Chcete poznať trochu krutú pravdu? Práve vy môžete byť dôvodom, prečo stále získavate prácu, ktorú nenávidíte.
Nie, nie je to preto, že by ste boli hrozní v tom, čo robíte, alebo nie ste dosť dobrí na prácu, pre ktorú ráno vstávate z postele. Pravdepodobnejšie je, že máte zlé návyky pri hľadaní zamestnania, ktoré by mohli spôsobiť, že nakoniec so svojou pozíciou nie ste nikdy spokojní.
Aby sme vám pomohli prelomiť tento začarovaný kruh, uvádzame niekoľko dôvodov, prečo stále získavate pracovné miesta, ktoré ľutujete:
1. Rýchlo preletíte popis práce.
Štúdie ukazujú, že väčšina uchádzačov strávi čítaním popisu práce iba 14 sekúnd. To znamená, že ešte aj na ohrievanie jedla v mikrovlnke minieme viac času ako na to, čo nás možno bude zamestnávať počas nasledujúcich rokov života. Ak dôkladne nepreskúmate danú spoločnosť a to, čo vám ponúka, nemôžete sa správne rozhodnúť, či by ste túto príležitosť mali využiť.
2. Hľadanie práce beriete ako preteky.
Ak je vaším hlavným cieľom dostať sa čo najrýchlejšie zo súčasného zamestnania, možno aj vy robíte túto chybu. Nie je nič zlé na tom, že chcete rýchlo prejsť na novú príležitosť. Keď však pristupujete k hľadaniu práce ako k pretekom, je pravdepodobnejšie, že vám uniknú varovné signály, že idete nesprávnou cestou. Radšej spomaľte, pretože prijatím do zamestnania sa vaša kariérna cesta nekončí; je to len začiatok.
3. Nepoznáte svoje ciele a potreby.
Ako kariérny kouč som si všimla, že väčšina ľudí vie, čo nechce. Málokedy však vedia, čo vo svojej kariére chcú. Možno vedia, že nechcú mikromanažéra alebo nezdravé pracovné prostredie. Keď ich však požiadam, aby opísali typ vedenia alebo pracovnej kultúry, ktorú potrebujú, aby prosperovali, často si nie sú istí.
Ak hľadáte prácu bez toho, aby ste si ujasnili priority, často prijmete hocičo, čo vám príde do cesty. Takže získate nové miesto, ale po čase narazíte na rovnaké problémy ako v predošlom zamestnaní.
4. Chcete urobiť dojem na spoločnosť.
Rozhovory sú obojsmerné. Ak je však vaším jediným cieľom zapôsobiť na spoločnosť, potom prichádzate o veľkú príležitosť získať kľúčové poznatky, ktoré vám pomôžu rozlúštiť, či je to pre vás tá správna rola.
V každom prípade by ste sa mali snažiť vyniknúť a zapôsobiť na personalistu či budúceho šéfa, ale mali by ste tiež klásť otázky. Iba tak sa dozviete podrobnosti, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
5. Idete všade, kde vás chcú.
Ako talentovaný a kvalifikovaný človek možno zistíte, že príležitosti k vám prichádzajú bez toho, aby ste sa o to pokúšali. Možno vždy, keď otvoríte Linkedin, nájdete vo svojej schránke správu od náborára, ktorý vás pozýva na pohovor.
Prijímanie pracovných ponúk len preto, že vás chcú, hoci si nie ste istí, či tam chcete pracovať, zvyšuje šance, že v novej firme nebudete šťastní.
Ako vždy hovorím svojim klientom, príležitosti sú vždy dostupné ľuďom, ktorí sú cenní. Takže vo chvíli, keď si to uvedomíte, nebudete už mať chuť skočiť na každú príležitosť. Namiesto toho budete môcť urobiť krok späť a rozhodnúť sa, ktorá z týchto príležitostí je pre vás tá pravá.
Ak ste uviazli v práci, ktorú ste ľutovali, nie ste sami. Nedávny prieskum spoločnosti Harris Poll ukázal, že jeden z piatich ľudí ľutuje, že prijal svoju novú pracovnú pozíciu. Dobrou správou je, že ak si uvedomíte, ktoré návyky musíte prelomiť, môžete robiť informovanejšie rozhodnutia, ktoré povedú k lepším pracovným príležitostiam.
Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je prispievateľka Adunola Adeshola.