Príručka pre súkromné investičné firmy hovorí, že si treba požičiavať, nakupovať a nekompromisne znižovať náklady. Ale masívne neočakávané zisky z investícií do Petsmart a Chewy naučili Raymonda Svidera z BC Partners, že niekedy je lepšie zdvojnásobiť riziko.
Raymond Svider, predseda súkromnej investičnej spoločnosti BC Partners, si pamätá intenzívny tlak, pod ktorým bol pred Vianocami v roku 2017. Najväčšia investícia jeho firmy, sieť obchodov s krmivami pre domáce zvieratá PetSmart, rástla. Jej zastaraná technológia však potrebovala generálnu opravu, rástli aj náklady. Dlhopisy PetSmartu sa obchodovali tesne nad 60 centami.
Zvyklosti a pravidlá treba občas porušovať
Keď prišiel do Phoenixu, dozvedel sa od CIO PetSmartu, že spoločnosť zmrazila prijímanie nových zamestnancov, aby ušetria, čím bola prinútená spoliehať sa na drahých dodávateľov.
„Nevedel som, že došlo k zmrazeniu prijímania zamestnancov,“ spomína Svider, ktorý to okamžite zrušil, čím umožnil CIO prijať 35 zamestnancov. „Musíte byť šikovní a flexibilní. Niekedy prísne pravidlá nútia ľudí robiť nesprávne veci len preto, že dodržiavajú pravidlá.“
V tom čase Svider odolával takmer všetkým obchodným a investičným zvyklostiam. Vyrástol v Paríži, na jednej z francúzskych „grandes écoles“ získal magisterský titul v odbore elektrotechniky a má aj MBA z Chicagskej univerzity.
Dnes 59-ročný Svider pracoval v dvoch spoločnostiach – dva dni v týždni spravoval 40 miliárd dolárov (aktív) spoločnosti PE a tri dni v PetSmarte, ktorý mal 1 650 obchodov a za ktorý v roku 2014 BC zaplatila 8,7 miliardy dolárov.
Odvážny risk
PetSmart, zaťažený 6-miliardovým dlhom a ďalšími 800 miliónmi z dividend, ktoré Svider odčerpal, sa rútil k reštrukturalizácii, pretože majitelia domácich miláčikov sa presúvali do online priestoru. Podľa príručky bolo nevyhnutné znížiť náklady, aby bolo možné zaplatiť veriteľom. Svider ich namiesto toho zdvojnásobil.
V úverových zmluvách PetSmart našiel priestor, ktorý mu umožnil požičať si ešte viac peňazí, aby mohol získať nerentabilného online predajcu krmiva pre zvieratá Chewy, čím nahneval veriteľov. Svider však vedel, že zakladateľ Chewy, miliardár Ryan Cohen, dosiahol všetky finančné ciele, ktoré si stanovil pred rokmi, keď sa prvýkrát stretli.
Síce Chewy nebol ziskový, rýchlo rástol a dokonca porazil vo svojom odvetví Amazon.
Po počiatočnej ponuke vo výške 1 miliardy dolárov zaplatil Svider za Chewy nakoniec v apríli 2017 tri miliardy dolárov, čím porazil konkurenčné Petco. Skeptikom sa nepáčilo, že jeho dlhopisy padali a lietal v súdnych sporoch.
Nečakaný zvrat
Po štyroch rokoch však aj pandémiou inšpirovaný boom v obstarávaní domácich miláčikov všetko zmenil. Spoločnosť Chewy, ktorá je teraz verejne obchodovaná, má hodnotu viac než 31 miliárd dolárov a jej tržby sa zvýšili takmer 10-násobne – na predpovedaných 9 miliárd dolárov za rok 2021.
Raymond Svider. Foto: BC Partners
Samotný PetSmart v januári refinancoval svoj dlh z odkúpenia, čím znížil svoje zadlženie. Sviderovi investori tak sedia na neočakávaných 30 miliardách dolárov.
„Musíte byť nemilosrdní a veľmi rýchlo sa prispôsobovať, pretože svet sa v biznise mení každým dňom spôsobmi, ktoré nemôžete predvídať,“ hovorí Svider zo sídla Hamptons, odkiaľ teraz pracuje na diaľku aj s manželkou, tromi deťmi a párom mačiek, Cashmere a Pearl.
Investor samouk
Svider, ktorý je investorom – samoukom, začal vykupovať v 80. rokoch. V roku 1989 ho po škole najali dvaja obchodníci a o tri roky neskôr sa presťahoval do parížskej kancelárie Baring Capital Investors.
V roku 1995 obchodník z Barings Nick Leeson stratil viac než 1 miliardu dolárov, čím sa 300-ročná banka stala platobne neschopnou. Barings tak kúpila konkurenčná spoločnosť ING za pár drobných. Spoločnosť Baring Capital bola odčlenená a premenovali ju na BC Partners.
V roku 2007 BC Partners expandovali do Severnej Ameriky a Svider prevzal kormidlo spoločnosti.
Prvým veľkým obchodom firmy v USA v tom roku bolo prevzatie zadlženého satelitného operátora Intelsat v hodnote 16 miliárd dolárov, čo sa okamžite ukázalo ako problémové a v roku 2020 musela požiadať o ochranu pred bankrotom. Sviderove úspechy však vysoko presiahli jeho neúspechy.
Jedinečná schopnosť
Nič necharakterizuje jeho výhry viac než ochota odvážne riskovať. V roku 2018 spoločnosť BC Partners rekapitalizovala spoločnosť GFL Environmental z Toronta, založenú kanadským podnikateľom Patrickom Dovigi, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, na hodnotu 2 miliárd dolárov. Vybudovala 40-percentný podiel a chcela ju rozšíriť v USA akvizíciami.
Keď prišla koronakríza, spoločnosť GFL pracovala na IPO. Svider odporučil jej zakladateľovi, aby išiel vpred napriek chaosu na trhu. Spoločnosť GFL ocenila svoje IPO na 19 dolárov. Svider veril, že ak bude GFL verejne obchodovaná, môže zarobiť na nadchádzajúcej dislokácii trhu. Po úvodnom páde akcií GFL na 13 dolárov sa jej akcie takmer strojnásobili, keď získali aktíva od Houston’s Waste Management a ďalších konkurentov.
Podiely GFL spoločnosti BC Partners majú teraz hodnotu takmer 5 miliárd dolárov, čo je takmer trojnásobok pôvodnej investície. „Raymond má jedinečnú schopnosť vidieť celkový obraz,“ hovorí zakladateľ GFL Patrick Dovigi.
Ďalšie eso v rukáve
Napriek dlhodobému zvyku súkromných investičných spoločností realizovať zisky najrýchlejšie ako sa dá, zdá sa, že Svider nemá veľký záujem predávať Chewy, a to aj napriek skutočnosti, že jeho akcie od polovice augusta klesli z 96 na 75 dolárov, čím prišiel asi o 7 miliardový zárobok.
BC Partners a spoluinvestori majú 76-percentnú pozíciu v akciách, ktoré majú momentálne hodnotu takmer 25 miliárd dolárov.
Svider môže mať v rukáve ešte jeden víťazný ťah: IPO spoločnosti PetSmart, čo by mohlo priniesť ocenenie v hodnote 10 miliárd dolárov. Výnosy kedysi problémového obchodu vzrástli v druhom štvrťroku o 17 % na 2,3 miliardy dolárov a v prvom polroku vygeneroval vo voľnom peňažnom toku 342 miliónov dolárov. Dlhopisy PetSmart sa teraz obchodujú nad nominálnou hodnotou.
Svider trvá na tom, že trh s domácimi zvieratami – vrátane nového zamerania na zdravotnú starostlivosť – ostáva nedocenený. Snaží sa konsolidovať svoje zisky rýchlym odchodom? Nie nevyhnutne. Hovorí: „Nemáme pocit, že by sme sa mali nejako zvlášť ponáhľať.“
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Antoine Gara.