Zakladateľ a CEO aplikácie Telegram Pavel Durov sa nedávno nasťahoval do vily v jednej z najluxusnejších štvrtí Dubaja.
Miliardár, ktorý sa narodil a vyrastal v Rusku (a teraz je občanom Francúzska, Spojených arabských emirátov a Svätého Krištofa a Nevisu), sa presťahoval do vily s piatimi spálňami na Jumeirah Islands – luxusnej dubajskej štvrti vybudovanej na umelo vytvorených ostrovoch v umelo vytvorenom jazere so slanou vodou.
Durov si však tento dom nekúpil, ale prenajal – odkedy sa do Dubaja v roku 2017 presťahoval, vystriedal už niekoľko nehnuteľností. Táto ho vzchádza ročne na približne 1 milión dolárov, teda vyše 83-tisíc dolárov mesačne (cca 77-tisíc eur). Je to jeden z najdrahších prenájmov, aké sa kedy v tejto lokalite vyskytli.
Ostrovnú štvrť Jumeirah pstavil začiatkom 21. storočia štátny developer Nakheel Properties. Pozostáva zo 46 samostatných kruhových „polostrovov“, z ktorých každý je domovom približne 16 víl. Štvrť má aj vlastnú klubovňu s dvoma reštauráciami, súkromnou posilňovňou, salónom a holičstvom. Každá vila má navyše svoju záhradu s bazénom.
Útočisko pre podnikateľov
Durov (38) je v súčasnosti jedným z najbohatších obyvateľov Dubaja. Hodnotu jeho majetku Forbes odhaduje na 11,5 miliardy dolárov. Celé jeho bohatstvo pochádza z kontrolného podielu v Telegrame, aplikácii na odosielanie šifrovaných správ. Tá má podľa vlastných slov aktuálne viac ako 800 miliónov používateľov.
Dubaj, ktorý nemá žiadnu daň z príjmu ani dane z kapitálových výnosov, je útočiskom pre podnikateľov z celého sveta.
So svojou firmou sa sem presťahoval aj Changpeng Zhao, zakladateľ kryptoburzy Binance. Predtým už obišiel rôzne krajiny, ale miestnym jurisdikciám sa nepáčilo, že obchádza predpisy. Ďalším dubajským miliardárom je Vinod Adani z firmy Adani Group, ktorý tu vlastní viacero nehnuteľností, vrátane bytov v najvyššej budove sveta Burj Khalifa.
Dubaj je domovom aj niekoľkých ruských miliardárov. Magnát Dmitrij Rybolovlev, ktorý zbohatol na hnojivách, vlastní nehnuteľnosť v hodnote 29,5 milióna dolárov na Palm Jumeirah. Usídlil sa tu aj energetický magnát Albert Avdoljan a podnikateľ so stavebným materiálom Andrej Molchanov.
Do ruska sa vrátiť nechystá
Durov, kedysi prezývaný ruský Mark Zuckerberg, založil spoločnosť sociálnych médií VKontakte po absolvovaní Petrohradskej univerzity v roku 2006. Ruská firma sa s Durovom na čele rozrástla na viac ako 100 miliónov používateľov.
V roku 2014 Durov svoj podiel vo VKontakte predal a opustil Rusko. Odolal tak úsiliu vlády Vladimíra Putina zasahovať do spoločnosti a získať prístup k užívateľským údajom. „Som mimo Ruska a neplánujem sa vrátiť,“ povedal Durov pre TechCrunch v apríli 2014. „Bohužiaľ, krajina je momentálne nekompatibilná s internetovým biznisom.“
Po niekoľkých rokoch poletovania medzi krajinami a budovania Telegramu sa Durov v roku 2017 usadil v Dubaji. Veľkorysá daňová politika Spojených arabských emirátov pomohla jeho rozhodnutie spečatiť.
„Veľa ľudí v západnom svete si neuvedomuje, do akej miery dane obmedzujú ich možnosti,“ povedal Durov pre Bloomberg v roku 2017. „Môžete naozaj zaplatiť takmer polovicu svojho príjmu na daniach, čo v podstate znamená, že 180 dní v roku pracujete pre vládu. Myslím si, že dokážem nájsť lepšie spôsoby, ako využiť zarobené peniaze v prospech spoločnosti.“
Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je redaktor John Hyatt.