Martin Kúšik, expartner finančnej skupiny Penta a člen rebríčka najbohatších Slovákov, pre slovenský Forbes potvrdil 30-miliónovú investíciu do pripravovaného projektu areálu novej školy Felix v Boroch, ktorý má zahŕňať materskú školu, základnú školu aj gymnázium.
Projekt je stále v štádiu príprav, no ak pôjde schvaľovací proces hladko, brány nového súkromného vzdelávacieho zariadenia s celkovou kapacitou pre 980 žiakov by sa mali pre deti a študentov otvoriť v školskom roku 2026/27. Na projekte spolupracujú s americkou architektonickou kanceláriou Fielding International, ako aj slovenskými architektmi Siebert + Talaš.
V prípade školy Felix nejde o jediný projekt v oblasti vzdelávania na Slovensku, ktorý podporuje rodinná nadácia Martina a Danky Kúšikovcov, i keď z pohľadu finančnej podpory je zďaleka najväčší.
„Naša rodinná nadácia dlhodobo podporuje rôzne projekty a organizácie na Slovensku, pričom práve vzdelávacie aktivity patria medzi naše najväčšie priority. Veríme, že cez kvalitné vzdelávanie sa dajú ovplyvniť aj iné problémy v spoločnosti, preto sa naň sústreďujeme,“ povedal Martin Kúšik v rozhovore pre Forbes.
Aká bude nová škola Felix v Boroch?
Projekt novej školy Felix v bratislavských Boroch, ktorý sumou 30 miliónov eur financuje expartner Penty Martin Kúšik ako súkromný investor, je momentálne v úvodnej fáze a aktuálne sa pripravuje projektová dokumentácia pre získanie potrebných povolení.
Školské zariadenie ponúkne vzdelávanie v troch úrovniach – materská škola, základná škola a gymnázium. Materská škola bude mať kapacitu 80 žiakov, základná škola 600 žiakov a gymnázium 300 žiakov.
Projekt počíta okrem iného aj s vybudovaním interiérových plôch určených pre šport –telocvične a k nim prislúchajúce šatne. V exteriéri vzniknú multifunkčné ihriská či ihrisko pre materskú školu prírodného charakteru. Zariadenie má do prevádzky nabiehať postupne. Ako prvé je v školskom roku 2027/28 naplánované otvorenie základnej školy a príslušných tried prvých ročníkov.
Zriaďovateľom školy je OZ Felix a jeho zástupcom je Peter Halák. Prvá škola Felix vznikla v Bratislave v roku 2013. Aktuálne fungujú ZŠ Felix v piatich slovenských mestách, pričom v Bratislave má päť pobočiek. Ďalšie fungujú na základe franšízy a nachádzajú sa v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Trnave a Žiline. Okrem toho v Bratislave OZ Felix prevádzkuje aj súkromné gymnázium a centrum voľného času. Celkovo školy Felix na Slovensku navštevuje takmer tisíc žiakov.
Ako dodal, podporujú viaceré projekty v neziskovej organizácii Indícia, vzdelávanie rómskych detí v projekte Omama a ďalšie. Ide o ich dobročinné aktivity, čo znamená, že ich podporujú formou finančných darov.
Predbežný návrh priestorov pripravovanej školy Felix v Boroch, vizualizácie (5 fotografie)
„V prípade škôl Felix v Bratislave to nie je dar, ale dlhodobá investícia, kde však finančná návratnosť nespĺňa kritériá komerčných projektov. Záleží nám na tom, aby škola bola pre rodičov finančne dostupná,“ dodal Kúšik.
Dal by som tam aj vlastné deti. Pripravujú žiakov na reálny život, kladú dôraz na výchovu a životné zručnosti, nie na memorovanie faktov.
Martin Kúšik
V prípade školy Felix v Boroch zafinancujú Kúšikovci celý projekt vrátane kúpy pozemku, tvorby projektovej dokumentácie, vybudovania infraštruktúry a celej stavby. „Dokončenie projektu je v horizonte troch až štyroch rokov a finálna cena sa ešte bude vyvíjať, ale rámcovo sa hýbeme okolo 30 miliónov eur,“ hovorí Martin Kúšik.
KTO JE MARTIN KÚŠIK
Expartner finančnej skupiny Penta, z ktorej odišiel v roku 2013. Forbes jeho majetok vlani odhadol na 600 miliónov eur, vďaka čomu bol podľa rebríčka deviatym najbohatším Slovákom. Martin Kúšik dnes žije v Prahe a vlastné projekty rozvíja pod hlavičkou rodinnej firmy Odyssey 44, kde je jedinou členkou dozornej rady jeho manželka Danka.
Okrem iných aktív má väčšinový podiel v sieti predajní a online obchode so športovými potrebami Sportisimo, v minulosti spoluvlastnil aj menšiu poisťovňu Direct, ktorú medzičasom so ziskom predal.
Ako investor sa zaujíma aj o vzdelávanie, čoho dôkazom je aj plánovaná 30-miliónová investícia do pripravovaného nového veľkého areálu súkromnej školy Felix v bratislavských Boroch. Školy Felix nepriamo rozvíja prostredníctvom slovenskej spoločnosti Edu Development, v ktorej má firma Odyssey 44 rodiny Kúšikovcov stopercentný podiel.
V roku 2019 sa Felix a Kúšikova spoločnosť Edu Development pokúsili prenajať časť školy Plickova v Rači, miestne zastupiteľstvo to ale odmietlo. Ďalší pokus bol v roku 2020 v obci Chorvátsky Grob. Poslanci obecného zastupiteľstva vtedy neschválili predaj pozemku obce spoločnosti Edu Development na výstavbu súkromnej školy Felix v lokalite Promcen, v časti Čierna Voda. Okrem toho je Kúšik aj jedným zo spoluzakladateľov súkromnej Anglo-American University v Prahe.
Školy Felix podľa Kúšika napĺňajú to, čo od dnešných škôl očakáva.
„Dal by som tam aj vlastné deti. Pripravujú žiakov na reálny život, kladú dôraz na výchovu a životné zručnosti, nie na memorovanie faktov. Využívajú inovatívne metódy, pri ktorých deti samy objavujú, skúmajú, budujú si poznatky na základe vlastných skúseností. Je to škola, ktorá má na prvom mieste, aby deti chodili do školy rady, až na druhom mieste sú akademické výsledky, pritom ich výsledky sú v akademických testoch nadpriemerné,“ uzatvára.