Hľadáte miesto, kde sa schováte pred šibačmi či vybeháte veľkonočné dobroty? Alebo vám už chýba cestovanie a obzeráte sa po dovolenke ešte predtým, ako letoviská zaplavia davy turistov? Prinášame vám tipy známych cestovateľov na ich obľúbené miesta na Slovensku aj za hranicami. Inšpirujete sa?
Radoslav Hoppej, Nie je túra bez Štúra
Jelenia hora v Malých Karpatoch
Jelenia hora patrí síce k menším vrchom Malých Karpát, no ponúka naozaj krásne výhľady. Vidieť môžete neďaleký Plavecký hrad aj Rakúske Alpy. Toto miesto je ideálnym tipom na výlet pre všetky vekové kategórie, lebo nejde o príliš náročnú túru. Dostať sa na tento vrch dá z viacerých strán.
Jelenia hora má čarovnú atmosféru. Foto: archív Radoslava Hoppeja
Asi najrýchlejšia trasa je od obecného úradu v Plaveckom Mikuláši (je tam aj malé parkovisko). Odtiaľ sa stačí držať žltej značky. Približne dva kilometre sa ide najprv po asfaltovej a potom po poľnej ceste. Ďalším bodom je rázcestie „Pod Jeleňou horou“, kde sa značka mení na zelenú, treba odbočiť doľava a ide sa do kopca. Ešte pár stoviek metrov a ste na vrchu.
Rastlinný kostol sv. Ladislava pri obci Debraď
Rastlinný kostol sv. Ladislava sa nachádza neďaleko obce Debraď v Košickom kraji a radí sa k najväčším unikátom Slovenska. Táto pamiatka zaujme už na prvý pohľad, pretože trámovú konštrukciu kostola obopína krásny buk, pod ktorým je oltárny kameň.
Dostať sa k nemu nie je nič náročné. Trasa je dlhá asi tri kilometre a ide sa po ceste. Trasa nie je príliš dobre značená, tak si treba poriadne všímať značky. Pri kostole sa nachádza aj menšie ohnisko, takže pekný výlet môžete spojiť s opekačkou v kruhu rodiny či s kamarátmi v krásnom prostredí.
Jozef Orgonáš, Cestujeme spolu
Splňte sen svojim deťom…
…a zoberte ich do Family Parku v Rakúsku, ktorý nájdete kúsoček za rakúskym mestečkom Rust (na brehu Neziderského jazera). Celý park je zapustený uprostred prírody a ide o najväčší detský zábavný park v Rakúsku. Z Bratislavy je to pohodových 50 minút cesty mimo diaľnice.
Celodenný lístok stojí 26 eur, deťúriská do 3 rokov sú zdarma, seniori (nad 60 rokov) platia 16 eur a v piatky je cena základného lístka nižšia o 2 eurá. Nie je to najlacnejšie, ale za celý deň môžete všetky atrakcie navštíviť toľkokrát, koľko len chcete.
Park tvoria štyri tematické celky – Zážitkový hrad, Dobrodružný ostrov, Vidiecka usadlosť a Rozprávkový les. Po pár hodinách som mal naozaj pocit, že som sa na chvíľu preniesol do rozprávkového sveta. 29 atrakcií, 110 rozprávkových postáv, 60 živých zvierat a 17 miest na občerstvenie… užite si to!
V rakúskom Family Parku sa podľa Jozefa Orgonáša z blogu @cestujemespolu zabaví celá rodina. Foto: archív Jozefa Orgonáša
Martin Navrátil, Travelistan
Neobjavené Albánsko
Albánsko je krajina, ktorú Slováci veľmi nepoznajú. Obavy z nej sa miešajú so strachom, ale keď ho prekonáte, nebudete chápať, prečo vám táto cestovateľská pecka doteraz unikala.
„To je nebezpečná destinácia!“ alebo „Máš boha pri sebe?“ reagujeme neraz prudko a bez toho, aby sme túto krajinu čo najlepšie spoznali.
Možno je to preto, že nemáme žiadne očakávania, a potom dostaneme veľkú cestovateľskú bombu rovno do nosa. Divoká príroda, hory, kde tečú čisté dravé rieky, až sa nakoniec dostanete do historických miest, ktoré vám vyrazia dych.
Doteraz som obdivoval mestá ako Mostar, Sarajevo, Dubrovník, ale musím povedať, že Berat či Gjirokaster vám poriadne premiešajú váš rebríček povestných najkrajších miest.
Jana Schweighoferová, Travelhackerka
Farebné Cinque Terre
Ak mám vybrať jedno miesto, tak moju večnú lásku – talianske farebné mestečká Cinque Terre. Tie sú rovnako čarovné ako na fotkách a v apríli tam ešte nebudú davy. Vychutnáte si výbornú taliansku večeru s pohárom vínka a výhľadom na zapadajúce slnko nad pobrežím, počas dňa strávite hodiny prechádzkami malebnými mestečkami alebo prírodou okolo nich.
Pre tých, ktorí majú čas iba na rýchly výlet, stačia na Cinque Terre 1-2 dni. Ak sa môžete zdržať dlhšie, odporúčam pridať aj deň-dva vo Florencii či v Bologni.
Travelhackerka Janka nedá dopustiť na čarovnú taliansku oblasť Cinque Terre. Foto: archív Janky Schweighoferovej
My tento rok trávime Veľkú noc v Dominikánskej republike a poriadne som sa pred pár dňami natrápila s letenkami. Okolo tohto dátumu totiž chce cestovať viac ľudí ako bežne – veď kým u nás hrozí dievčatám nebezpečenstvo bitky a poliatia, v zahraničí ich čaká slnko, more a oddych.
Ak by som mala odporučiť konkrétne destinácie, boli by to určite tie európske prímorské, kde už v polovici apríla svieti slniečko a je teplo. Super je napríklad Malaga, Barcelona, Valencia.
Z talianskych čarovných miest by som odporučila napríklad Bari a okolité krásne mestá Apúlie, Neapol, ostrov Capri a amalfské pobrežie či Sardíniu. Perfektný nápad je tiež Cyprus alebo Malta. Zaujímavé môže byť aj Maroko či Portugalsko. Radosť vyberať.
Andrea Zahurancová
Veľkonočná Malta
Indonézia pomaly otvára hranice, no karanténa je stále povinná, takže mnohí ľudia sa ešte tejto destinácii vyhýbajú. Južná Amerika je aktuálne super, no to tiež záleží od jednotlivej krajiny, vakcinácie kontrolujú aj v reštauráciách či fitkách.
Ja som na Veľkú noc zvykla cestovať na Maltu, ktorá sa celá dá preskúmať v priebehu pár dní, sú tam malebné dedinky a krásne more. Alebo skúste grécke ostrovy či Maroko. A na Slovensku máme krásne hory. Verím, že v týchto časoch si už cestovateľsky máme postupne z čoho vyberať.
Autorkami článku sú redaktorka Zuzana Matuščáková a externá redaktorka Dominika Chrastová.