Americké akcie silno rastú. Od začiatku roka sa index S&P 500 posilnil o 19 percent. Od posledného dna z októbra minulého roka je už vyššie o viac ako 27 percent.
Majú však investori dôvod na radosť? Analytici upozorňujú na nafukujúcu sa bublinu. V tomto článku sa pozrieme na to, či naozaj ide o bublinu, a ak áno, aká reálna je hrozba jej prasknutia.
Bublina/nebublina?
„Pri pohľade na nedávnu ohromujúcu výkonnosť niekoľkých z tech akcií existuje určité alebo dokonca silné podozrenie, že sa nachádzajú na území bubliny,“ upozorňuje analytik J&T banky Stanislav Pánis.
Dôvodom na obavy sú najmä nafúknuté hodnoty akcií technologických firiem. Index Nasdaq-100 je od konca minulého roka vyššie až o 46 percent.
Rastú najmä akcie firiem, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s umelou inteligenciou. Napríklad trhové ocenenie podielov spoločnosti Nvidia, ktorá vyrába čipy, vzrástlo od decembra na viac ako trojnásobok.
Eufória z umelej inteligencie
Záujem o umelú inteligenciu vyvolo najmä nasadnie nástroja ChatGPT, ktorý dostal tento trend k bežným užívateľom.
„Umelá inteligencia je tu s nami už dlhý čas. Do pozornosti sa však dostala až uvedením aplikácií ako ChatGPT alebo Plethora koncom roka 2022. Tie dokážu písať texty, hľadať v databázach, alebo množstvo ďalších úloh. To spôsobilo silný rast akcií napojených na umelú inteligenciu,“ uvádza americký Forbes.
Kontribútor Cory Mitchell zostavil zoznam desiatich najlepších akcií, ktoré sa vezú na tomto trende. Okrem zmienenej Nvidie je na ňom napríklad spoločnosť C3.ai, ktorej hodnota od decembra tiež vzrástla na štvornásobok. Spomedzi známych mien je na zozname Microsoft, Amazon alebo Alphabet.
Odtrhnutosť od reálnej ekonomiky
O nafukujúcej bubline svedčí podľa odborníkov najmä odtrhnutosť trendu umelej inteligencie od zvyšku ekonomiky. „Valuácie Big Tech 7 akcií sa posunuli na úroveň vyše 30-násobku budúcich ziskov, kým SP 500 je bez vplyvu týchto techov na úrovni 17-násobku ziskov,“ upozorňuje Pánis.
„Rast najmä takzvaných Big Tech technologických akcií nebol spätý so zlepšením očakávaní ich ziskovosti, snáď s výnimkou Nvidie, čím sa ich valuácie dostali na mimoriadne vysoké úrovne – nad historické priemery,“ upozorňuje analytic J&T banky.
Trhy tak podľa neho preceňujú pozitívne efekty umelej inteligencie (AI) na ekonomický rast a ziskovosť firiem. „AI stále nemá veľký podiel na ich príjmoch či ziskoch a nie je to zatiaľ úplne dokonalá technológia, ale len sofistikované dátové hrable,“ dodáva analytik.
Čo bude nasledovať
Otázkou teda zostáva, ako sa s touto situáciou vysporiadať. Oplatí sa do trendu umelej inteligencie ešte investovať? Alebo naopak, je rozumné z nafúknutých akcií vycúvať v obave z ich blížiaceho sa pádu?
Michal Kmeť z investičného webu Burzovnisvet.cz hovorí, že na rastúce technologické akcie sa treba pozerať selektívne. „Nemyslím si, že každá akcia AI je v bubline. Napríklad spoločnosti Meta, Alphabet, Amazon a Microsoft podľa môjho názoru nezažili neopodstatnený nárast,“ uvádza.
Na druhej strane má podozrenie, že obrovské pohyby akcií C3.ai a Nvidia pravdepodobne predbehli krátkodobé vyhliadky rastu týchto spoločností. „Ani v najmenšom ma neprekvapí, ak pri oboch akciách tento rok nastúpi gravitácia,“ dodáva.
Ako nájsť budúcich víťazov
Pred investormi teda dnes stojí otázka: ako nájsť víťazov nástupu trendu umelej inteligencie a ako sa vyhnúť porazeným?
Ako uviedol Ľuboš Pástor, ekonóm pôsobiaci na University of Chicago Booth School of Business v USA, v nedávnom rozhovore pre Forbes: „Vždy, keď sa objavia nové technológie, vznikajú nové firmy. Nie je pritom jasné, ktorá z nich sa stane budúcim lídrom. Z piatich firiem je taká možno jedna.“
Trhová cena tohto víťaza je tak podľa neho podhodnotená, no v budúcnosti bude rásť. Uživí sa možno ešte jedna ďalšia spoločnosť, ktorá je aktuálne trhom ohodnotená férovo.
Dodáva, že tri firmy z piatich odpadnú, pretože nebudú vedieť konkurovať a ich cena je teda dnes vysoko nadhodnotená.
„Nikdy vopred neviete, ktorá z firiem prežije a ktoré skončia,“ pripomína ekonóm. Pre malého investora, ktorý nemá veľmi dobré informácie, je preto podľa neho lepšou stratégiou kupovať celý trh v podobe trhového indexu, nie hľadať víťaza. Ide o takzvané pasívne investovanie.
„Ani veľká časť profesionálnych manažérov fondov nedokáže poraziť trh. Bežní investori by sa teda mali orientovať na pasívne investovanie,“ hovorí.
Umelá inteligencia zmení fungovanie spoločnosti
Investori sa tak všeobecne zhodujú na tom, že umelá inteligencia zmení fungovanie ekonomiky a celej spoločnosti. Jej nástup tu už nejaký čas je, len eufória na finančných trhoch vypukla až v tomto roku. Ide tak o dlhodobý trend, ktorý bude prinášať ovocie aj v budúcnosti.
„C3.ai, Nvidia, Meta, Alphabet, Amazon a Microsoft by sa mohli stať veľkými víťazmi boomu. Len neočakávajte, že ceny ich akcií budú donekonečna stúpať bez toho, aby sa po ceste objavili nejaké poklesy,“ prognózuje Kmeť.
Aj preto mnohí analytici neočakávajú, že bublina okolo umelej inteligencie by mala prasknúť podobným spôsobom ako tzv. dot.com bublina zo začiatku milénia, ku ktorej ju mnohí prirovnávajú.
Kedy praskne „baby bublina“
Analytici Bank of Amerika pripomínajú, že bubliny sa štandardne nafukujú v období lacných peňazí a končia zvyšovaním sadzieb. To sa aktuálne nedeje. Preto súčasný nárast označujú ako „baby bublinu“.
Sadzby sú aktuálne vysoko a hoci sa ešte jedno zvýšenie pre tento rok očakáva, nepôjde o zásadný posun. Aktuálna bublina by preto nemusela prasknúť v dohľadnej dobe.
„Je veľmi ťažké zistiť, kedy bubliny prasknú. Majú totiž odpornú tendenciu vydržať oveľa dlhšie, ako si vie predstaviť aj ten najtrpezlivejší odborník na psychológiu davu. Vždy totiž vychádzajú zo silnej racionálnej substancie, ktorá sa postupne presunie až k iracionálnej mystike,“ pripomína Pánis.
„Sčítané a podčiarknuté, nevieme odhadnúť, či a kedy táto bublina praskne, a časovanie korekcie je vždy mágiou, veštením z kávovej usadeniny. Koniec koncov vyfučanie bubliny môže mať aj scenár, že ziskovosť firiem bude časom rásť a kurzy akcií sa nikam istý čas neposunú, čím príde k normalizácii valuácií,“ dodáva analytik.
Za rastom je aj zlepšenie ekonomických očakávaní
Treba dodať, že pod tohtoročné oživenie trhov sa podpísalo aj zmiernenie očakávaní reakcie ekonomiky na sprísnenie sadzieb.
Recesia už nie je hlavným ekonomickým scenárom a postupne sa vytráca zo slovníka investorov. Inflácia vo svete poľavuje, takže zvyšovanie sadzieb je, zdá sa, na konci.
Ďalší vývoj akciových trhov bude teda závisieť aj od toho, či sa tento vývoj potvrdí a svetová ekonomika sa bude v dohľadnej dobe už len zlepšovať.