1,7 mld. eur
reality, investície
HB Reavis, Finax, Factcool
56
1,83 mld. eur
bez zmeny
Ivan Chrenko už nie je najväčším slovenským developerom. Koncom vlaňajška vedenie jeho firmy oznámilo, že skupinu rozdelí na developerskú a správcovskú entitu a že z developmentu v rodnej krajine, z ktorej HB Reavis postupne vyrástol na významného európskeho hráča, odchádza úplne.
Toto rozdelenie a vznik subjektov HB Reavis Holding (developerská časť) a HB Reavis Investments Holding (správa nehnuteľností) sa spolu s nepriaznivým vývojom na trhu podpísali pod horšie minuloročné výsledky – a pod pokles majetku hlavného akcionára skupiny a dlhodobo najbohatšieho Slováka.
V developerskej časti, samozrejme, klesla čistá hodnota aktív, keďže zhruba polovicu nehnuteľností (v hodnotovom vyjadrení) Chrenko presunul do novej dcérskej firmy. Pod jej horšie výsledky sa podpísali podmienky na trhu, teda zvýšené úrokové sadzby, ktoré významné svetové centrálne banky naordinovali ekonomikám na liečbu vysokej inflácie. „Vyššie náklady zdraželi biznisom získavanie úverov na kúpu projektov a na development, čo viedlo k podstatnému spomaleniu na trhu realitných transakcií a následne k tlaku na rast výnosov, a teda na pokles cien nehnuteľností,“ píše HB Reavis Holding v minuloročnej správe. V ich prípade to viedlo k „papierovej“ strate z precenenia majetku vo výške viac ako 143 miliónov eur, čo dostalo skupinu celkovo do straty.
Aké plány mal Chrenko na ďalšie obdobie? Developersky sa chce sústrediť už len na väčšie trhy, na Veľkú Britániu, Nemecko a Poľsko. V každej z týchto krajín má už v metropolách svoj podnikateľský „zárez“: vo Varšave napríklad v podobe najvyššej budovy EÚ Varso Tower, v Londýne už dokončil viacero projektov a ten najväčší, One Waterloo, sa chystá a v Berlíne sa tiež už slušne rozbehol. Odhodlanie opustiť v tejto oblasti Slovensko dokumentoval aj v prvej polovici roka, keď v zóne Nivy predal pozemky, na ktorých mal pôvodne v pláne postaviť svoj prvý bytový projekt. Reorganizácia skupiny sa prejavila aj v tom, že prepustil časť ľudí z developerskej časti.
V správcovskej časti sústredil Chrenko väčšinu svojich už dokončených nehnuteľností, ktoré majú generovať stabilné príjmy z nájmu. Táto časť je tradične menej výnosná než development, no zároveň aj menej riziková, avizoval ešte koncom roka zmenu Chrenkovho pohľadu na biznis CEO skupiny Marián Herman.
Za hranice sa medzičasom presunul aj sám Chrenko, už druhý rok si trvalé bydlisko uvádza v Prahe. Na Slovensku mu však okrem viacerých kancelárskych budov a obchodného centra zostali aj investičné aktivity. Peniaze poslal napríklad do investičného roboporadcu Finax, v ktorom získal väčšinu, ale aj do jedného z najväčších tunajších e-shopov zameraných na módu Factcool. Obom sa darí. V čom sa však Chrenko stiahol, je podpora bratislavskej medzinárodnej internátnej školy Leaf Academy.