Mesiac po Serene Williamsovej odchádza na športový dôchodok ďalšia tenisová legenda. Roger Federer vo štvrtok 15. septembra oznámil, že budúcotýždňový Laver Cup – tímový turnaj, ktorý spoluzakladal v roku 2017 – bude jeho posledným profesionálnym podujatím.
Štyridsaťjedenročný Švajčiar bol večne porovnávaný so svojimi veľkými rivalmi Rafaelom Nadalom a Novakom Djokovićom. Po finančnej stránke ich však oboch dokázal strčiť do vrecka.
Federer získal ako profesionál (od roku 1998) na odmenách z turnajov „len“ 131 miliónov dolárov, čo ho v histórii radí až na tretie miesto za Djokovićovými 159 miliónmi a Nadalovými 132 miliónmi dolárov. Finančne však jednozačne dominoval mimo kurtov.
Podľa odhadov Forbesu zarobil Federer počas svojej kariéry približne jednu miliardu dolárov (pred zdanením a bez poplatkov agentom) vďaka sponzorským a iným spoluprácam. V tejto kategórii je aktuálne aj najlepšie plateným športovcom sveta, s ročným príjmom mimo kurtu 90 miliónov dolárov, čo je o 10 miliónov viac, než za spolupráce berie druhý LeBron James.
V rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov podľa Forbesu v roku 2022 sa tak dostal na siedmu priečku, a to aj napriek tomu, že za hru posledný rok zinkasoval len 700-tisíc dolárov. Federer je zároveň najlepšie zarábajúcim tenistom sveta už sedemnásť rokov po sebe.
Federerov kariérny zárobok vo výške 1,1 miliardy dolárov (pred zdanením a bez zarátania odmien agentom) je podľa odhadov Forbes viac ako dvojnásobkom Nadalových 500 miliónov a Djokovićových 470 miliónov dolárov. Vďaka tomu je Švajčiar jedným iba zo siedmich športovcov – spolu s LeBronom Jamesom, Floydom Mayweatherom, Lionelom Messim, Philom Mickelsonom, Cristianom Ronaldom a Tigerom Woodsom – ktorí prekonali miliardovú hranicu zárobkov ešte počas aktívnej kariéry.
Federer má dlhodobé sponzorské zmluvy s viac ako tuctom značiek a mnohé z nich s ním spolupracujú viac ako desať rokov, vrátane Credit Suisse, Lindt, Mercedes a Rolex. V roku 2018 opustil Nike (ktorá mu v priebehu dvoch desaťročí zaplatila zhruba 150 miliónov dolárov), aby podpísal zmluvu so značkou Uniqlo, údajne v hodnote až 300 miliónov dolárov na obdobie desať rokov. Keď bol Federer zdravý, jeho cenovka pre menšie turnaje a exhibície bola vo výške asi dvoch miliónov dolárov.
„Posledné tri roky poznačili výzvy v podobe zranení a operácií,“ uviedol Federer, ktorý nehral súťažný zápas od štvrťfinále Wimbledonu v júli 2021. „Tvrdo som pracoval, aby som sa vrátil do plnej súťažnej formy. Poznám však aj kapacity a limity svojho tela a jeho odkaz bol pre mňa v poslednom čase jasný.“
Federer povedal, že „v budúcnosti bude ešte hrať tenis, ale nie na grandslamoch alebo na tour.“ Avšak aj keď od športu úplne odíde, zrejme môže počítať s tým, že niekoľko jeho sponzorov bude pokračovať v jeho podpore aj neskôr. Maria Sharapova napríklad pokračovala v propagácii značiek Nike, Evian a Porsche, aj po tom ako v roku 2020 zavesila raketu na klinec.
Federer sa zapísal do histórie, samozrejme, najmä vďaka oslnivým športovým úspechom: môže sa pochváliť 20 grandslamovými titulmi vo dvojhre vrátane rekordných ôsmich vo Wimbledone; 310 týždňami v pozícii jednotky ATP Tour, vrátane rekordných 237 týždňov v rade; a 103 titulmi ATP vo dvojhre, čo je druhý najvyšší počet po 109 tituloch Jimmyho Connorsa.
Môže sa Federer jedného dňa stať štvrtým športovým miliardárom po Michaelovi Jordanovi, LeBronovi Jamesovi a Tigerovi Woodsovi? Je to možné. Okrem sponzorských peňazí totiž vlastní významný podiel vo švajčiarskej značke topánok On (od roku 2019, v nezverejnenej výške). Značka má aktuálne hodnotu takmer šesť miliárd dolárov.
Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes, jeho autorom je Brett Knight.