Spájanie štátnej správy, inovačného prostredia, súkromného sektora a univerzít. V rámci tohtoročného rebríčka Top žien slovenského biznisu sme vybrali tri ženy, ktoré nad startupmi na Slovensku držia patronát.
Michaela Kršková
Pod palcom má stámilióny eur z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktoré majú premeniť Slovensko z montážnej dielne na inovačného tigra strednej Európy alebo aspoň vymaniť krajinu z pasce stredného príjmu a nasmerovať ju na cestu vyspelých ekonomík, ktoré vďaka výskumu tvoria vysokú pridanú hodnotu.
Mnohé opatrenia ešte nemajú konkrétnu podobu, no chief innovation officer Slovenska Michaela Kršková si je istá, že peniaze na zlepšenie krajiny sa tentokrát nestratia – aj o tom hovorila v jednom z rozhovorov pre magazín Forbes. Optimizmus nestrácala ani tesne po voľbách, keď bola jednou z hostí špeciálnej epizódy podcastu Forbes 30 pod 30.
„V rámci inovácií sme dnes už v úplne inej situácii ako pred desiatimi rokmi. Takýto vývoj chce svoj čas. Ako aj v iných oblastiach, aj tu robíme dva kroky vpred a jeden vzad. V niečom sa posúvame dopredu, ale občas sa stane čosi, čo nás posunie zasa dozadu. Stále si však myslím, že tu ten nabaľovací efekt začína vznikať,“ povedala Kršková.
Popri téme rozvoja inovačného prostredia sa však často spomína aj efekt snehovej gule, teda počin, ktorý by pomohol so štartom mladým technologickým firmám. Podľa Krškovej tu hrá úlohu to, aby talent prilákal ďalší talent, čo je na Slovensku nevyhnutné naštartovať.
Lucia Pašková
Spoluzakladateľka a spolumajiteľka slovensko-švajčiarskej pobočky pre predaj pomôcok ústnej hygieny Curaprox. Pred troma rokmi dospela k rozhodnutiu opustiť výkonnú funkciu a stiahnuť sa do úzadia firmy.
Odvtedy sa intenzívne angažuje v občianskom sektore a spolupracuje s mnohými neziskovými organizáciami. Manažovala napríklad iniciatívy Kto pomôže Slovensku a Kto pomôže Ukrajine.
Okrem toho sa aktívne zapája aj do budovania inovačného prostredia na Slovensku. Na základe svojich predchádzajúcich skúseností spoluzaložila startup AI Dental, ktorý bol pôvodne projektom pre študentov a študentky zubného lekárstva a mal im pomôcť s čítaním röntgenových snímok.
Pašková ho potiahla do novej dimenzie, po niekoľkých mesiacoch a prvej investícii vedenie prevzala Blažena Sedrovičová. V rámci startupu spolupracujú aj s Kempelenovým inštitútom umelej inteligencie, s ktorým nastavujú etické princípy využívania AI v oblasti zdravotníctva.
Mária Bieliková
Stojí na čele Kempelenovho inštitútu umelej inteligencie založeného v roku 2021 a je známa vďaka svojmu dlhoročnému pôsobeniu v oblasti IT. V roku 2005 sa stala jednou z najmladších profesoriek u nás, je bývalou dekankou Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v poradí len treťou ženou na STU v tejto funkcii. Pod jej vedením excelovali slovenskí študenti na súťažiach v San Franciscu, Paríži, Soule aj vo Washingtone.
Dnes sa spolu so svojím tímom venuje výskumnému inštitútu, ktorý má vďaka prepojeniu akadémie a biznisu ambíciu priniesť svetovú kvalitu výskumu a vývoja v oblasti inteligentných technológií a informatiky tak, aby boli Slovensko a Európa úspešnejšie a konkurencieschopnejšie.
Odborníci sa o tomto projekte a jej práci vyjadrili, že má potenciál dať Slovensko na mapu v oblasti výskumu umelej inteligencie. V roku 2019 okrem toho zakladala aj Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie (Slovak.AI) s cieľom stimulovať transformáciu slovenskej ekonomiky do znalostnej, ktorá bude založená na technológiách využívajúcich umelú inteligenciu.