Rok 2023 bol obdobím zvyšovania úrokových sadzieb, tento rok však prinesie pravý opak. A prejaví sa to pochopiteľne aj vo svete investícií.
Práve vysoké úrokové sadzby vlani zdvíhali výnosy na dlhopisoch alebo na sporiacich účtoch a mali negatívny vplyv napríklad na realitný sektor. To by sa tento rok malo zmeniť.
Podľa ukazovateľa FedWatch Tool burzového operátora CME by k prvému znižovaniu sadzieb Fedu mohlo dôjsť už v marci a ČNB pristúpila po viac ako dvoch rokoch k zníženiu základnej úrokovej sadzby už koncom decembra.
BIZNIS EVENT, AKÝ TU EŠTE NEBOL
Top ľudia z biznisu a manažmentu na jednom mieste, 4 pódiá, 100+ spíkrov. Top podujatie roka, na ktorom budú všetci a vy nesmiete chýbať… viac informácií už čoskoro.
CHCEM BYŤ NA WAITING LISTE
„V takom prostredí nedáva zmysel zostávať pri vkladových účtoch, ale naopak reálne investovať do dlhopisov a akcií,“ hovorí Michal Semotan, portfólio manažér J&T Banky. Zhodujú sa na tom aj ďalší odborníci.
Do čoho teda v roku 2024 investovať? Akú veľkú časť portfólia? A kedy? Spýtali sme sa na to tých najpovolanejších odborníkov z radov investorov a analytikov. Toto je ich pohľad.
Jaroslav Vybíral
hlavný investičný stratég, ČSOB
Každý prepad akcií je nákupnou príležitosťou. O tom sme sa v minulosti mnohokrát presvedčili a dáva nám za pravdu aj štatistika. Umenie spočíva v tom, aby sme boli schopní vybrať tie správne akcie a udržali nervy na uzde.
Posledné akciové maximum na indexe S&P 500 bolo dosiahnuté hneď v prvý obchodný deň roku 2022, odvtedy sme si prešli pomerne hlbokým medvedím trhom a dramaticky vysokou inflačnou vlnou. Momentálne sa americký široký index obchoduje jednotky percent pod vtedajšími maximami.
Do nového roka 2024 sa teda investori musia pýtať, či opäť po viac ako dvoch rokoch na najreprezentatívnejšom americkom indexe, ktorý ovplyvňuje sentiment po celom svete, uvidíme nové trhové maximá.
Celosvetová inflačná vlna je na samom konci (česká inflácia je, bohužiaľ, oveľa smutnejší a komplikovanejší prípad). Najvýznamnejšie centrálne banky dotlačili svoje kľúčové sadzby do dlho nevídaných úrovní.
Horná hranica sadzby Fedu je na úrovni 5,5 percenta, ECB udržuje svoju depozitnú sadzbu na štyroch percentách. Hlavnou investičnou témou v prvej polovici tohto roka tak bude otázka, kedy a akým tempom pôjdu sadzby dole. A presne také obdobie by malo byť priaznivé pre investorov.
V roku 2023 k dramatickým akciovým prepadom nedošlo. Aj po smutnej sérii pandémie, vojny, komoditného šoku a inflačnej cunami vidíme, že ekonomický systém vrátane investičného prostredia ako celok obstál.
Firemné manažmenty nespia a zvládajú sa prispôsobovať novým výzvam, ktoré sú určite nemalé. To však nie je dôvod, aby sme sa neustále báli a prestávali investovať. Chytľavé príslovie „cash is king“, ktoré by som voľne preložil ako „hotovosť nad zlato“, platí len v obmedzených obdobiach, zatiaľ čo inflácia pravidelne a väčšinou neviditeľne ohlodáva naše úspory. Teraz sa inflácia zviditeľnila a opäť sa pripomenula.
Investične by som sa krátkodobo pozeral po dlhopisoch a sledoval škrtanie sadzieb centrálnymi bankami. Stredne či dlhodobo sa venujme tomu, čo funguje. Akcie technologických firiem nepovažujem za predražené, v niektorých prípadoch áno, ale ako celok rozhodne nie.
Ich ziskovosť totiž naozaj frčí nahor. Zdravotníctvo je tiež silná téma s množstvom štrukturálnych príbehov. Do portfólia patria aj ropné firmy, pretože to je poistka proti komplikovanému nastaveniu sveta i politiky.
Michal Semotan
portfólio manažér, J&T Banka
Rok 2024 bude v znamení znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. V tomto prostredí nedáva zmysel zostávať pri vkladových účtoch, ale naopak reálne investovať do dlhopisov a akcií.
Myslím si, že na dlhopisoch sa dopad poklesu sadzieb prejaví už v prvej polovici roka a pohyb tu môže byť pomerne významný. Zvážil by som tak americké štátne, prípadne české kvalitné korporátne dlhopisy v korunách.
Dobrou alternatívou môžu byť domáce dlhopisové fondy, kde investor získa portfólio dlhopisov, ktoré by si sám jednoducho nezostavil, pretože by si to vyžadovalo veľký objem peňažných prostriedkov.
Akcie sú ďalšou jasnou voľbou, keď pokles sadzieb povedie k vyššej valuácii spoločností vďaka nižšej úrokovej sadzbe použitej pri diskontovaní budúcich hodnôt a zároveň nižšie sadzby podporia biznis vo forme rastu dopytu po úveroch – ako od firiem, tak od domácností.
Z môjho pohľadu si akcie veľa odpracovali od začiatku novembra, preto môže byť rozjazd 2024 vlažnejší. S pribúdajúcimi „cutmi“ centrálnych bánk však dopyt po akciách porastie, čo bude posúvať akciové indexy nahor. Preferujem na európskom trhu sektory realitných spoločností, primárne zamerané na rezidenčné nehnuteľnosti, ako je Vonovia či Instone Real Estate.
Vyššia aktivita na trhu poháňaná nižšími sadzbami by mohla povzbudiť aj klasické výrobné podniky – to platí tak pre Európu, ako aj pre USA – preto môžu byť budúci rok v pozornosti akcie GM, Boeingu či VW.
Naďalej bude postupovať fenomén umelej inteligencie, kde by mohli byť dopytované okrem klasických firiem ako Microsoft aj firmy dodávajúce „podporný biznis“ pre veľkých hráčov, napríklad Snowflake.
Pokles sadzieb podporí aj prevádzkovateľov výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov v USA, ktoré boli v uplynulom roku silne zašliapané. Verím aj niektorým firmám z oblasti výroby čipov, napríklad Qualcomm či ON Semiconductor. A posledným sektorom, ktorý by som spomenul, sú komoditné spoločnosti, predovšetkým producenti technických kovov, napríklad Freeport, čilská spoločnosť zameraná na ťažbu lítia.
Jakub Macolla
portfólio manažér, WOOD & Company
Očakávanie poklesu úrokových sadzieb je jedným z dôvodov, prečo je najviac sledovaný index S&P500 za rok 2023 viac ako dvadsať percent v pluse. Druhým dôvodom, prečo sa darilo akciám v roku 2023, je príchod umelej inteligencie, ktorá bude veľkou témou aj pre nasledujúce roky.
Táto technológia je revolučná a pravdepodobne spôsobí veľké zmeny v mnohých odvetviach. Akciové trhy sú podľa môjho názoru v súčasnosti príliš drahé, zameral by som sa preto skôr na globálne defenzívne akcie s vysokou dividendou a vysokou trhovou kapitalizáciou.
V roku 2024 očakávam pokles úrokových sadzieb, čo zníži výnosy na sporiacich účtoch a vďaka tomu investori začnú hľadať príležitosti na trhoch. Všeobecne očakávam, že sa bude dariť nehnuteľnostiam, dlhopisom a alternatívnym aktívam, ako je napríklad bitcoin.
Pre rok 2024 by som držal investičné portfólio v pomere tridsať percent akcie, tridsať percent dlhopisy, tridsať percent nehnuteľnosti a desať percent alternatívnej investície.
Marek Malina
analytik, Portu
Tak ako bol rok 2022 rokom, v ktorom sa investori nemali kde pred stratami schovať, na rok 2023 budú investori spomínať v dobrom. Darilo sa predovšetkým akciovým trhom. Americký index S&P 500 si od začiatku roka pripísal 23,4 percenta a technologický Nasdaq Composite 42,2 percenta. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 vzrástol o 18,3 percenta. Darilo sa aj japonským akciám, keď si Nikkei 225 pripísal 28,2 percenta.
Naopak, nedarilo sa britským akciám, keď tamojší index FTSE 100 stúpol len o 1,3 percenta. Výrazne zaostávali aj rozvojové trhy, keď index MSCI Emerging Markets je vyšší iba o 1,8 percenta.
Najhoršie na tom však boli čínske akcie reprezentované indexom Hang Seng, ktorý odpísal 16,6 percenta. Straty čínskych aktív však kompenzovali tie indické (Nifty 50), ktoré sa obchodujú na historických maximách a od začiatku roka stúpli o 17,9 percenta. Naopak dlhopisy svojím výkonom za akciami výrazne zaostávali.
A aký bude rok 2024? Hneď na začiatku treba povedať, že nikto nemá krištáľovú guľu a nevie, ako sa budú vyvíjať finančné trhy v budúcnosti. S výhľadom na ďalšie znižovanie inflácie by sa však mala ďalej uvoľňovať monetárna politika a znižovať úrokové sadzby, čoho následkom by mali byť nižšie výnosy na dlhopisoch.
Keďže výnosy a cena dlhopisov majú inverzný vzťah, môže sa v roku 2024 dlhopisom dariť. Ak budú pretrvávať zvýšené makroekonomické riziká, môžeme počítať aj s novými maximami zlata. Býčia nálada zase môže podporiť dopyt po rizikových aktívach, ako sú kryptomeny.
Verím, že rok 2024 bude priať vyváženým diverzifikovaným portfóliám, ktoré budú obsahovať ako rôzne akciové trhy a sektory, tak dlhopisy. Môže ísť napríklad o známu investičnú stratégiu 60/40, keď 60 percent portfólia tvoria akcie a 40 percent dlhopisy.
Pred rokom, keď na finančných trhoch vládol pesimizmus a mnohí strašili pred finančným armagedonom, sme vyjadrili v našom výhľade jediné presvedčenie, trhy sa spamätajú tak ako vždy. Ak niekto investuje dlhodobo a pravidelne, úspešný výsledok sa dostaví a nemusí to byť práve v roku 2024.
Tomáš Kacerovský
portfólio manažér, WOOD Blockchain+
Kryptomeny a naskrz celé odvetvie blockchainu tento rok konečne prekonalo ťažkosti z roku 2022. Po zlyhaní projektu Terra Luna a bankrotu burzy FTX v predminulom roku siahol trh kryptomien na samotné dno, od ktorého sa však už na začiatku roka 2023 odrazil.
Ohliadnutie za celým minulým rokom od začiatku do konca preto vyvoláva veľmi pozitívne emócie. Najmä posledný kvartál sa zapísal silným rastovým trendom, ktorý zapríčinilo cyklické správanie trhu kryptomien a tiež očakávanie schválenia spotového ETF na bitcoin zo strany americkej Security Exchange Comission (SEC).
Kryptomeny a digitálne aktíva pomaly, ale isto prechádzajú do býčieho trhu. Zhruba v polovici apríla by malo dôjsť k takzvanému bitcoin halvingu, teda zníženiu emisie nových bitcoinov do obehu o päťdesiat percent. Táto udalosť sa opakuje každé štyri roky a historicky predchádzala silnému rastovému obdobiu.
Hoci sú však vyhliadky na tento rok pozitívne, treba mať stále na pamäti, že kryptomeny sú veľmi volatilné a nepredvídateľné aktívum.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Taťána Lysková.