Posledný zámok, ktorý patril hudobnému géniovi Mozartovi, mieri do dražby. V nehnuteľnosti s 50 miestnosťami sa nachádza aj zážitkové divadlo, salón či koncertná sála.
Historická nehnuteľnosť, známa ako „Posledný hrad Mozarta“, je jednou z mála svojho druhu so súkromným vlastníkom. Licitácia bude otvorená 14. decembra v aukčnej sieni Sotheby’s New York.
Palác bol už v minulosti vydražený za 12 miliónov eur a v súčasnosti slúži ako priestor, v ktorom vystupujú hviezdy svetového formátu. Súčasťou nehnuteľnosti je totiž zážitkové divadlo, klubový salón, koncertná sála aj zámocký obchod.
História sídla siaha až do roku 1130 a má za sebou turbulentú históriu. Počas druhej svetovej vojny nacisti plánovali Mozartov hrad vyhodiť do vzduchu, aby sa nedostal do sovietskych rúk. Našťastie príslušný dôstojník odmietol splniť rozkaz a hrad zachránil.
Stredovek, renesancia aj baroko
V architektúre hradu sa miešajú rôzne obdobia a spájajú sa v nej prvky stredovekého, renesančného aj barokového štýlu. Nádherná štvorposchodová rezidencia je obklopená parkom so záhradami upravenými do posledného detailu. Interiér historického domu je plný mimoriadne cennými starožitnosťami.
50 izieb hradu zahŕňa množstvo voľnočasových priestorov, ako je kino, dve sály, formálne jedálne a knižnicu. Súčasťou panstva je aj renesančná zádušná kaplnka a žalár. Okrem Mozarta k ďalším známym návštevníkom hradu patril aj Napoleon Bonaparte, Franz Schubert, pápež Pius VI., princezná Izabela von Bourbon-Parma a cisár Franz Stephan von Lothringen.
Kúsok od Viedne
Zámok Stuppach sa nachádza v malom horskom mestečku Gloggnitz v Rakúsku. Oblasť ponúka množstvo gotických a barokových budov a veľa histórie. Vďaka výhodnej polohe je to len na skok z Viedne. Zhruba hodinu cesty vlakom alebo autom.
Wolfgang Amadeus Mozart sa všeobecne považuje za najväčšieho hudobného génia. S viac ako 800 zloženými dielami vrátane opier, symfónií a koncertov, definoval klasické obdobie a inšpiroval neskorších skladateľov vrátane Beethovena a Čajkovského. O Mozartovi sa hovorí ako zázračnom dieťati – svoje prvé skladby zložil už v piatich rokoch a prvú symfóniu v ôsmich.
So svojou rodinou cestoval po Európe a vystupoval pre kráľovskú rodinu. Keď mal iba 13 rokov, bol v roku 1769 vymenovaný za dvorného koncertného majstra v Salzburgu a pokračoval v práci pre ďalších panovníkov vrátane cisára Jozefa II.
V roku 1791, vo veku 35 rokov, Mozart počas dirigovania premiéry svojej opery La Clemenza di Tito ochorel a neskôr na následky ochorenia zomrel. Jeho posledný rok bol mimoriadne produktívny. Skomponoval niektoré z jeho najobľúbenejších diel, vrátane opery Čarovná flauta a Requiem.