12. októbra 2017

Inloop pôsobí na trhu iba päť rokov, no už teraz vykazuje rast tržieb viac ako dvetisíc percent. Pri pohľade na výnosy je zároveň najrýchlejšie rastúcou technologickou spoločnosťou na Slovensku a jednou z desiatich v celej strednej Európe. Dokazuje to najnovší rebríček spoločnosti Deloitte Technology Fast 50.

Žilinskú spoločnosť Inloop založila trojica podnikateľov: Martin Adámek (CEO), Jozef Šimko a Daniel Novák (na titulnej fotografii). Na začiatku sa sústreďovali na vývoj mobilných aplikácií, dnes sa už presúvajú do segmentu virtuálnej reality (AR/VR) a ďalších softvérových riešení na mieru. Inloop zamestnáva viac než 130 ľudí a má osem kancelárií prevažne v Európe a USA.

Slovenský startup Boataround raketovo rastie a rokuje aj s prvými investormi

Medzi ich klientov patria nadnárodné koncerny ako Avast, Intel, Daimler (Mercedes), Hyundai Mobis, Samsung, ale napríklad aj česká Škoda či slovenská Tatra Banka. Minulý rok si pripísali na konto viacero úspechov: získali titul Začínajúci podnikateľ roka 2016 podľa Ernst & Young a Financial Times a Google ich zaradili medzi stovku najväčších inovátorov v strednej a východnej Európe.

Letenky: tovar či služba? Český predajca Asiana sa rozbieha na slovenskom trhu

Reklama

Tržby spoločnosi presiahli vlani 4,6 milióna eur, pričom približne polovica z tejto sumy pochádza z USA, kde Inloop dodáva aplikácie hneď pre niekoľkých hráčov v Silicon Valley. Na základe priemerného rastu výnosov počas rokov 2013 – 2016 sa podľa spoločnosti Deloitte stali žilinskí vývojári najrýchlejšie rastúcou firmou na Slovensku. Celkovo obsadili šiestu priečku medzi top 50 najrýchlejšie rastúcimi technologickými  spoločnosťami v strednej Európe.


Top 50 technologických spoločností v strednej Európe na základe rastu výnosov podľa sídla firmy.
Zdroj: Deloitte

Na čele tohto rebríčka sa umiestnil český predajca leteniek Kiwi.com, ktorého denný obrat presahuje 2,5 milióna eur a štvorročný rast spoločnosti dosahuje sedemtisíc percent. Smelé plány českého predajcu – stať sa svetovým lídrom v oblasti internetového cestovania do roku 2021 – tak naberajú reálne kontúry.

Druhou najrýchlejšie rastúcou tech firmou je litovská lifestylová aplikácia Deeper a na treťom mieste sa umiestnila česká firma Prusa Research, ktorá dominuje svetovému trhu s 3D tlačiarňami.

Na zoznam sa dostala aj ďalšia slovenská firma: digitálna agentúra Riešenia.com, ktorá sa zaradila na 41. miesto rebríčka Deloittu.

Veľká päťka

Slovenské firmy dominujú aj rebríčku top piatich najväčších tech firiem regiónu. Ide o firmy, ktoré zaznamenali počas posledných piatich rokov mimoriadny rast, no s výnosmi presahujú 25 miliónov eur ročne, nesúperia preto v jednej kategórii s menšími podnikmi. Do tohto rebríčka, na ktorého čele stojí česká retailová platforma ZOOT, sa dostali hneď dve slovenské firmy: technologický gigant Eset a kyberbezpečnostná firma Aliter Technologies.

Top 10 najrýchlejšie rastúcich tech spoločností v strednej Európe:
1. Kiwi.com – Česká republika
2. Deeper – Litva
3. Prusa Research – Česká republika
4. Tooploox – Poľsko
5. Absolvent.pl – Poľsko
6. Inloop – Slovensko
7. NSoft d.o.o. Mostar – Bosna a Hercegovina
8. Good one – Litva
9. Cloud Technologies – Poľsko
10. Rimac Automobili – Chorvátsko

Top 5 veľkých tech hráčov:
1. ZOOT – Česká republika
2. Titan Gate – Bulharsko
3. Pigu – Litva
4. Eset – Slovensko
5. Aliter Technologies – Slovensko

O rebríčku

Rebríček Technology Fast 50 v strednej Európe hodnotí najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne na základe rastu výnosov za štvorročné obdobie. V rebríčku za rok 2017 sa analyzovali výnosy za roky 2013 – 2016. Aby mohla byť spoločnosť zaradená do hlavného rebríčka Fast 50 v strednej Európe, musí dosiahnuť ročné výnosy vo výške minimálne 50-tisíc eur za každý rok v období 2013 – 2016, mať centrálu v niektorej z krajín strednej Európy, vyvíjať alebo vyrábať vlastné technológie a ďalšie.