Mnohí miliardári nikdy nechodili na vysoké školy a niektorí, ako napríklad Mark Zuckerberg, zo školy odišli. No minimálne 35 amerických miliardárov strávilo roky v univerzitných knižniciach, aby získali titul PhD. ešte skôr, než sa pustili do budovania vlastného bohatstva a podnikania.
Dávno predtým než sa Eric Schmidt stal generálnym riaditeľom Googlu, pomáhal s vývojom prvých internetových sietí. Ako doktorandský študent na univerzite v Berkeley sa rád potuloval po kalifornskej ulici Telegraph Avenue.
„Pripadalo mi to, akoby nový svet vzniká práve tu, v campuse. V rôznych laboratóriách, na workshopoch a internátoch,“ spomínal Schmidt na svoje študentské časy. „Vo vzduchu bolo niečo, čo vás nútilo premýšľať a snívať.“
Bezkonkurenčné elektro a počítače
Dnes má jeho majetok odhadovanú hodnotu 16,2 miliardy dolárov. Schmidt študoval elektrotechniku a počítačovú vedu ako doktorand v roku 1982. V rovnakom čase bol počítač menovaný časopisom Time za „osobnosť roka“.
Po skončení doktorátu odišiel pracovať pre technologické firmy Sun Microsystems a Novell. Neskôr dostal ponuku viesť Google, kde pôsobil ako výkonný riaditeľ v rokoch 2001 až 2011.
Min Kao, ktorý sa skrýva za zrodom navigačného zariadenia Garmin GPS a dnes hodnota jeho majetku dosahuje 4,2 miliardy USD, robil doktorát v oblasti elektroniky na univerzite v Tennessee. Rovnako ako Henry Samueli, ktorý získal v roku 1980 titul PdD. na Kalifornskej univerzite. Dnes má majetok v hodnote 7,7 miliardy.
Neskôr pôsobil na univerzite aj ako profesor a v roku 1991 spolu s jedným jeho doktorandom Henrym Nicholasom III založili firmu na výrobu polovodičových súčiastok – Broadcom. Nicholasov majetok sa dnes šplhá na 6,6 miliardy.
Napriek tomu, že vo svojej práci nevyužívam konkrétny obsah môjho výskumu, kritické myslenie a analytické schopnosti, ktoré som nadobudla, boli prínosom v každom aspekte toho, kým som dnes.
Peggy Cherng
Peggy Cherng s majetkom 2,5 miliardy dolárov má doktorát z elektrotechniky z univerzity Missouri. Pracovala ako softvérová inžinierka pre spoločností McDonnell Douglas a 3M. No zbohatla až vďaka firme Panda Express. Tento reťazec fast food reštaurácií založila spolu s manželom v roku 1980.
Jej doktorandská práca sa zaoberala vývojom počítačového programu na testovanie vrodených srdcových chorôb. „Napriek tomu, že vo svojej práci nevyužívam konkrétny obsah môjho výskumu, kritické myslenie a analytické schopnosti, ktoré som nadobudla, boli prínosom v každom aspekte toho, kým som dnes,“ hovorí Cherng.
Študovaní miliardári
Celkovo najmenej deväť amerických miliardárov získalo PhD. v oblasti strojárstva a a elektrotechniky. Ďalších 26 miliardárov získalo svoj vysokoškolských titul v iných odboroch od oblastí ako biológia a chémia až po operačný výskum, marketing a sociálnu politiku.
Títo miliardári dokopy vlastnia 165 miliárd dolárov. Pričom predstavujú iba päť percent zo 735 Američanov a Američaniek z Forbes rebríčka miliardárov za rok 2023.
David Shaw a David Siegel zarobili svoje miliardy na Wall Street. Obaja získali doktorát z počítačovej vedy, ktorý je so šiestimi absolventmi spomedzi miliardárov druhým najpopulárnejším doktorátom medzi boháčmi.
Ďalšími bohatými počítačovými vedcami sú napríklad Charles Simonyi, ktorý bol jeden z prvých zamestnancov Microsoftu a výrazne prispel k tvorbe programov Word a Excel. Alebo James Clark, ktorý spoluzaložil webový prehliadač Netscape.
Biológia, chémia a fyzika
Ďalším zo šestice slávnych PhD. odborov je biológia. Medzi jej absolventov patrí predseda spoločnosti Apple Art Levinson. Doktorát z biomechanických vied získal na Princetone, strávil viac ako desiatky rokov v biotechnologickej spoločnosti Genentech a napísal viac ako 80 vedeckých článkov.
Ďalším miliardárom zo sveta biológie je Timothy Springer, profesor biochémie a molekulárnej farmácie na Harvarde. Titul PhD. získal v oblasti molekulárnej biológie a biochémie a bol jedným z prvých investorov do vakcíny proti covidu od spoločnosti Moderna.
Na štvrtom mieste je titul z chémie s minimálne piatimi miliardármi. Radia sa medzi nich napríklad manželia Li Ge a Ning Zhao. Títo americkí občania žijúci v Číne sú zakladateľmi firmy WuXi AppTec, ktorá poskytuje služby v oblasti farmaceutickej a zdravotníckej výroby.
Päťku top miliardárskych PhD. uzatvára fyzika s minimálne troma absolventami na svojom konte.
Financie, marketing či sociálna politika
Toto bolo päť najpopulárnejších odborov, v rebríčku miliardárov je však stále plno boháčov z rôznych ďalších odvetví. Napríklad Cliff Asness študoval financie a svoju diplomovú prácu písal na tému „premenné vysvetľujúce výnosy akcií“. Neskôr zbohatol ako kvantitatívny investor.
Ďalší miliardár má doktorát z marketingu, kvantitatívnych metód a sociálnej psychológie, venoval sa však inému podnikaniu. Scott Smith totiž spolu so svojimi dvoma synmi založil spoločnosť Qualtrics zameranú na cloud computing, teda internetový model, ktorý používateľom umožňuje ukladať dáta na vzdialený server známy ako cloud.
Sociálna politika
Potom tu je Jeffrey Lurie, ktorý vyrástol v prostredí rodinnej filmovej spoločnosti, no svoj doktorát získal zo sociálnej politiky. „Bol to úžasný čas plný intelektuálnej zvedavosti,“ povedal pre Forbes. „Zaujalo ma to, pretože ste sa dokázali pozrieť na kľúčové štruktúry ovplyvňujúce kvalitu životov ľudí na domácej aj globálnej úrovni. A neskôr ste vedeli analyzovať, či maximálne využívame naše zákony a regulácie, aby sme zlepšovali životy ľudí.“
Momentálne pôsobí ako generálny riaditeľ a majiteľ amerického futbalového klubu Philadelphia Eagles. No Lurie tvrdí, že svoj doktorát považuje za užitočný aj pri riadení NFL tímu. Jeho práca si vyžaduje vymýšľanie víťazných taktík na ihrisku aj mimo neho.
Pri príprave svojho tímu sa vraj opiera o „prísnosť a disciplínu pri analýze“ – znalosti, ktoré si osvojil práve vďaka doktorandskému štúdiu. Tieto zručnosti by mohli byť podľa jeho slov užitočné pre mnohých študentov, ktorí zvažujú postgraduálne štúdium.
„Nezáleží ani až tak na tom, aký odbor študujete, ale skôr na vašom odhodlaní,“ hovorí Lurie. „Tieto zručnosti uplatníte bez ohľadu na to, v akom odvetí pracujete.“
Ako dodáva spoluzakladateľka spoločnosti Panda Ecpress Peggy Cherng: „PhD. vám otvára dvere, no neurčuje váš úspech.“
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Chase Peterson-Withorn.