1. mája 2019

Zažila som vyhorenie. A nie som jediná. Mnoho žien z generácie mileniálov má skúsenosť s týmto problém ešte skôr, než vôbec dovŕši 30 rokov. Psychológ David Ballard z American Psychological Association opisuje syndróm vyhorenia ako „dlhé časové obdobie, počas ktorého človek zažíva vyčerpanie a nezaujíma sa o veci, čo v konečnom dôsledku vedie k poklesu jeho výkonnosti v práci.“ 

„Veľa prípadov vyhorenia súvisí s chronickým stresom,“ ozrejmuje odborník, ktorý je vedúcim programu Psychologically Healthy Workplace. „V týchto situáciách práve nároky, ktoré sú na vás kladené, presahujú zdroje, ktoré máte k dispozícii na vyrovnanie sa s príčinami stresu.“

Pokiaľ nebudete vyhorenie riešiť, tak to môže mať katastrofálny vplyv na vaše zdravie, šťastie, vzťahy a pracovné výkony. Na to, aby ste dokázali vyhorenie podchytiť dostatočne skoro a bojovať proti nemu, je potrebné vedieť, na čo sa vlastne máte zamerať. Psychológ David Ballard tak uvádza 10 znakov, ktoré sa u vás môžu objaviť v súvislosti s vyhorením. Tu sú:

1. Vyčerpanie.

Jasným znakom vyhorenia je, ak sa celý čas cítite unavení. Takéto vyčerpanie môže byť emocionálne, mentálne, alebo fyzické. Je to pocit, že nemáte žiadnu energiu.

2. Nedostatok motivácie.

Pokiaľ nepociťujete nadšenie už z ničoho, prípadne vám už dlhší čas chýba vnútorná motiváciu na prácu, tak existuje veľká šanca, že zažívate vyhorenie. Akými ďalšími spôsobmi sa to prejavuje? Ráno sa dokážete rozhýbať len veľmi ťažko a ešte zložitejšie je prinútiť sa ísť každý deň do práce.

Reklama

3. Frustrácia, cynizmus a ďalšie negatívne prejavy.

Možno máte pocit, že na tom, čo robíte, už viac nezáleží, alebo môžete byť zo všetkého rozčarovaní. Taktiež si môžete všimnúť, že sa vo všeobecnosti cítite oveľa pesimistickejšie než obvykle. I keď každý človek občas zažíva niektoré negatívne emócie, tak je dôležité spozorovať a vedieť, kedy je to pre vás skutočne nezvyčajné.

4. Kognitívne problémy.

Vyhorenie a chronický stres môžu ovplyvňovať vašu pozornosť a koncentráciu. Keď ste vystresovaní, tak sa práve vaša pozornosť znižuje len na to, aby ste sa dokázali zamerať na konkrétny negatívny prvok, ktorý vnímate ako hrozbu.

V krátkodobom horizonte vám to síce pomáha riešiť problém, no podľa psychológa Davida Ballarda sú „ľudské telá a mozgy navrhnuté tak, aby takýto stres zvládli v krátkych periódach a následne sa vrátili k normálnemu fungovaniu. Keď sa stres stane chronickou záležitosťou, tak takéto zužovanie pozornosti pretrváva, a vy máte problém venovať pozornosť iným veciam.“ To môže negatívne ovplyvniť vašu schopnosť riešiť problémy alebo schopnosť sa rozhodovať. Možno dokonca zistíte, že viac zabúdate a ťažšie si na veci z minulosti spomínate.

5. Zhoršenie pracovného výkonu.

Nie ste si istí, či ste vyhoreli? Porovnajte svoju výkonnosť v práci s výsledkami, ktoré ste dosahovali v priebehu posledných rokov. Vzhľadom na to, že vyhorenie zvyčajne trvá dlhšie časové obdobie, tak práve takýto pohľad späť by mohol odhaliť, či je pokles vášho pracovného výkonu len dočasný, alebo zažívate chronické vyhorenie.

6. Medziľudské problémy doma a v práci.

Tento bod má v živote obyčajne dva scenáre. Po prvé: máte viac konfliktov s inými ľuďmi, napríklad sa dostávate do hádok či sporov. Po druhé: uťahujete sa, s kolegami či členmi rodiny hovoríte oveľa menej. Možno prídete na to, že hoci sa na konkrétnom mieste nachádzate fyzicky, tak mysľou ste niekde úplne inde.

7. Nestaráte sa o seba.

Keď ľudia zažívajú vyhorenie, tak sa niektorí z nich uchýlia k nezdravým návykom, aby tento problém dokázali zvládnuť. Začnú príliš veľa piť, fajčiť, vedú sedavý spôsob života, jedia nezdravé jedlá, prípadne jedia len veľmi málo a sotva v noci spia. Ďalším problémom je, ak sa rozhodnú liečiť sa sami prostredníctvom liekov na spanie, pitím alkoholu na konci dňa na odbúranie stresu alebo dokonca pitím množstva kávy počas dňa, aby dokázali nabrať energiu, či sa vôbec dostať do práce.

8. Prílišne sa staráte o prácu, i keď sa v nej nenachádzate.

Keď v určitom momente nepracujete, no svoju duševnú energiu vynakladáte na premýšľanie o pracovných povinnostiach, tak vám tento proces bráni zotaviť sa zo stresu, ktorý ste prežili počas dňa. Na to, aby ste sa zotavili, potrebujete čas pre seba po tom, ako dokončíte konkrétnu úlohu. A, samozrejme, potrebujete čas na to, aby ste na túto úlohu prestali myslieť úplne.

9. Všeobecne znížená spokojnosť.

V tomto prípade majú ľudia sklony cítiť sa čoraz menej spokojní a naplnení svojou kariérou a domácim životom. Môžete mať pocit, že ste nespokojní, alebo dokonca, že ste uviazli na jednom mieste. To sa môže prejavovať u vás doma, v komunite aj pri spoločenských aktivitách.

10. Zdravotné problémy.

Počas dlhodobého časového obdobia môže chronický stres vážne ohroziť vaše zdravie. V konečnom dôsledku vám môže spôsobiť okrem iného napríklad zažívacie problémy, ochorenie srdca, depresiu či obezitu.

Autorkou článku je Lisa M. Gerry. Text vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť používateľského účtu LearnVest.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk