Jej romány hltajú ženy a dievčatá po celom svete. Už 50 rokov zásobuje spisovateľka Danielle Steel ich knižnice príbehmi o láske a zrade, neverách, spoločenských i psychických traumách, vášni a závislostiach všetkého druhu.
Niektorý z jej príbehov otvorila snáď každá žena alebo ho uvidela v televízii – vyše 40 z jej celkových 180 románov sa najmä v 90. rokoch totiž dočkalo hollywoodskych adaptácií.
Danielle Steel pritom začínala na konci 60. rokov ako obyčajná reklamná textárka. V marci tohto roku uplynie práve 54 rokov, odkedy ju oslovil vydavateľ, ktorého zaujalo jej prvé dielo. Z neho bol neskôr úspešný román Going Home, prekladaný ako Cesta domov.
Špičkovo fungujúci biznis
Nasledovali ďalšie, ďalšie a ďalšie. Jej téme, štýlu i jazyku sa kritici radi smejú – spadajú do žánru označovaného v anglosaskom svete najčastejšie ako „čítanie na pláž“. Z biznis pohľadu ide však o špičkovo fungujúci stroj.
Danielle Steel doposiaľ vydala 180 románov a s viac ako 800 miliónmi predanými výtlačkami a prekladmi do 43 jazykov patrí do prvej pätice najúspešnejších spisovateľov sveta. Tesne pred ňou je ďalšia obľúbená autorka červenej knižnice Barbara Cartland – tá na svoje umiestnenie potrebovala 723 románov.
Danielle Steel tiež patrí medzi najbohatších svetových autorov a autorky. Forbes imanie teraz 76-ročnej spisovateľky odhaduje na 420 miliónov dolárov, čo ju radí medzi najbohatšie ženy sveta a zároveň medzi 100 najbohatších amerických podnikateliek, ktoré zbohatli vlastným úsilím.
Pravidelne sa objavuje aj v rebríčku Forbes Celebrity 100 a v prestížnom rebríčku najlepšie predávaných kníh podľa denníka The New York Times sa Danielle Steel udržala 381 týždňov v kuse.
Život medzi smotánkou
Inšpiráciu do svojich románov hľadala Danielle Steel veľmi často vo svojom vlastnom živote. K životu v luxuse privoňala už v detstve a perfektné znalosti reálií života americkej i európskej smotánky vo svojich knihách brilantne vykresľuje.
Jej otec John Schuelein Steel bol potomkom zakladateľov pivovaru Löwenbräu, Daniellina matka Norma da Camara Stone dos Reis bola zase dcérou portugalského diplomata. Detstvo strávila Danielle striedavo vo Francúzsku a USA, študovala v prestížnej škole a po dramatickom rozvode svojich rodičov zostala žiť s otcom – motív odlúčenej matky sa v jej románoch objavuje opakovane.
Sama vyštudovala najskôr literatúru na Lycée Français de New York a neskôr aj návrhárstvo na preslávenej Parsons School of Design. Prostredie módneho priemyslu a modeliek patrí v jej románoch tiež k jej obľúbeným.
Pre bulvár bola obľúbenou témou už od 70. rokov
Ako veľmi mladá sa Danielle vydala: prvé zo svojich piatich manželstiev uzavrela už v roku 1965 ako osemnásťročná. A potom jej život letel už bez prestávky, čo s autorkinou rastúcou slávou, samozrejme, s radosťou sledoval bulvár. Danielle Steel pre neho bola obľúbenou témou už od 70. rokov.
Písanie sa pre Danielle Steel stalo predovšetkým autoterapiou. Päť manželstiev, jedno uzavreté vo väzení, keď bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, päť divokých rozvodov, drogové závislosti, obvinenia z podvádzania, vydierania, domáce násilie, deväť vlastných detí a niekoľko nevlastných a nespočetné množstvo osobných traumatizujúcich životných skúseností.
Vášnivé romány aj historické príbehy
Všetky tieto bolestné témy sa v jej románoch cyklicky objavujú. Znásilnenie (román Hviezda), potraty (Dvojité požehnanie), nevera (Úplne neznáma), násilnosti a drogy (Spomienky), vášnivé lásky, adopcie aj divoké boje o deti (Ocko, Kaleidoskop, Stratený domov), výchova dieťaťa so zdravotným postihnutím (Raz za život), ale aj historické motívy vychádzajúce z jej rodinného dedičstva, jej otca i matky alebo jej priateľov.
Historické príbehy 20. storočia spracovala opakovane: či už išlo o vyvraždenie ruských Romanovcov a úteky ruskej aristokracie do cudziny (v románe Zoja), tragédiu Titaniku (Na lásku nie je nikdy neskoro), vzostup nacizmu v Nemecku na začiatku 30. rokov 20. storočia a následná perzekúcia židovského obyvateľstva (romány Klenoty a Prsteň, kde v dvojdielnej filmovej adaptácii, natočenej v roku 1995 v Prahe, stvárnila hlavnú hrdinku Nastassja Kinski), alebo napríklad americkú vojnu vo Vietname (Odkaz z Vietnamu).
Prestížne ocenenia
Nie každé z jej diel je považované za literatúru vhodnú iba na pláž. Päťdielna filmová adaptácia jej románu Klenoty bola nominovaná na Zlaté glóbusy aj prestížnu cenu Emmy, román Malice, v ktorom sa vypísala z nešťastného manželstva s Nicholasom Trainom (počas rozvodu s ňou spáchal v roku 1997 samovraždu), sa zase stal dôležitým svedectvom a inšpiráciou pre osoby trpiace bipolárnou poruchou, ktorou trpel aj Nicholas.
Spisovateľka, otrasená jeho smrťou, založila na sklonku 90. rokov nadačný fond Nick Traina Foundation, kam vložila značnú časť svojho vtedajšieho imania na podporu a výskum liečby duševných chorôb.
Neskôr sa stala významnou propagátorkou posilnenia občianskych práv psychicky chorých ľudí. Aby k problému pritiahla pozornosť verejnosti, snažila sa o právnu úpravu zákonov vzťahujúcich sa na duševne chorých, organizovala každoročné finančné zbierky a charitatívne akcie pre vybranú americkú smotánku (tzv. Star Ball) a dodnes pôsobí v Poradnom zbore centra pre duševné zdravie na Kolumbijskej univerzite.
Filantropka a vplyvná multimilionárka
Dnes je Danielle Steel nielen mecenáškou a filantropkou, ale aj vplyvnou zberateľkou umenia (vlastnila a prevádzkovala veľkú galériu v San Franciscu) a s kozmetickou značkou Elizabeth Arden uzavrela kontrakt na vlastnú kolekciu vôní nazvanú Danielle.
Zároveň je Danielle Steel majiteľkou rozsiahlej rezidencie v San Franciscu, postavenej v roku 1913 americkým kráľom cukroviniek Adolphom B. Spreckelsom. Nájdete v nej 55 miestností a patrí k najcennejším nehnuteľnostiam na celom západnom pobreží.
Okrem tejto rezidencie si spisovateľka zaobstarala aj byt v Paríži a vidiecke sídlo pri Saint-Tropez.
Do dnešných dní publikuje Danielle Steel minimálne päť kníh ročne. Tento stroj na peniaze sa skrátka len tak nezastaví. Kráľovná čítania na pláž sa totiž len tak nevzdáva.
Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je Irena Cápová.