Aplikácia GreenPass, ktorá nám uľahčí cestovanie v rámci Európskej únie, by mala byť spustená 26. júna. Budú sa do nej dať naskenovať potvrdenia o očkovaní, výsledky antigénových či PCR testov či potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19.
Prototyp aplikácie v piatok predstavila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že ide o koordinované európske riešenie.
Dostupná bude pre operačné systémy Android aj iOS. Fungovať má aj offline, teda bez aktívneho internetového pripojenia. „Občan má kontrolu nad tým, čo zobrazí, či všetky dáta alebo len anonymizované,“ povedal Pavol Miroššay, generálny riaditeľ Slovensko IT, ktoré sa podieľalo na vývoji GreenPassu.
Problémom sú zatiaľ zdravotné údaje
Naskenovanými QR kódmi sa budeme môcť preukazovať napríklad na hraniciach, u lekára či na iných kontrolách. Polícia a iné inštitúcie budú môcť overovať všetky dokumenty ďalšou aplikáciou OverPass. Vývoj oboch aplikácií stál 150-tisíc eur, čaká ich ešte bezpečnostný audit.
Na vývoji aplikácie spolupracovali aj rezorty vnútra a zdravotníctva. „Najdôležitejšia časť je skonsolidovanie dát, ktoré zastrešuje ministerstvo zdravotníctva, aby boli v aplikácii správne dáta, aby sa do nej dostávali správne vygenerované QR kódy a green pasy. Ten dátum, na ktorý spoločne mierime, zatiaľ je 26. 6,“ upresnil poradca ministerky pre digitalizáciu Ján Hargaš.
Podľa Miroššaya ešte pribudne možnosť zakódovať si aplikáciu PIN kódom, inak sa prototyp na 90 percent zhoduje s aplikáciou, ktorá sa bude reálne používať.

V aplikácii zostanú aj všetky staršie záznamy. Foto: Slovensko IT
Otázky a odpovede o covid pasoch
(Otázky novinárov z piatkovej tlačovej konferencie.)
1. Môžem si do jednej aplikácie pridať napríklad aj certifikáty svojich detí?
Áno, ak majú QR kód z potvrdenia o testovaní alebo o očkovaní, je možné ich tiež naskenovať a pridať.
2. Bude systém uznávať napríklad aj vakcínu Sputnik V?
„To sú otázky na ministerstvo zdravotníctva, ono určuje logiku pravidiel, stanovuje ich ministerstvo, prípadne Úrad verejného zdravotníctva. Aplikácia je schopná zobraziť akúkoľvek vakcínu.“ (Ján Hargaš)
3. Môže sa stať, že niekto príde a odfotí si môj QR kód z certifikátu?
„Kľúč má k dispozícii iba certifikovaná aplikácia. Dáta z QR kódov, k nim sa neviete dostať bez toho, aby ste mali ten kľúč na rozšifrovanie. Ak niekomu sprístupníte vaše zdravotné dáta, tak vie s nimi manipulovať. QR kód disponuje údajmi, ktoré vás dokážu identifikovať, ak príde kontrola, tak napríklad policajný zbor má právo, aby si vyžiadal nejakú identifikáciu občana.“ (Ján Hargaš)

Takto by mal vyzerať certifikát o očkovaní v aplikácii, keď si ho budú overovať napríklad na hraniciach. Foto: Slovensko IT
4. Kto bude zelené pasy kontrolovať?
„Na hraniciach budeme asi kontrolovať, ďalšie kontroly stanoví Úrad verejného zdravotníctva.“ (Ján Hargaš)
5. Čo robiť, keď nemám smart telefón?
„Druhá možnosť bude samoobslužný portál, ktorý pripravuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Aj ľudia, ktorí nemajú smartfón, si môcť certifikát stiahnuť alebo vytlačiť.“ (Ján Hargaš)
6. Bol som na antigénovom testovaní, pošlú mi však iba SMS. Ako mám postupovať?
„Aby ste si certifikát mohli pridať do aplikácie, je potrebné, aby to miesto, ktoré vás testovalo, vám vydalo potvrdenie, ktoré bude obsahovať QR kód, ktorý je v súlade s metodikou EÚ.“ (Pavol Miroššay)
„Po testovaní vzniká nejaký záznam v zdravotných systémoch. Či sa ten green pass bude generovať priamo na tom testovacom mieste, alebo centrálne a ja si ho stiahnem cez samoobslužný portál, to je ešte otázka, ktorú rieši aj NCZI. Iné alternatívne možnosti, ako sa bude distribuovať green pass, budú záležať na tom, ako sú pripravené samotné miesta testovacie.“ (Ján Hargaš)
7. Čo má urobiť človek, ktorý sa nemôže dostať k svojim údajom o očkovaní alebo testovaní?
„Čistia sa dáta tak, aby pre maximum populácie bolo možné vydať pas čo najskôr. A ak nie, môžem sa obrátiť na call centrum NCZI, aby som zistil, v akom stave to moje potvrdenie je. Naša snaha je, aby ste vôbec nemuseli tento problém riešiť.“ (Ján Hargaš)
8. Pre aký operačný systém či mobil bude aplikácia?
Aplikácia funguje na Androide aj na operačnom systéme iOS 13.0 alebo vyššom. (aktualizované 15. 7. 2021)
9. Kedy sa bude dať aplikácia GreenPass stiahnuť?
„Musíme byť poverení nejakou zdravotnou autoritou, aby sme mohli (aplikácie odovzdať do obchodov). Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva, akonáhle budeme mať k dispozícii, že to môžeme urobiť, tak už komunikujeme aj s Googlom aj s Applom, aby ten proces bol čo najrýchlejší. Ale tam treba rátať s tým, že je to covidová aplikácia, tak aj Google aj Apple majú veľmi prísne podmienky. Proces môže byť trošku dlhší, my rátame, že to môže trvať týždeň, týždeň a pol.“ (Ján Hargaš)
10. Bude sa dať k informáciám dostať bežnou čítačkou?
„QR kód je zašifrovaný nejakým kľúčom NCZI, to zašifruje certifikát kľúčom a zároveň ho pridá do systému EÚ, aby platil všade. Bežnou QR čítačkou nezistíte údaje na tom QR kóde.“ (Pavol Miroššay)
11. Ako bude vyzerať kontrola napríklad na hraniciach?
„Vy ukážete ten QR kód, je možné čítať ho z papiera, z obrazovky počítača alebo mobilného telefónu. Ľudia vykonávajúci kontrolu si otvoria overovaciu aplikáciu a overia si, či je váš certifikát platný. V prípade, že sú tam nejaké prísnejšie bezpečnostné opatrenia, môžu vás vyzvať, aby ste sa preukázali preukazom totožnosti a overia, že áno, tento certifikát je platný a patrí vám ako osobe.“ (Pavol Miroššay)
12. Bude v aplikácii zachovaná aj história už neplatných certifikátov?
„Zatiaľ je to myslené presne takto. Každá krajina má nejaké vlastné pravidlá, podľa ktorých tie údaje uznáva, niektorí chcú PCR testovanie, niektorí antigénový test. Z tohto dôvodu naším cieľom nie je, aby sme tam nastavili nejaké pravidlá platnosti certifikátu mimo tých všeobecných, aby si každá krajina, kde vy prídete, vedela si posúdiť, áno, tento test je alebo už nie je platný. Vy si ten test viete vymazať, pridať.“ (Pavol Miroššay)
13. Bude aplikácia aj v iných jazykoch?
„Tým, že je to aplikácia určená na cestovanie, tak bude dostupná aj v anglickom jazyku.“ (Pavol Miroššay)
14. Každý týždeň si musím vypýtať nový QR kód, keď sa testujem každý týždeň?
„Áno.“ (Pavol Miroššay)
15. Kde budú samoobslužné portály?
„Toto sú presne tie možnosti, ktoré ministerstvo zdravotníctva a NCZI dnes overuje a pracuje sa na nich. Uvažuje sa aj o tom, že by sa to dalo tlačiť cez obvodných lekárov alebo cez poštu, ale v zásade pravidlo je také, že všade, kde je prístup k počítaču a internetu, si človek bude môcť vygenerovať svoj Green Pass, môže to za neho spraviť aj niekto iný, samozrejme, budú za tým nejaké prístupové heslá.“ (Ján Hargaš)