Ak nie ste práve extrovertný typ a kráľ večierkov, nadväzovanie nových priateľstiev môže byť náročné. Mnohých ľudí dokonca osamelosť a nedostatok sociálnych kontaktov môžu priviesť k psychológovi.
Trápi ich, že nemajú čas spoznávať nových ľudí, pretože neustále pendlujú medzi prácou a rodinou, ďalší sa boja, či zapadnú do novej partie, alebo sú len príliš ostýchaví, aby sa prihovorili neznámemu.
Nadväzovanie priateľstiev v dospelosti môže byť komplikovanejšie než to bolo, keď sme boli mladší. Logistické a emocionálne výzvy spojené s vytváraním nových vzťahov nás niekedy nútia izolovať sa. No v tomto snažení nie ste sami a väčšina prekážok sa dá prekonať. Tu sú dva postupy, ktoré vám pomôžu.
Nečakajte na náhodu, plánujte
Hlavným rozdielom medzi nadväzovaním priateľstiev v detstve a v dospelosti je spontánnosť. Ako dieťa má človek viac príležitostí spoznať nových ľudí a nadviazať nové kontakty. Väčšinou sa očakáva, že kamkoľvek pôjde, nájde si tam nových priateľov. S pribúdajúcim vekom nám však pribúdajú aj povinnosti a okolnosti sa menia.
Ak sa v dospelosti budeme pri hľadaní priateľov spoliehať len na náhodu, môže to viesť k sklamaniu. Výskum publikovaný v Journal of Personal and Social Relationships zistil, že ľudia, ktorí veria, že priateľstvo je hlavne vecou šťastnej náhody, majú tendenciu byť osamelejší. Naopak, ľudia, ktorí veria, že získavanie priateľov si vyžaduje úsilie, uvádzajú menej pocitov osamelosti (a majú viac priateľov).
Tu sú rady, ako byť aktívni v hľadaní priateľstva v dospelosti:
1. Buďte aktívni.
Čakanie na priateľstvo môže byť dlhý a osamelý proces. Využite radšej vašu nahromadenú energiu a nasmerujte ju do malých iniciatív – predstavte sa susedom, zájdite do miestneho kostola či komunitného centra alebo zorganizujte napríklad filmový večer.
2. Nájdite si komunitu.
Nájsť osobu, s ktorou objavíte hlbšie prepojenie, je zriedkavé, ale nie nemožné. Táto cesta sa začína nájdením ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy ako vy. Či už je to knižný klub, kamarát na cvičenie, pečenie či prechádzku so psom. Spoločné aktivity môžu byť bránou k hlbokým a dlhodobým priateľstvám.
3. Zaviažte sa.
Dospelosť prichádza s nevyhnutnými, časovo citlivými záväzkami. Pre väčšinu ľudí priateľstvo nemôže byť také uvoľnené ako kedysi. Je omnoho praktickejšie naplánovať si stretnutia s priateľmi a dodržať ich, než čakať, že život za vás ten čas nájde. (Namiesto neurčitého „zavolám ti“ si s kamarátkou naplánujte napríklad sobotné popoludnia pri káve či spoločný kultúrny zážitok raz za mesiac).
Buďte prístupní
Čím sme starší, náš inštinkt zblížiť sa s niekým, koho sme práve stretli, je tlmenejší. Nie sme takí slobodní, ako sme boli kedysi, a naše autentické ja je vyhradené pre pár najbližších. Je to síce pochopiteľné, ale je dôležité uvedomiť si, že nemôžeme vytvoriť hlboké vzťahy, ak si budeme ľudí držať od tela.
Niekedy môžete mať pocit, že sa musíte držať v úzadí alebo zmeniť svoje skutočné ja, aby vás druhí mali radi. Výskum publikovaný v Psychological Bulletin však naznačuje opak. Ukazuje sa, že rozprávanie o vašich tajomstvách, túžbach a nedostatkoch je to, čo skutočne vytvára trvalé prepojenia.
Ak sa identifikujete ako introvert alebo ste všeobecne opatrným človekom, môžete začať pomaly. Nemusíte sa deliť o veci, ktoré vám nie sú príjemné. Výzvy, ktorým možno čelíte v práci či doma, spomienka z detstva, o ktorú ste sa predtým s nikým nepodelili, či hudba alebo umenie, ktoré máte radi, to všetko môže poskytnúť vášmu novému priateľovi pohľad do vášho života bez toho, aby ste sa cítili príliš odhalení.
Získavanie priateľov v dospelosti nie je až také odlišné od toho, aké to bolo v detstve. Jediné, čo treba pridať, je zámer. Keď budete mať jasnú cestu, nadväzovanie priateľstiev sa stane zaujímavým a napĺňajúcim procesom a môže vám to vrátiť do života aj trošku detského nadšenia.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je psychológ a kouč Mark Travers.