„Ako by sme znovu prežívali leto roku 2008,“ zahlásil koncom mája finančný analytik David Rosenberg. Narážal na tohtoročné zvraty, rasty a prepady na akciových trhoch, ktoré sa až nápadne podobajú krivkám z obdobia pred finančnou krízou.
Napovedal by tomu aj virálny graf vývoja indexu S&P 500, ktorý pred časom začal kolovať v twitterovej komunite akcionárskych nadšencov. Porovnanie aktuálnej krivky indexu s tou z roku 2008 alebo 2001 naznačuje, že má svetová ekonomika obdobne temné vyhliadky ako práve v obdobiach minulých finančných kríz.
Čaká teda index obsahujúci päťstovku firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou v najbližších mesiacoch radikálny prepad?
Podľa akciového analytika spoločnosti Patria Finance Jana Hladkého je takéto porovnanie len virálnym zjednodušením zložitej problematiky, ktoré nemá základ v realite.
„Vertikálne osi grafu sú upravené, aby na seba linky sedeli, rovnako autor vhodne zvolil dáta pre začiatok časových radov,“ popisuje hojne zdieľaný graf. Graf bez upravených vertikál už podľa Hladkého taký jednoznačný nie je. „Napríklad roky 2008 a 2001 sa v závere totálne rozchádzajú,“ upozorňuje.
Ekonómovia sa zhodujú, že aj keď sú podobnosti niektorých období na akciových burzách časté, nie nevyhnutne predpovedajú rovnaké scenáre aj do budúcnosti. „Pri prepadoch je to dané okrem iného tým, že investori majú určitú psychológiu, ktorá sa v čase nemení,“ myslí si Pavel Ryska, analytik J&T Banky.
„Keď dôjde k rastu rizík pre akcie, ako sú recesie, vojny, pandémie, krachy firiem a podobne, investori dospejú do panickej fázy, keď všetko vypredávajú. Upokojenie a triezvejšie vyhodnotenie situácie príde neskôr.“
Už bolo päť veľkých poklesov
Podľa Krištofa Míška, hlavného ekonóma obchodníka s cennými papiermi Colosseum, prekonal index S&P 500 od prelomu milénia už päť medvedích období – teda poklesov hodnoty o 20 a viac percent.
„Priemerný pokles dosiahol dokonca 35,8 percenta a trval v priemere 341 dní, teda okolo jedného roka,“ pripomína.
Tento rok sa ostro sledovaný index prepadol do minima v júni, keď si odpísal zhruba 22 percent. „Ak by sa mal trh riadiť štatistikou z histórie, má ďalší prepad stále určitý priestor. Výpredaje na trhoch sa môžu ešte vrátiť,“ konštatuje Míšek.
Ak však ďalšie poklesy prídu, budú spôsobené špecifickými faktormi, ktoré dnes zaťažujú ekonomiku. „Dnešné ekonomické ochladenie nie je sprevádzané systémovou krízou niektorých sektorov, ako boli banky a realitný sektor v roku 2008,“ hovorí Pavel Ryska.
V roku 2008 inflácia nebola
Súčasným problémom je, naopak, extrémna inflácia, s ktorou sa v rokoch 2001 ani 2008 ekonomika nestretávala. Práve inflácia môže podľa Rysku viesť k hospodárskej stagnácii či pomalému rastu v najbližších niekoľkých rokoch.
„Centrálne banky nútia navyše agresívne zvyšovať sadzby. Hoci v posledných týždňoch investori prehodnotili svoje pozície a veria, že sa rast úrokov v USA zastaví do konca roka, je veľmi pravdepodobné, že Fed bude musieť urobiť oveľa viac, než sa teraz očakáva,“ predpovedá Tomáš Pfeiler, portfólio manažér spoločnosti Cyrrus.
Trh dnes podľa ekonómov počíta v závere roka so sadzbami okolo 3,5 percenta. „Rovnako očakávame pokles S&P 500 pod tohtoročné minimá,“ súhlasí Kryštof Míšek. Dnešná ekonomika je v úplne inej situácii. Ozývajú sa dokonca hlasy, že skôr než kopírovanie grafu z predošlých epizód čaká ekonomiku opačný vývoj.
Tech firmy burzu stále ťahajú
„Dnešná ekonomika je v úplne inej situácii,“ tvrdí Jana Brodani, riaditeľka českej Asociácie pre kapitálový trh. Stabilite trhu nahráva nízka nezamestnanosť a postupná obnova dodávateľsko-odberateľských reťazcov.
To síce podľa Brodani neznamená, že pokles S&P 500 už končí, ale ide o pozitívne faktory, ktoré môžu prispieť k jeho rastu. „Pre investorov je tak viac ako inokedy dôležité byť trpezliví, sústrediť sa na dlhodobé ciele a diverzifikovať ako medzi rôzne aktíva, tak aj v čase,“ nabáda ekonómka.
Medzi pozitívne faktory patrí aj skutočnosť, že sa zatiaľ dlhodobo neplní obava z premrštených valuácií technologických gigantov na burze.
„Tieto spoločnosti trvalo dosahujú reálne, nielen hypotetické zisky, ako to bolo na vrchole dot-com bubliny. Rovnako bankový sektor je dnes vo viditeľne lepšej kondícii ako v roku 2008,“ vysvetľuje Míšek.
Vysoké valuácie akcií sú však založené na predpoklade permanentne nízkych úrokov. „Ak tento predpoklad prestane platiť a sadzby zostanú dlhšiu dobu zvýšené, môže to mať pre akcie drastické dopady. Trúfam si tvrdiť, že tohtoročné výpredaje na trhoch sú ešte len začiatkom širšieho klesajúceho trendu,“ uzatvára ekonóm Tomáš Pfeiler.
Autorka článku Taťána Lysková je prispievateľka Forbes.cz.