21. mája 2021

Hovorí sa, že s investovaním je spojené riziko kolísania ceny. Niekto múdry tento výrok upravil a povedal, že s investovaním je spojená istota kolísania ceny, s čím plne súhlasím. To však na jej atraktivite nič nemení. Samozrejme, za predpokladu dodržania vopred stanoveného investičného horizontu a zvládnutia poklesov v krízach. Čo však môže človek očakávať od vývoja investície?

Každá investícia je vystavená viacerým interným a externým vplyvom, ktoré spôsobujú jej kolísanie v čase (volatilitu). Pozorovanie trhu ukazuje, že veľa ľudí neinvestuje do cenných papierov, pretože sa obávajú, že by o svoje ťažko zarobené prostriedky mohli prísť. Ak človek vkladá peniaze do diverzifikovaného portfólia svetových správcov, navyše na rozvinutých trhoch, o svoju investíciu nepríde.

Dôležitý je dlhodobý trend vývoja daného finančného nástroja. Preto treba investovať do aktív, ktoré zaznamenávajú historicky kladné nárasty. Medzi takéto nástroje určite patria akcie a dlhopisy, ktoré človek dokáže veľmi jednoducho nakupovať cez fondy (či už ETF alebo podielové).

Po prepade výrazný rast

Pozrime sa na graf, kde vidíme niekoľko hlbokých poklesov hodnoty investície. Ide o americký akciový index S&P 500 medzi rokmi 1950 až 1984. Na trhu sa v tomto období vyskytli až štyri poklesy hlbšie ako 20%, tento jav sa označuje ako tzv. medvedí trend, teda obdobie problematické pre ekonomiky a často ťažko zvládnuteľné pre investorov.

Graf: Vývoj indexu S&P 500 v rokoch 1950 až 1983 – poklesy hlbšie ako 20%

Reklama
Zdroj: finance.yahoo.com

V grafe však vidíme aj iné dôležité postrehy: po každom páde tento akciový index narástol vyššie oproti hodnotám, kam sa dostal pred pádom – to platí tak pre toto obdobie ako každé iné v celej histórii indexu S&P 500. Deje sa to z dôvodu rastu ekonomiky a vývoja spoločnosti. Kvalitné firmy kríza nepoloží, naopak, vyjdú z nej silnejšie a napredujú ďalej.

Druhým poznatkom je dlhodobý trend tohto indexu, ktorý je rastový. Ak by ste na začiatku investovali napríklad 10-tisíc eur, po 34 rokoch by ste mali napriek všetkým priebežným pádom na konci spolu so zhodnotením až 80-tisíc eur.

Graf: Vývoj indexu S&P500 v rovnakom období – dlhodobý trend

Zdroj: finance.yahoo.com

Krízy a poklesy sme na trhoch zažili aj v posledných dvoch desaťročiach. V posledných dvoch veľkých recesiách (roky 2000 a 2008) si na krátke obdobie trhy odpísali približne po 50 %, v minulom pandemickom roku sa trh dostal do mínusu približne 30 %. Po všetkých týchto poklesoch však nastal obrat a trh postupne dosiahol nové rasty a nové maximá.

Aj v tomto prípade vidíme dlhodobý rastúci trend. Zo štúdií poklesov indexu S&P 500 vieme, že tento trh zažil v rokoch 1945 až 2016 až 99 poklesov hlbších ako 5 %. Konkrétne to bolo 64 poklesov o 5 % až 9,9 %; 22 poklesov o 10 % až 19,9 %; 10 poklesov o 20 % až 39,9 % a 3 poklesy hlbšie ako 40 %.

Nakupujte „v zľavách“

V rokoch, kedy akcie klesajú, je možné peniaze doinvestovať a nakupovať tak výhodne. Pripraviť si pôdu na vyššie zisky v budúcnosti pri nakupovaní „v zľavách“.

Ak investujeme, pripravme sa na to, že naša investícia nemusí byť celý čas v pluse. Najmä pri akciách preto treba investovať dlhodobo (nad 15 a viac rokov), vtedy môžeme s vysokou mierou pravdepodobnosti očakávať, že nám investícia veľmi slušne zarobí.

Pri pravidelných investíciách sa poklesov netreba až tak obávať, pretože investor nakupuje pravidelne každý mesiac a kupuje na trhu aj v poklese, teda za aktuálne zníženú a výhodnú cenu, čo mu vie do budúcna pripraviť pôdu pre slušné zisky. Je to najjednoduchší spôsob, ako v dlhom období svoje finančné prostriedky slušne zhodnotiť.

Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 11 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu, investuje predovšetkým do akcií a dlhopisov a venuje sa správe klientskych investícií. Od roku 2017 vedie investičný YouTube kanál.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?