Tri bilióny dolárov, alebo ak chcete – 3 000 000 000 000 dolárov. Túto métu začiatkom januára ako prvý pokoril Apple. Firma postavená na nápadoch Stevea Jobsa sa tak stala najväčšiu spoločnosť sveta. Hoci medzičasom jej trhová kapitalizácia klesla, stále je vyššia ako HDP všetkých krajín sveta s výnimkou USA, Číny, Japonska a Nemecka.
Jobs vytvoril obra. Je však Apple najväčšou firmou v dejinách? To už je iná otázka. Založená na predpokladoch, ponorení sa do archívov a odhadoch, ako veľmi s hodnotou peňazí od začiatku 17. storočia pohla inflácia. Práve sem totiž mierime za potenciálnym víťazom: je ním VOC, Zjednotená východoindická spoločnosť.
Prvenstvo v dejinách
„Toto môže viesť k niečomu veľkému,“ poznamenal Jan Pieterszoon Coen, neskorší generálny guvernér Holandskej východnej Indie. Dnes ide o mobily a počítače, vtedy o lode, ktoré dovážali kávu a čaj, ako o niekoľko rokov neskôr svoju cestu na Jávu poeticky opísal básnik Konstantin Biebl.
Aj vďaka Coenovi sa totiž podarilo vybudovať spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1602 a ako prvá v dejinách urobila primárny úpis akcií. Internetové zdroje jej potenciálnu súčasnú hodnotu odhadujú na sedem až osem biliónov dolárov – niekoľkonásobne viac ako je hodnota Apple.
Predchodca Amazonu
„Každý sa bude chcieť stať naším priateľom,“ napísal Coen potom, čo Holanďania dobyli dnešnú Jakartu a vytvorili si základňu na výboje smerujúce primárne za korením na súostrovie Moluky.
Podmanili si celú oblasť, ktorú dnes poznáme ako Indonéziu. Bola bohatá, o tom niet pochýb. Ponúkala kávu, čaj, tabak, ópium, tropické drevo, meď, zlato, striebro aj porcelán.
VOC tiež zamestnávala 70-tisíc ľudí po celom svete, čo z nej robí priekopníka globálneho biznisu. Spoločnosť zároveň bola Amazonom svojej doby, pretože tovar prepravovala v časoch, kedy trasa z Amsterdamu do Jakarty trvala v lepšom prípade 8 mesiacov. Nehovoriac o tom, aké zložité bolo dostať ho zo vzdialených ostrovov na „základňu“.
Akcie VOC mali na vrchole hodnotu 78 miliónov guldenov. Pokiaľ by sme použili teoretický kurz tejto zaniknutej národnej meny k euru, dostaneme sa k sume 41 miliárd eur bez toho, aby sme vôbec počítali s infláciou. Na raný novovek ohromujúce.
Tým sa zároveň dostávame k disentnému pohľadu, ktorý prezentuje holandský historik a ekonóm Lodewijk Petram. Podľa jeho zložitých prepočtov mu terajšia hodnota VOC vychádza „iba“ na miliardu dolárov. Čo je až osemtisíckrát menej než pri maximálnych odhadoch.
Historický „dvojník“ Apple
„VOC bola Applom svojej doby, ale nie najväčšou firmou v dejinách,“ tvrdí Petram. Sám priznáva, že inflácia je v tomto prípade vždy sporná a že ju teoreticky mohol podceniť. Napriek tomu operuje s rádovo inou cifrou.
Ani byť Applom svojej doby vôbec nie je zlé. Iné časy, iné štandardy a mravy. Pri Jobsových výrobkoch sa primárne rieši funkčnosť, u VOC sa za odpor platilo krvou a holandská minulosť v tomto smere nie je príliš chvályhodná.
Sám Coen stojí za jednou zo zabudnutých genocíd, keď v 17. storočí nechal vyvraždiť obyvateľstvo Bandských ostrovov, odľahlej oblasti Molúk a jediného miesta planéty, kde sa vtedy pestoval mimoriadne cenný a drahý muškátový orech.
Viac než storočie firma fungovala, rástla a zarábala, potom nastal úpadok. Pre geopolitické zmeny, príliš štedré dividendy, neustále narastajúci úradný aparát či korupciu… A tak VOC skončila 31. decembra 1799 a s novým „okrúhlym“ dátumom prevzal Indonéziu holandský štát. Z obchodných vazalov sa teda stali kolónie.
Ukazovatele finančnej úspešnosti
Ale späť k absolútnej hodnote VOC. Že ide vždy len o kvalifikovaný odhad, ukazuje aj príklad z moderných čias. O Saudi Aramco, štátnej ropnej spoločnosti Saudskej Arábie, sa svojho času spomínala dokonca čiastke 7,3 bilióna dolárov – na základe cien ropy a vtedajšej produkcie.
No keď v roku 2019 Saudi Aramco predalo prvú časť akcií, ukázala sa reálna hodnota spoločnoszi. Minulý rok vďaka ďalšiemu rastu cien ropy dosiahla dva bilióny dolárov.
Jedinou nespochybniteľnou tabuľkou tak zostane tá aktuálna, kde momentálne kraľuje Apple pred Saudi Aramcom, Microsoftom, Alphabetom, Amazonom či Teslou, ktoré si priebežne menia pozície. VOC do debát štýlovo už len vpláva, hoci s razanciou, s ktorou kedysi dobyla časť sveta.