talianskej a francúzskej. „Do ostatných krajín vrátane Portugalska zaplatili okolo 120 miliónov a do zvyšku sveta išlo len 13 miliónov.“
Do tejto sumy sa nepočítajú hráči, ktorí do Arábie prestúpili bez platnej zmluvy. „Najlepším príkladom je Karim Benzema z Realu,“ hovorí Vojtek. „V takýchto prípadoch sa neplatí žiadny transferový poplatok. Voľnému hráčovi môže nový klub iba ´naložiť´ lákavý plat. Ten dokážu Arabi špičkovým hráčom vyskladať skutočne senzačný, neuveriteľný. A rozhodne prehnaný,“ hovorí Vojtek.
„Zatiaľ však hovoríme iba o určitej skupine hráčov – a Saudi si aj to môžu dovoliť aj preto, že nie sú limitovaní predpismi, ktoré platia v ligách európskej federácie UEFA.“
Fair play iba pre Európu
Takzvané fair play pravidlá musia – či aspoň by mali – rešpektovať európske veľkokluby, ak chcú hrať pohárové súťaže. „Platy v tých najväčších európskych kluboch sú aj s týmito predpismi veľké, majú však istý rámec, ktorý hovorí, čo klub môže a čo nie. Kluby, ktoré nie sú pod hlavičkou UEFA, však v tejto oblasti majú konkurenčnú výhodu.“
Aký veľký bol na európske pomery saudský boom? „Skúsme porovnanie s Anglickom,“ hovorí Vojtek. „Kluby Premier League investovali do prestupov viac ako 2,2 miliardy eur, čo je stále asi trikrát viac než Saudi,“ vypočítava. „Rozdiel je však v tom, že anglické kluby aj predávali, takže dostali naspäť podstatnú sumu, niečo viac ako 1,2 miliardy. V celkovej bilancii sú v mínuse čosi vyše 1 miliardy eur.“
Najviac peňazí minula Chelsea
Klubový rekord vytvoril v tomto lete v Premier League Arsenal, ktorý kúpil záložníka Declana Ricea za 116 miliónov, rovnakú sumu zaplatila za Ekvádorčana Caiceda aj Chelsea. Najviac v tomto lete investovala zo všetkých klubov do transferov zatiaľ práve Chelsea, čosi vyše 400 miliónov, hovorí Vojtek.
„Prekonala tak aj Al Hilal, ten investoval vyše 350 miliónov.“ Aj to je skutočne veľa, viac ako Real, Barcelona, Manchester United, či City.
Podstatou letnej ofenzívy saudských klubov bolo, že ich liga je vo fáze, keď kupuje „hotových“ hráčov, veľké mená. „V predajoch zatiaľ Saudi vôbec nefigurujú, donedávna ani nemali koho predávať,“ hovorí Vojtek.
„To Angličania majú aj pár klubov, ktoré v bilancii vykazujú profit, napríklad Brighton, ktorý predal spomínaného Caiceda a zatiaľ je v pluse 113 miliónov eur.“
Nemci minuli menej ako Saudi
Kým anglická liga je plná bohatých a rozšafných klubov, nemecká bundesliga je tradične konzervatívnejšia. „Nemci sú pragmatickí, hráčov nepreplácajú,“ vraví Vojtek. „Bundesliga a aj španielska La Liga minuli v lete menej ako veľké saudskoarabské kluby. Celkovo minuli Nemci 652 miliónov, prílev peňazí do bundesligy dosiahol 786 miliónov, takže z transferov tiež vyprodukovali profit.“
Aj v bundeslige sa však už objavuje trend, typický pre top úroveň Premier League, odlišné správanie sa klubov najvyššej úrovne. „Najviac investoval Bayern, až 150 miliónov, a to je aj na jeho pomery neštandard. Za Harryho Kanea zaplatil Tottenhamu 100 miliónov,“ vraví Vojtek.
„Doteraz sa takéto prestupy v Bayerne veľmi nediali, najdrahších hráčov kupoval zväčša za 30-40 miliónov. Celkovo však je iba asi 50 miliónov v mínuse, čo je na jeho pomery relatívne normálne.“
Ďalším klubom z Nemecka, ktorý nakupoval vo veľkom, je Red Bull Leipzig. „Ten je však aj vo veľkom pluse, zhruba 90 miliónov, keďže predali veľmi drahého obrancu Joška Gvardiola do City,“ vraví Vojtek,
Post na instagrame za pol milióna
Okrem nástupu Saudov je špecifikom leta aj veľký počet prestupov po vypršaní zmlúv. „Veľa sa robí aj hosťovaní,“ hovorí Vojtek. „A trochu sa vytrácajú ´medium´ transfery, za pár miliónov, ktoré kedysi robilo veľa klubov. Mnohé kluby, išli po pandémii ekonomicky dolu, v tomto segmente cítime výpadok. Veľké kluby ďalej robia transfery v desiatkach miliónov, takýchto klubov a hráčov je ale len pár, asi 15-20 za leto.“
Čo teda urobí veľký pohyb v najlukratívnejšom segmente s európskym futbalom? „To je zatiaľ na diskusiu,“ reaguje agent. „Ešte je to ťažké odhadnúť. Doteraz išli Saudi po hotových hráčoch, to je ale len prvý krok. Za Neymara dali 90 miliónov. Z Porta prestúpil nedávno Otávio za 60 miliónov, z Liverpoolu Fabinho za takmer 47, zo City Mahrez za 35 miliónov – to sú všetko hotoví hráči.“
V Arábii by mali fungovať nielen ako futbalové hviezdy, ale aj ako ambasádori ligy a krajiny. „Neymar nie je platený len za športové výkony, ale aj za komerčné aktivity. Ak dá na Instagram príspevok o Saudskej Arábii, napríklad ako o dovolenkovej destinácii, dostane zaň pol milióna dolárov,“ hovorí agent.
Ikony platia skôr sponzori ako kluby
Pritom Neymar bol pre Saudov len druhou voľbou. „Do Arábie nešiel Messi, ktorého veľmi chceli, dal prednosť Miami. Aj Američania sa chcú dostať na top úroveň, aby mohli konkurovať top ligám v Európe. Tiež budujú ligu, budú hostiť majstrovstvá sveta, investujú do hráčov. Na komerčne najžiadanejšie hviezdy ako Messi sa veľké firmy ako Apple či Microsoft zložia. Pre úzku skupinu futbalových ikon urobia kluby a sponzori všade na svete aj zázraky.“
Doterajšie prestupy veľkých mien boli pre dominantnú ligu sveta, Premier League, trochu nečakané. Nebolo bežné, že by kluby ako Liverpool alebo City vo veľkom predávali. „Ak by tento trend pokračoval, mohli by Saudi atakovať ďalších hráčov v top ligách. Potom by prišla otázka, či kluby v týchto ligách budú schopné zásobovať sa naďalej top kvalitou. Ak by každé prestupové obdobie prichádzali o 10-15 hráčov, dokázali by ich nájsť inde alebo dokonca vychovať? To by mohlo byť ťažké.“
Koľko peňazí majú Arabi?
Ak by Arabi skutočne mali vo fonde 20 miliárd dolárov, ako sa to neoficiálne hovorí, pokračuje Vojtek, a „okrem toho by začali pracovať koncepčne, na skautingu, dátových analýzach a infraštruktúre, mohli by útočiť už aj na mladých talentovaných hráčov. A to už by transferové prostredie sťažili aj pre viaceré talianske či španielske kluby, ktoré nemajú až toľko peňazí.“
Dôležitou otázkou tiež bude, či arabské kluby budú schopné dodržiavať veľké nové záväzky, čo sa doteraz o nich často povedať nedalo, hovorí Vojtek. „Platobnú disciplínu doteraz nemali dobrú, možno ju však nové veľké kluby zlepšia. V minulosti končilo veľa hráčskych aj transferových zmlúv na športových arbitrážnych súdoch. Tlak na to, aby sa to zmenilo, je však silný.“
Príklad, že prestupový boom ešte nemusí znamenať, že nová liga aj vydrží, tu je. „V Číne bol nedávno tiež veľký boom, podpisovali veľkých hráčov z Anglicka, napríklad Drogbu a ďalších, ale tam to postupne opadlo. Možno aj preto, že v Číne je iné štátne zriadenie a rozšafné prestupy asi bili do očí,“ vraví Vojtek.
„V Saudskej Arábii, kráľovstve, je ľahšie predstaviť si, že by boom mohol pretrvať. Ak by dokázali Saudi vybudovať aj vlastné akadémie, know how, angažovali by viac svetových trénerov, posunuli by sa z fázy, v ktorej sú teraz, teda že robia meno lige, o veľký krok ďalej.“
Uvidí sa o rok
Otázka teda znie, čo príde z Arábie napríklad o rok. „Ak by napríklad začalo byť takéto peniaze schopných investovať 18 klubov, mohli by Európu skutočne ´vykúpiť´. Nahradiť toľko hráčov by nebolo jednoduché. Záujem o hráčov by sa tak posunul aj na trh so strednou kvalitou.
Spomínaný Brighton pôsobí na úplne inom trhu ako napríklad Chelsea. Musí svojho hráča dotvoriť, urobiť ho atraktívnym pre veľkokluby a predať. Či môže takýto kvalitatívny medzistupeň a infraštruktúra, ktoré si žiada, vzniknúť aj v Arábii, je zatiaľ otázne. Je to komplexný balík otázok, nie všetko sa dá riešiť peniazmi.“
Ako potenciálne pozitívne Vojtek vidí, že 750 miliónov od Saudov – hoci prevažne prišli do Anglicka – by sa mohlo v Európe postupne ´rozpustiť´ do líg nižšej úrovne.
Ako sa peniaze rozpustia
Príkladom zo strednej Európy môže byť Sparta z prelomu tisícročí. V tom čase bola prvým a v podstate jediným českým klubom s pravidelnou účasťou v európskych pohároch. Ak kúpila hráča v českej lige a za dva roky ho predala do zahraničia za miliónové poplatky, mohla si za ne vybrať jeho náhradu – napríklad – opäť v českej lige.
Tento kolobeh však pôsobil aj na kluby s nižšími rozpočtami ako motivácia – aby dokázali predávať hráčov do Európy výhodnejšie, napriamo, aj samy.
Aktuálne sme v Európe, vraví agent, v podobnej situácii. „Ak Porto predalo Otavia za 60 miliónov, je otázka, čo s nimi urobí: pôjde do Brazílie a za 20 miliónov kúpi nového Otavia alebo kúpi v Portugalsku troch hráčov po 20 miliónov? Budú Nemci nakupovať viac v Rakúsku a Rakúšania u nás? V princípe je dobré, ak príde do Európy veľa peňazí – ak ich budú kluby míňať tu. To by mohlo trošku oživiť trh – ak teda nezostaneme pri tom, že Saudi budú stále nakupovať len pár veľkých hráčov z top klubov.“