Za posledných 30 rokov, čo Forbes sleduje globálne bohatstvo, len piati ľudia dokázali vystúpiť až na vrchol výročného rebríčka najbohatších osôb planéty. A pomedzi to sa minimálne dvaja ďalší stali aspoň nakrátko najbohatšími ľuďmi na svete. Tento týždeň sa to podarilo zakladateľovi a šéfovi Amazonu Jeffovi Bezosovi, hoci len na pár hodín. Vo štvrtok 27. júla vďaka rastu akcií jeho firmy preskočil Billa Gatesa, ktorý kraľuje rebríčku už 18 z posledných 23 rokov. Takže, kto sú najbohatší ľudia sveta za posledné tri dekády, čo Forbes sleduje ich majetok?
Koláž: Holly Warfield, Forbes staff
Jeff Bezos
Zakladateľ Amazonu a jeho šéf Bezos predbehol Billa Gatesa a stal sa najbohatším na svete po prvý raz vo štvrtok 27. júla 2017. Jeho majetok presiahol 90 miliárd dolárov. Keď sa vo štvrtok otvorili burzy, Bezosovo bohatstvo dosiahlo 90,6 miliardy dolárov, čím o 500 miliónov prekonalo majetok zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa.
V rebríčku, ktorý sa počíta v reálnom čase, Gatesa naposledy prekonal španielsky textilný magnát Amancio Ortega (Zara). Takmer pred rokom ho na čele vystriedal na dva dni. Forbes začal globálne bohatstvo sledovať v roku 1987.
Bezos sa stal siedmou osobou, ktorá získala titul „Najbohatší človek planéty“ a tretím Američanom v tomto kresle po Gatesovi a šéfovi Berkshire Hathaway Warrenovi Buffettovi.
Čítajte tiež: 100 najbohatších ľudí sveta v roku 2017
Amancio Ortega
Zakladateľ španielskej siete obchodov s oblečením Inditex (značky Zara, Bershka, Pull & Bear) predbehol na čele rebríčka Billa Gatesa na pár hodín v októbri 2015 a následne na dva dni v septembri 2016. Rovnako rýchlo však z čela rebríčka zostúpil. Ortega, najbohatší maloobchodník na svete, si vlani na dividendách prišiel na viac ako 400 miliónov dolárov.
Keď sa v roku 2016 hodnota akcií jeho koncernu Inditex zvýšila o 2,5 %, jeho majetok sa rozrástol o 1,7 miliardy. O dva dni neskôr však akcie klesli o 2,8 %.
Syn železničiara zo španielskej La Coruñi je známy tým, že si veľmi chráni vlastné súkromie. Kariéru začal ako zamestnanec v obchode v rodnom meste a následne si otvoril vlastnú predajňu. Spolu s vtedajšou manželkou Rosaliou Mera nemali ani sto dolárov a začali šiť spodné prádlo a pyžamá vo svojej obývačke.
Carlos Slim Helu
V roku 2010 sa po prvý raz stalo, že sa na čele rebríčka objavila osoba z inej krajiny ako boli USA a Japonsko. Mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helu vďaka rastu hodnoty akcií jeho spoločnosti America Movil porazil Gatesa a Buffetta a stal sa najbohatším na svete. Prvú priečku si udržal štyri roky.
Warren Buffett
Slávny investor sa na vrchol dopracoval v roku 2008. Gatesovo bohatstvo utrpelo po tom, ako sa Microsoft neúspešne pokúsil sfúzovať s Yahoo. V tom istom roku sa Gates rozhodol aj odstúpiť z postu šéfa správnej rady Microsoftu, aby sa sústredil na Nadáciu Billa a Melindy Gatesových. Čelnú pozíciu získal opäť v roku 2009, hoci s oveľa menším majetkom (iba 40 miliárd dolárov).
Bill Gates
Američan sa po prvý raz prepracoval na čelo výročného rebríčka svetových miliardárov až v roku 1995. Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates tento post dosiahol s čistým majetkom 12,5 miliardy dolárov. Bol jedným z 365 svetových miliardárov a kreslo najbohatšieho človeka planéty si udržal v osemnástich z nasledujúcich 23 rokov.
Hoci bol Gatesov vzostup raketový, neprišiel okamžite. Microsoft založili v roku 1975, na čelo rebríčka sa však nedostal nasledujúce dve dekády. V roku 1995 akcie Microsoftu spolu s ďalšími technologickými firmami vystrelili nahor. Gatesov čistý majetok dosiahol až 12,9 miliardy a astronomicky rástol ďalšie štyri roky.
Na vrchole v roku 1999, podporený nafúknutou internetovou bublinou, mal Bill Gates majetok v hodnote rekordných 90 miliárd dolárov. V súčasnosti zostáva členom správnej rady Microsoftu, softvérovej firmy, ktorú založil spolu s Paulom Allenom.
Taikichiro Mori
V roku 1991 sa Taikichiro Mori stal najbohatším na svete s majetkom 15 miliárd dolárov. Profesor ekonómie opustil univerzitu v roku 1959 a dal sa na biznis. Rozbehol výstavbu kancelárskych budov v tokijskej štvrti Minato. Keď ho Forbes po prvý raz vyhlásil za najbohatšieho na svete, mal 65 kancelárskych budov s plochou cez 700-tisíc metrov štvorcových.
Yoshiaki Tsutsumi
Na našom úplne prvom zozname svetových miliardárov sa na prvom mieste umiestnil japonských miliardár Yoshiaki Tsutsumi, ktorý v tej dobe mal majetok 20 miliárd dolárov. Bol jedným zo 140 miliardárov na celej planéte. Ich majetok dokopy predstavoval 295 miliárd.
Tsutsumiho bohatstvo pochádzalo z realít a maloobchodu, ktoré zastrešovala jeho Seibu Group. Jeho majetok podporila najmä japonská realitná bublina. Po tom, ako ho v roku 1991 prekonal Mori, sa Tsutsumi vrátil na čelo rebríčka o dva roky neskôr s majetkom 9 miliárd a najbohatším človekom sveta sa stal aj o rok neskôr. Avšak naposledy.
V priebehu dekády Tsutsumi svoju slávu stratil. Jeho Seibu Group stiahli z burzy v roku 2004 pre chyby vo vykazovaní výsledkov. Nasledujúci rok ho zatkli, dostal pokutu 42-tisíc dolárov a podmienečný trest na štyri roky. Z rebríčka miliardárov sveta úplne vypadol v roku 2007.
Autorka Kate Winton píše pre Forbes US o najbohatších ľuďoch sveta.