Skupina Penta pripravuje spustenie fondu prístupného investičnej verejnosti. Presunie doň svoj majetok s cieľom získať peniaze na ďalšie akvizície.
Spoluzakladateľ a spolumajiteľ skupiny Marek Dospiva naznačil, že Penta do fondu vloží napríklad sieť lekární Dr.Max alebo stávkovú kanceláriu Fortuna. Ide podľa neho o najvýnosnejšie aktíva skupiny.
Vysvetľuje to záujmom o kapitál na ďalší rozvoj. Ten plánuje firma využiť na ďalšie akvizície. V pláne je napriek posilnenie postavenia v Taliansku.
Silnejší Dr. Max
„Teraz sme vstúpili do Talianska, kde je 20-tisíc lekární, ktoré majú lokálny monopol. Sú však drahé, jedna stojí dva až tri milióny eur. Ak by sme chceli získať desať percent trhu, predstavuje to šesť miliárd eur. A tie teraz nemáme,“ povedal Dospiva na tohtotýždňovej konferencii Money Maker organizovanej českým CzechCrunch.
Dr.Max pôsobí aktuálne okrem Slovenska aj v Česku, Poľsku, Rumunsku a Srbsku. Taliansko je však podľa finančníka trhom, na ktorý sa chce skupina sústrediť a stať sa tam jednotkou.
Akvizície v Taliansku
Skupina Dr.Max už oznámila akvizíciu siete Neo Apotek, ktorá má aktuálne v Taliansku 130 lekární. Celkový počet prevádzok patriacich pod Pentu tak v krajine už dosiahol 210. Posilnila tak pozíciu trhovej trojky.
Dospiva v nedávnom rozhovore pre český Forbes naznačil, že do fondu by mohli smerovať aj nehnuteľnosti skupiny. „Drobným investorom by sme umožnili podieľať sa na úspechoch našich projektov,“ povedal.
Príležitosť pre investorov
Dnes investičné skupiny získavajú peniaze štandardne inými formami. Okrem klasických bankových úverov sú to napríklad korporátne dlhopisy alebo úpis akcií na burze. Tieto firmy teda do veľkej miery podnikajú s peniazmi klientov.
Vytvorenie investičného fondu je však novým míľnikom. Drobní investori sa dostanú priamo k príležitostiam, ktoré majú vlastníci skupiny. Znamená to pre nich významné posilnenie postavenia.
Akcie mimo kontroly
Dospiva na konferencii vysvetlil, prečo doterajší úpis akcií nebol pre Pentu príliš atraktívny. Problém je podľa neho v tom, že firma nemá hodnotu cenných papierov vo svojich rukách.
„S Fortunou sme boli na burze v Poľsku a Holandsku, ale veľmi sa nám to nepáčilo. Môžete mať excelentné výsledky a skvelý manažment, rastiete o 30 percent ročne, no pretože v Amerike je blbá nálada, vaše akcie nerastú,“ konštatoval.
K podobnému kroku sa v uplynulom čase rozhodla aj skupina J&T. Vytvorila fond J&T Arch, ktorý je formou private equity prístupný pre kvalifikovaných investorov.
Sky is the limit
Vytvorenie takéhoto fondu je podľa Dospivu regulačne náročné. Celý proces tak môže trvať zhruba rok.
Fond bude pravdepodobne určený pre kvalifikovaných investorov, pre ktorých legislatíva určuje minimálny vklad stotisíc eur.
Na otázku, koľko peňazí budete chcieť vybrať, Dospiva odpovedal. „Sky is the limit. Určite sa budeme pohybovať v miliardách eur,“ skonštatoval.