Pompézny večer, plný najznámejších tvárí filmového priemyslu, poznačila pandémia. Odovzdávanie Oscarov pôsobilo v noci na pondelok stroho, čo podčiarklo fakt, že filmový priemysel má za sebou nesmierne náročný rok. Viacerí nominanti sa ani nepremietali v kinách, čo by bolo v minulosti proti pravidlám. Večer patril road movie Krajina nomádov režisérky Chloé Zhaoovej. Tá sa stala prvou ženou inej farby pleti, ktorá získala Oscara v kategórii Najlepšia réžia.
Pôvodne februárový dátum konania Oscarov sa menil po štvrtý raz v histórii cien. Prvýkrát dátum preložili v roku 1938 pre povodne, neskôr za odkladom stáli dva atentáty na Martina Luthera Kinga a Ronalda Reagana.
Ďalšou zásadnou zmenou v tomto pandemickom ročníku bolo miesto konania, hlavná ceremónia sa uskutočnila na železničnej stanici Union Station v Los Angeles, kde rozhodne chýbal červený koberec a uvoľnená atmosféra. Aj tento večer bol dôkazom, že túžba po normálnosti je nesmierna, no pandémia stále zásadne ovplyvňuje naše životy.
Favorit víťazom
Napriek všetkému však 93. ročník prepisoval históriu a zvýraznil tendencie bojovať za rasovú diverzitu. V jednej z najsledovanejších kategórii Najlepšia réžia získala po prvý raz ocenenie režisérka inej farby pleti.
Frances McDormand (zľava) a režisérka Chloé Zhao. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
Američanka s ázijskými koreňmi Chloé Zhao si vyslúžila sympatie akademikov za réžiu filmu Krajina nomádov, ktorý patril medzi favoritov. Snímke sa podarilo premeniť tri zo šiestich nominácií. Okrem réžie sa stala tiež najlepším filmom uplynulého roka a ocenený bol výkon herečky v hlavnej úlohe Frances McDormand, pre ktorú to bol už tretí Oscar.
McDormand je známa svojou bezprostrednosťou, tentoraz v ďakovnej reči vyzvala divákov, aby išli do kina. „Pozrite si film na najväčšom plátne, aké je možné. Jedného dňa zoberte každého, koho poznáte, do kina. Rameno pri ramene v tom tmavom priestore si pozrite každý film, ktorý tu bol dnes prezentovaný,“ uviedla McDormand, ktorá stála za filmom aj ako koproducentka.
Snímka s najväčším počtom nominácii, čiernobiela životopisná dráma Mank režiséra Davida Finchera, z desiatich nominácii vyťažila „len“ dve víťazstvá. Za kameru si odniesol Oscara Dán Erik Messerschmidt a snímka Mank zabodovala aj výpravou.
Do Dánska tiež putoval Oscar za Medzinárodný film pre snímku Chľast režiséra Thomasa Vinterberga v hlavnej úlohe s Madsom Mikkelsenom. Vinterberg venoval ocenenie svojej tragicky zosnulej dcére Ide.
Dánsky režisér Thomas Vinterberg si odniesol ocenenie za film Chľast. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
„Chceli sme urobiť film, ktorý oslavuje život, a štyri dni po začatí nakrúcania sa stalo nemožné. Dopravná nehoda mi zobrala dcéru. Niekto pozeral do telefónu. Chýba nám a ľúbim ju,“ uviedol rozcítený režisér a odkázal dcére. „Ida, práve sa stal zázrak a ty si jeho súčasťou. Možno si niekde potiahla za nitky, neviem, ale toto je pre teba.“
Druhý Oscar pre Anthonyho Hopkinsa
Ostro sledovaná bola aj hlavná mužská herecká kategória. Nomináciu si vyslúžil za svoj výkon vo filme Ma Rainey’s Black Bottom herec Chadwick Boseman, ktorý podľahol rakovine minulý rok v auguste. Oscara však napokon získal po 29 rokoch od triumfu kultového filmu Mlčanie jahniat Anthony Hopkins, ktorý je vo svojich 83 rokoch najstarším oceneným v hlavnej hereckej kategórii v histórii.
Akademikov oslovil stvárnením postavy muža bojujúceho so stareckou demenciou v snímke The Father. Anthony Hopkins sa však ceremoniálu nezúčastnil. Snímka si odniesla ocenenie aj za najlepší adaptovaný scenár. Najlepší pôvodný scenár má film Nádejná mladá žena.
Harrison Ford, ktorý sám žiadneho Oscara nemá, odovzdal ocenenie v kategórii strih. Vyzdvihol úlohu strihačov, ktorí sa snažia poskladať tú najlepšiu verziu toho, čím film chce byť. Za strih snímky Sound Of Metal si Oscara zaslúžil Mikkel E. G. Nilsen a film upútal akademikov aj svojím zvukom.
Najlepšou oscarovou hudbou sa môže pochváliť najlepší animovaný film minulého roka s názvom Duša o jazzovom klaviristovi, ktorý sa naučil milovať život až po smrti. Najlepšia pieseň Fight For You zaznela v snímke Judas and the Black Messiah v podaní speváčky H.E.R.
„Muzikanti a filmári, verím, že máme možnosti hovoriť pravdu a písať históriu tak, ako sa stala,“ uviedla speváčka počas ďakovnej reči. „Vedomosť je sila, hudba je sila a kým budem stáť, budem za nás bojovať,“ predniesla.
Oscarová noc 93. ročníka bola iná a niet sa čo čudovať, keď jej predchádzal rok zavretých kinosál a obmedzenej produkcie. Mala v sebe pečať smútku aj nádeje. Určite by stálo za to sa nechať inšpirovať odkazom európskeho víťaza na oslavu života v spoločnosti tých najlepších filmov. Oscary tento rok ocenili naozaj osobité kusy.
-
-
Kameraman Erik Messerschmidt a Halle Berry. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Jon Batiste (zľava), Trent Reznor a Atticus Ross, víťazi Oscara za najlepšiu pôvodnú hudbu k filmu Duša. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Olivia Colman bola nominovaná na Oscara za svoj výkon vo filme The Father. (AP Photo/Alberto Pezzali, Pool)
-
-
Herečka Halle Berry počas Oscarovej noci. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Zendaya počas Oscarovej noci. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
H.E.R. naspievala najlepšiu skladbu. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Herečka Frances McDormand a Yuh-Jung Youn, víťazka kategórie Najlepší žensky herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Emerald Fennell získala Oscara za najlepší pôvodný scenár. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Foto: AP Photo/Mark Terrill, Pool
-
-
Producent Peter Spears (zľava), herečka Frances McDormand, Chloe Zhao, Mollye Asher a Dan Janvey, víťazi kategórie Najlepší film so snímkou Krajina Nomádov. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Frances McDormand (zľava) a režisérka Chloe Zhao. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool
-
-
Dánsky režisér Thomas Vinterberg si odniesol ocenenie za film Chľast. Foto: AP Photo/Chris Pizzello, Pool