V dnešnej dobe je výchova detí plná výziev. Rodičia chcú, aby sa z ich ratolestí stali zdravo sebavedomí ľudia pripravení na život, ktorí rozvíjajú svoje silné stránky, emočnú inteligenciu aj dôležité zručnosti.
Medzi ne bezpochyby patrí finančná gramotnosť. Totižto človek, ktorý ju má zvládnutú, je omnoho zodpovednejší a sebavedomejší na finančnom trhu, nedá sa okabátiť ,,výhodnými“ ponukami či špekulatívnym investovaním. Vie predísť finančným ťažkostiam a premyslieť si nakupovanie v lákavých zľavách.
Stretnime sa na Forbes Money Summite 2023
Druhý ročník konferencie Money summit sa blíži. Príďte sa inšpirovať, kde a ako nájsť finančné príležitosti (aj) v neistých časoch, získajte cenné rady pre váš finančný well-being a zažite praktický workshop o ceste k vlastnej nehnuteľnosti. Čaká vás aj stretnutie s investormi z úspešnej televíznej šou Jama Levova a skvelý networking.
KEDY: 8. november 2023, od 9.00 hod.
KDE: DoubleTree by Hilton, Bratislava
Zakúpiť vstupenku Pozrieť program
Tu však môžu niektorí rodičia naraziť na kameň úrazu. Ako naučiť svoje dieťa niečo, v čom máme sami medzery? Vyrastali sme v dobe, keď bolo rozprávanie o peniazoch v mnohých rodinách tabu a finančná gramotnosť sa neučila ani doma, ani na školách.
Veľkým pozitívom však je, že vzdelávaniu finančnej gramotnosti na školách sa venuje čoraz viac pozornosti. Čo už také pozitívne nie je, je odpoveď rodičov na otázku, čo konkrétne sa deti na túto tému učia? Väčšina z nich vám odpovie, že nemajú tušenie. Nevedia teda, ako s tým ďalej pracovať a ako získané vedomosti implementovať do života dieťaťa.
Poďme si to uľahčiť!
Využime silu vreckového. Je to skvelý spôsob, ako prirodzene a ,,na nečisto“ rozvíjať u detí ich finančné zručnosti. Môžeme im dať pevné základy vedomostí, ako správne hospodáriť s peniazmi a využívať ich vo svoj prospech. Všetko to môžeme robiť v bezpečnom domácom prostredí a počas obdobia, keď majú deti dostatok času robiť akékoľvek finančné rozhodnutia, dobré aj zlé.
V tomto článku si prejdeme dôvody, prečo a ako by sme mali začať s dávaním vreckového, koľko je vhodná výška a od akého veku je dieťa pripravené dostávať vreckové.
Aký úžitok bude mať vreckové pre dieťa?
Dostávanie vreckového môže mať pozitívny vplyv na budúci finančný život detí. Pomáha im rozvíjať finančnú gramotnosť, čo im umožňuje lepšie rozumieť hodnote peňazí či hodnote práce.
Učí ich zodpovednosti, podporuje finančnú samostatnosť a sebavedomie u detí. Tým, že sa učia spravovať vlastné financie a rozhodovať o tom, koľko z nich usporiť či minúť, sa pripravujú na reálne výzvy finančného sveta.
Toto tvrdenie podporuje aj prieskum ING Bank. Pýtala 12-tisíc respondentov z 13 európskych krajín, či má vreckové pozitívny vplyv na hospodárenie človeka v jeho dospelosti. A rozdiely boli evidentné.
Viac ako polovica (55 %) ľudí, ktorí v detstve dostávali vreckové, si pravidelne zvyšuje svoje úspory, viac si plánujú budúcnosť a odkladajú si peniaze na dôchodok, čo naznačuje, že vreckové môže ľuďom pomôcť rozvíjať schopnosti dlhodobého finančného plánovania.
Ako s ním začať?
Keď začínate deťom dávať vreckové, treba si dať pozor na niekoľko kľúčových bodov. Je dôležité stanoviť si jasné pravidlá:ň
- Bude mať dieťa určené povinné výdavky, ktoré si bude z vreckového samo platiť (napríklad cestovné)?
- Ako často ho bude dostávať?
Pravidelnosť dávania vreckového je totižto dôležitým bodom, nakoľko vyvážený režim pomáha budovať disciplínu a zodpovednosť.
Akú časť z vreckového si bude dieťa sporiť? Podpora návyku sporenia je od rodiča veľmi žiadúca. Deti tak budú trpezlivejšie a naučia sa plánovať.
„Vďaka vreckovému si potom nielenže vie hradiť niektoré typy výdavkov, ale učí sa aj pravidelne sporiť a dokáže čeliť reálnym situáciám spojeným s nakladaním s peniazmi,“ uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.
Kedy s ním začať?
Neexistuje žiadne univerzálne odporúčanie ohľadom veku, no tu sú všeobecné kritéria napovedajúce, či je dieťa pripravené na vreckové:
- dieťa chápe, že potrebuje peniaze na nákup tovaru v obchode,
- dokáže počítať,
- jasne vidí dôležitosť sporenia namiesto toho, aby hneď všetko minulo,
- akceptuje, že ak dnes minie všetky peniaze, musí počkať do ďalšieho „výplatného termínu“, aby dostalo ďalšie.
Peter Fudaly, špeciálny pedagóg, poradca, lektor a supervízor, ktorý je otcom piatich detí to krásne zhrnul:
„Pochopenie hodnoty peňazí prichádza až so schopnosťou pochopiť matematické operácie, teda primerane s nástupom do školy v mladšom školskom veku. Preto je v prvých rokoch života podstatný práve príklad rodičov s narábaním s peniazmi, v školskom veku je už úplne prirodzené vzhľadom na vývin dieťaťa, aby dieťa začalo dostávať pravidelné vreckové, za ktoré bude niesť zodpovednosť.“
Koľko dávať?
Berte do úvahy potreby vašej rodiny, vašu finančnú situáciu a to, čo považujete za rozumné. Je logické dôsledne zvyšovať sumu, čím je vaše dieťa staršie. Rastú jeho nároky na výdavky, no taktiež aj schopnosť narábať s peniazmi.
Okrem toho sa pripravte na chyby, ktoré môžu deti počas učenia urobiť. Je pravdepodobné, že občas minú všetky peniaze alebo si kúpia veci, ktoré sa im v tom momente zdali najdôležitejšie na svete, ale o pár okamihov ich už nepotrebujú.
Zvážte, na čo vaše dieťa potrebuje peniaze každý deň. Či je to cesta autobusom do školy, obed počas dňa, malé radosti. Ak to považujete za dobrý nápad, inšpirujete sa sumou, ktorú dostávajú kamaráti vášho dieťaťa. Ak však máte pocit, že je to vysoká alebo prinízka suma, riaďte sa vlastným inštinktom.
tip:
Je rozumné dávať deťom (minimálne v mladšom veku) hotovosť v takých nominálnych hodnotách, ktoré mu uľahčia rozdeliť si ju a hneď si usporiť časť vreckového. Ak je to päť eur, dajte mu päť jednoeurových mincí. Týmto spôsobom je pre dieťa oveľa jednoduchšie odložiť si aspoň jednu mincu do pokladničky. Aj keď je to zdanlivo málo, bola by to úspora 20 percent!
Ďalším odporúčaním je skladovať hotovosť v minimálne dvoch prehľadných nádobách – pokladničkách. Prvá menšia pokladnička by slúžila na každodenné potreby alebo sporenie na menší sen. Druhá väčšia pokladnička na dlhodobý cieľ sporenia – splnenie sna v dospelosti. Či to už bude rozbeh podnikania, rozvíjanie hobby alebo začiatok života vo vysnívanej krajine. Tam by malo putovať tých spomínaných 20 percent.
Akýkoľvek finančný vzťah medzi rodičom a dieťaťom je však výlučne rodinnou záležitosťou. Len rodič rozhoduje, čo je správne a čo nie. Sám by mal teda ovládať minimálne základy finančnej gramotnosti.
Najdôležitejšie je však pamätať na to, že všetci žijeme v spoločnosti, kde sú peniaze na každodennom pretrase a do istej miery sú meradlom úspechu alebo zdrojom problémov.
Rozumný prístup k peniazom a správna finančná kultúra sú založené na dobre rozvinutých finančných zručnostiach. Rovnako ako akékoľvek iné zručnosti, aj tieto budú maximalizované, keď sa budú rozvíjať od prvých rokov.
Preto sa riaďme zdravým rozumom, začnime s vreckovým a urobme svojim deťom láskavosť, ktorá im z dlhodobého hľadiska určite zlepší život.