Na nábreží Dunaja v Bratislave vznikne parková oddychová zóna. Nový park tak vyplní priestor medzi projektom developerov J&T Real Estate a Creesco Real Estate. V minulosti na tomto mieste malo vzniknúť kritizované planetárium.
Výstavba na nábreží Dunaja v hlavnom meste je už roky horúcou témou a lukratívnym priestorom pre developerov. V minulosti sa veľa hovorilo o pripravovanom projekte planetária s názvom Dunajská kvapka a kapacitou pre 140 návštevníkov.
Po kritike projektu, ktorý mal byť spoločensko-kultúrnou alternatívou za zbúrané PKO sa od iniciatívy napokon upustilo.
Po novom má vzniknúť vedľa známeho komplexu River Park nový oddychový priestor, za ktorým stojí spoločnosť Woal. Podielnikom sú v nej J&T Real Estate a Cresco Real Estate. Zelená lokalita v zovretí developerov má niesť názov Lanfranconiho námestie.
V pláne nový park
Nábrežie Dunaja si rozdelila dvojica spomínaných developerov. Západnú časť bude mať Cresco Real Estate a východnú zase J&T Real Estate. Lokalitu medzi developerskými projektmi má vyplniť nová oddychová zóna.
Architektonickú súťaž vyhlásila spoločnosť Woal a vyhralo ju architektonické štúdio Between. „Dohoda s mestom nás zaväzuje využiť toto územie na nábreží Dunaja ako verejné námestie s kvalitnou zeleňou, ktoré bude prispievať k znižovaniu prehrievania verejných mestských priestorov, “ povedal v tlačovej správe k téme šéf JTRE Pavel Pelikán.
Podľa tlačovej správy viaceré kritéria podoby nového parkového námestia zadefinoval magistrát, ale aj mestská časť Staré Mesto. Víťazný návrh má byť realizovaný na základe Manuálu verejných priestorov – Princípy a štandardy zelene v meste od Metropolitného inštitútu Bratislavy. Forbes inštitút k téme oslovil, no do vydania článku nereagovali.
„Podmienky súťaže sme tvorili spoločne s mestom a mestskou časťou. Jednou z nich bolo napríklad použitie takého množstva a typov drevín, ktoré by vo ,vzrastlom’ stave poskytli tieň pre viac ako polovicu nezastavanej časti námestia,“ okomentoval projekt CEO Cresco Real Estate Ján Krnáč.
Víťazný ateliér
Do súťaže bolo oslovených 11 slovenských a českých ateliérov, napokon šesť z nich predložilo aj konkrétnu vizualizáciu projektu. Víťazom sa stal ateliér Between, ktorý napríklad stojí aj za priestorom Jama v bratislavskom Novom Meste. Jama slúži na voľnočasové aktivity či šport.
„Nás bavia hry s medzipriestormi, veď sme „between“. Preto nás oslovila hra s priestorom, ktorý je niekde medzi mestom a okolitou krajinou, ktorá začína riekou,“ opísala Katarína Fejo, senior architekta z víťazného ateliéru.
Súťažiace ateliéry tak mali vo svojich návrhoch využiť dlhoveké typy stromov s veľkými korunami. Ako sa dopĺňa v tlačovej správe, malo ísť o dreviny vhodné do mestského prostredia a odolné voči klimatickým zmenám.
„Prišlo nám nesmierne dôležité chápať priestor v širšom kontexte. Pracovať s motívom kontinuálneho pohybu po nábreží a vytvoriť priestor, kde keď chcem, môžem ísť ďalej pozdĺž nábrežia alebo ma ten priestor vtiahne dovnútra, do akejsi oázy pokoja pri rieke,“ doplnil Tomáš Hanáček, ďalší senior architekt z ateliéru.