Počet brigádnikov v predvianočnom období rastie. V porovnaní s minulým rokom však nejde o študentov či seniorov, zvýšený dopyt je najmä zo strany pracujúcich v riadnom pracovnom pomere.
Nepriaznivá ekonomická situácia spôsobila, že ak chcú mať Slováci štedré Vianoce, musia si na ne v mnohých prípadoch zarobiť na brigádach popri svojom normálnom zamestnaní.
„Pribúdajú brigádnici, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť popri práci v hlavnom pracovnom pomere, a to najmä z dôvodu rastu životných nákladov. Firmy síce svojim pracovníkom zvyšovali mzdové ohodnotenie, rozhodne však nedokáže pokryť infláciu a rastúce ceny za tovary,“ priblížil Andrej Gurín, šéf žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton.
Jeho slová potvrdilo aj nedávne zistenie portálu Platy.sk, ktoré uvádza, že tento rok nedostalo 40 percent zamestnancov zvýšený plat, hoc Slováci čelili inflácii a zvýšeným nákladom. Viac ako štvrtina opýtaných vo svojom zamestnaní aj napriek tomu zostala, no priznala finančné problémy.
Najčastejšie ponúkanými pozíciami, ktorými si môžu brigádnici pred Vianocami privyrobiť, sú pozície predavačov, pričom tvoria až 40 percent všetkých ponúk. Nasledujú pracovné miesta skladníkov, kuriérov, vykladačov tovaru a čašníkov. Zo strany uchádzačov je tiež zvýšený záujem o pracovné pozície na vianočných trhoch.
Kvôli inflácii sa zásadne nezvýšili ani platy brigádnikov. „Odmena sa líši v závislosti od danej pozície a regiónu. Najvyššie zárobky sú vo všeobecnosti v bratislavskom regióne, čím ďalej na východ je hodinová mzda nižšia,“ dodal Gurín.
Podľa analytikov z agentúry Focus a Partners Group nás budú stáť Vianoce viac ako minulý rok. Slovenské domácnosti plánujú tento rok minúť počas vianočných sviatkov v priemere 537 eur, na darčeky minú v priemere 216 eur.
„Priplatíme si viac za potraviny, v priemere približne o päť percent oproti minulému roku. Na vianočnej výzdobe však ušetríme približne štyri percentá,“ priblížila odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Linda Valentín.
Číslo dňa
8 miliónov ľudí
Toto obrovské číslo predstavuje odhad poklesu počtu obyvateľov Talianska podľa výskumného inštitútu CENSIS, ktorý upozorňuje na demografickú krivku tejto krajiny. V roku 2050 bude mať totiž krajina o takmer osem miliónov menej ľudí v produktívnom veku ako v súčasnosti.
Obavy vzbudzujú aj výdavky na sociálne zabezpečenie, ktoré by sa mali zvýšiť zo súčasných 131 miliárd eur na 177 miliárd eur v roku 2050. Prognózovaný demografický prepad súvisí podľa výskumníkov s pravdepodobným poklesom počtu obyvateľov mladších ako 65 rokov o 9,5 milióna a nárastu počtu obyvateľov starších ako 65 rokov o 4,6 milióna do roku 2050.
Štúdia priniesla so sebou aj ďalší znepokojivý výsledok. Do roku 2050 by malo Taliansko stratiť približne 4,5 milióna obyvateľov, čo by zodpovedalo zániku jeho dvoch najväčších miest: Ríma a Milána.
Krátke správy
Budúci rok sa vyplatí 13. dôchodok. V budúcom roku by sa mal vyplatiť 13. dôchodok v plnej výške a zároveň zachovať rodičovský dôchodok v rovnakej podobe ako doteraz. Nebude sa meniť ani systém poukazovania dvoch percent z daní. Dohodla sa na tom koalícia, potvrdili v sobotu premiér Robert Fico aj minister práce Erik Tomáš.
„Môžem potvrdiť, že v roku 2024 bude ľuďom vyplatený plný 13. dôchodok v tej kategórii, v ktorej sa nachádza daný dôchodca. Rovnako môžem povedať, že zostáva zachovaný aj tzv. rodičovský dôchodok,“ uviedol predseda vlády v Sobotných dialógoch RTVS a dodal, že rodičovský dôchodok zostáva podľa neho v takej podobe, ako je v súčasnosti upravený v zákonodarstve.
Akcie streamovacích spoločností narástli. Svet streamovacích služieb sa pravdepodobne dočká zaujímavej spolupráce. The Wall Street Journal priniesol informáciu, že spoločnosti Apple TV+ a Paramount+ rokovali o vytvorení spoločného balíka, ktorý by mesačne stál menej ako predplatné oboch služieb dokopy. Spojenie by mohlo byť ideálnou kombináciou vzhľadom na ich rozdielne obsahové stratégie.
Kým Apple TV+ ponúka exkluzívny a prestížny obsah, Paramount+ sa môže pochváliť väčším katalógom obľúbených televíznych programov a filmov. V reakcii na potenciálnu spoluprácu vzrástli podľa CNBC ceny akcií naprieč celým spektrom mediálnych spoločností obchodovaných na burze.
Úrokové sadzby sa zatiaľ neznížia. Zatiaľ čo odhady viacerých ekonómov naznačujú, že americká centrálna banka by mohla začať so znižovaním úrokových sadzieb už v marci budúceho roka, jej šéf Jerome Powell upozornil, že takéto špekulácie sú „predčasné“.
„Bolo by predčasné jednoznačne vyhlásiť, že sme sa už dostali na dostatočne reštriktívnu úroveň, či špekulovať o tom, kedy sa menová politika môže začať uvoľňovať,“ povedal Powell počas vystúpenia na Spelman College v Atlante.
Cristiano Ronaldo čelí miliardovej žalobe. Futbalová hviezda čelí hromadnej žalobe vo výške jednej miliardy dolárov za propagáciu najväčšej svetovej kryptoburzy Binance, informuje o tom portál CNN Business. V novembri minulého roka futbalista propagoval svoje NFT, ktoré malo slúžiť ako digitálna socha zobrazujúca jeho ikonický moment.
Žaloba obviňuje Ronalda z „klamlivých vyhlásení“ a tvrdí, že dovolil, aby sa jeho meno a podobizeň používali v súvislosti s klamlivými vyhláseniami spoločnosti Binance pri propagácii jej produktu. Ďalším problémom má byť aj fakt, že Cristiano Ronaldo nezverejnil výšku a ani spôsob odmeny, ktorú dostal od spoločnosti Binance za propagáciu, hoci si to vyžaduje americký právny systém.