Prečítajte si úryvok z knihy Zabojuj za svoju imunitu od doktorky Heather Modayovej, ktorú nájdete vo Forbes knižnici.
Keby som dostala dolár zakaždým, keď čítam článok, blogový príspevok alebo reklamu na produkt, ktorý sa chváli „posilnením“ imunitného systému, mohla by som budúci rok odísť do dôchodku a presťahovať sa na luxusný tropický ostrov.
Poviem to jasne – existujú situácie, v ktorých môže byť posilnenie imunitnej odozvy prospešné, napríklad v prípade slabého imunotypu, ale musíte vedieť, ktoré časti systému, do akej miery a akým spôsobom posilňujete. Zamerať sa len na zvýšenie aktivity imunitného systému nie je vždy prospešné.
Ak máte napríklad alergiu alebo astmu, vaše symptómy spôsobuje imunitný systém, ktorý je už hyperaktívny a posledná vec, ktorú potrebuje, je posilnenie. Niektorí z nás majú silné imunitné reakcie, ktoré nakoniec útočia na naše vlastné tkanivá, a prospela by nám nižšia imunitná aktivita, nie vyššia.
Univerzálny prístup neexistuje
Myšlienka, ktorú sa tu snažím vyjadriť, je, že neexistuje univerzálny prístup k posilneniu vášho imunitného systému – to by bola vážna urážka veľkolepej zložitosti fungovania tohto systému v ľudskom tele. Tiež by sme tým ignorovali rozdielne charakteristické znaky nerovnováh rôznych ľudí. Musíte najskôr vedieť, kde sa nachádzate, aby ste vedeli, kam máte ísť.
Táto potreba väčšej špecifickosti a lepšie informovaných rozhodnutí je tým, čo sprevádza veľkú časť obsahu mojej knihy. Cieľom je pomôcť vám zistiť, kde sa nachádzate v rámci spektra imunitnej dysfunkcie, inak povedané, identifikovať váš imunotyp. Iba ak identifikujete svoj imunotyp, budete mať lepšiu predstavu, či potrebujete posilniť, upokojiť alebo presmerovať svoju imunitnú reakciu.
Tu sa to ešte viac komplikuje: váš imunitný systém nie je vždy nevyvážený len jedným spôsobom. Keď si neskôr v knihe s názvom Zabojuj za svoju imunitu vyplníte dotazník štyroch imunotypov, možno zistíte, že máte viac ako jeden. Nielenže je to normálne, je to dokonca bežné. Imunitná dysfunkcia má dominový efekt a len čo sa dostanete do nerovnováhy v jednej oblasti, zasiahne to aj ďalšiu.
Dobrá správa – starostlivosť > príroda
V knihe prinášam veľa desivých štatistík, krutej reality a, povedzme si na rovinu, zlých správ. Nepochybne sa nachádzame uprostred krízy imunitnej dysfunkcie, ktorá si zaslúži našu okamžitú pozornosť.
Nie sú to však iba zlé správy. Prečo? Pretože ako u väčšiny systémov v tele, náš imunitný systém je v stave neustáleho pohybu. Miliardy imunitných buniek odumierajú, transformujú sa a rodia sa každú sekundu, čo znamená, že každý deň (dokonca každú hodinu!) máme príležitosť transformovať integritu a odolnosť nášho imunitného zdravia. Dosiahneme to zmenou životného štýlu, stravy, návykov a životného prostredia.
Mnohí moji pacienti neskrývajú obavy, keď im to hovorím. Rozumiem im. Ak trpíte celoživotnými alergiami, autoimunitným ochorením alebo chronickým ochorením, môžete mať pocit, že na veci nemáte žiaden vplyv. Po prečítaní tejto kapitoly až do tohto bodu môžete mať tiež pocit, že prehnaná dezinfekcia, nadmerné užívanie liekov a „posilňovanie“ v našej spoločnosti znamenajú, že sa toho musíme veľa odnaučiť a veľa vecí napraviť.
Uisťujem vás však, že aj keď ste prišli na tento svet imunologicky znevýhodnení, aj keď trpíte ochorením, ktoré narúša váš každodenný život, dokonca aj keď ste doteraz robili všetko nesprávne vo vzťahu k imunitnému systému, ste schopní pretvoriť a skorigovať vlastné imunitné správanie.
Tie správne zmeny
Prečo som si tým taká istá? Pretože som nielenže videla stovky pacientov, ako dosiahli rovnováhu svojho imunitného systému prostredníctvom zmien v strave a životnom štýle, videla som aj mnoho štúdií, ktoré spájajú všetky typy problémov imunitného zdravia s faktormi, ktoré do značnej miery vieme ovplyvniť. Ak ste doteraz žili prevažne vo svete konvenčnej medicíny, možno toto všetko počujete po prvý raz. Ak ste skeptickí, rozumiem vám.
Mnohí lekári, dokonca špecialisti, sú stále žalostne nevzdelaní v otázkach životného štýlu. Väčšina lekárov absolvuje menej ako 25 hodín výučby o výžive počas štyroch rokov štúdia medicíny a menej ako 20 percent lekárskych fakúlt má jediný povinný predmet o výžive. Ako absolventka lekárskej fakulty, ktorá neskôr v praxi zistila, že nedokáže pacientom v tejto oblasti pomôcť, to viem lepšie ako ktokoľvek iný.
Jedným z najväčších problémov s tým spojených je, že strava, cvičenie a znižovanie stresu sa presúvajú do „šedej“ kategórie zdravotnej starostlivosti vyhradenej pre zdravotných koučov, inštruktorov jogy a tých, ktorí sa venujú „alternatívnej medicíne“. Radi sa zabávame na jogínoch a popíjačoch zelených džúsov či milovníkoch kryštálov, ale chcem vám povedať, že na skutočnej medicíne životného štýlu nie je absolútne nič „šedé“, šialené alebo nepodložené.
Výskum neklame: jedna prevratná štúdia ukázala, že len štyri faktory zdravého životného štýlu – nefajčenie cigariet, udržiavanie si zdravej hmotnosti, pravidelné cvičenie a dodržiavanie zdravej stravy – môžu spoločne znížiť riziko vzniku najbežnejších a smrteľných chronických ochorení o 80 percent. Prečítajte si to znova – 80 percent!
Okrem toho:
- Konzumácia desiatich porcií ovocia a zeleniny denne by mohla každoročne zabrániť približne 7,8 miliónu predčasných úmrtí na celom svete.
- Stres sa podieľa na 75 % až 90 % ľudských ochorení.
- Chemikálie v našom životnom prostredí sú spojené s rakovinou vaječníkov, prostaty, prsníka, predčasným nástupom menopauzy, zníženou kvalitou spermií, ťažkosťami s plodnosťou, srdcovými ochoreniami, obezitou a cukrovkou. (To je iba skrátený zoznam.)
- Ľudia, ktorí prijímajú 17 až 21 % kalórií z pridaného cukru, majú o 38 % vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie v porovnaní s tými, ktorí prijímajú 8 % kalórií z cukru. Štúdie tiež odhalili spojenie vyššieho príjmu cukru – najmä z nápojov sladených cukrom – a zvýšeného rizika vzniku autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída.
- Už pätnásť minút fyzickej aktivity denne môže predĺžiť váš život o tri roky; ďalšie štúdie ukázali, že cvičenie dokáže pomôcť zmierniť alergický zápal.
Toto je len niekoľko príkladov, ako váš životný štýl a prostredie majú obrovský vplyv na to, ako sa každý deň cítite. Môžu byť dokonca dôležitejšie ako vaše genetické predispozície. V posledných rokoch sa touto oblasťou zaoberá študijný odbor s názvom epigenetika, ktorý skúma, ako naše prostredie a správanie môžu aktivovať a deaktivovať rôzne gény. Epigenetika (čo doslova znamená „nad génom“) nás učí, že prostredníctvom zmeny životného štýlu je možné zmeniť spôsob, ako sa naša DNA prejavuje.
Tieto zmeny môžu ovplyvniť, ako sa delia bunky a aké proteíny vznikajú, dokonca aj to, aký genetický materiál sa prenáša na naše potomstvo. (Áno, dôsledky nezdravého životného štýlu sa môžu preniesť na vaše deti!) Všetci sa rodíme s DNA, ktorá sa nezmení, ale epigenetika nám hovorí, že faktory životného štýlu skutočne rozhodujú, či u vás vznikne alebo nevznikne chronické ochorenie. To je skvelá správa.
Znamená to, že aj keď máte genetickú predispozíciu na určité ochorenie – napríklad obezitu, rakovinu prsníka alebo Alzheimerovu chorobu – máte do veľkej miery vo vlastných rukách, či ochoriete. Ak dokážete upraviť svoje prostredie, môžete doslova zmeniť spôsob, ako sa prejavujú vaše gény a získať späť svoje imunitné zdravie.
Prekonajte krízu imunitnej dysfunkcie
Existuje veľa kníh, ktoré vás učia, ako žiť zdravo a predchádzať chronickým ochoreniam. V jednej veci však všetky tieto knihy zlyhávajú: zabúdajú, že základná príčina ochorenia je u každého človeka iná a že všetky ochorenia takmer vždy súvisia s imunitným systémom.
Mnohé knihy popisujú jednu techniku životného štýlu (napr. jogu, meditáciu alebo pôst) alebo jednu diétu (napr. nízkotučnú, ketogénnu, paleolitickú, bezobilnú alebo stredomorskú) ako univerzálny liek na všetky choroby a dokonalú zmenu zdravia každého človeka.
Hoci každá má pozoruhodné argumenty a je podporená výskumom, nie sú jednoznačne správne alebo nesprávne. Vďaka našim rôznym imunotypom môže plán zmeny životného štýlu alebo stravy niekomu prospievať a inému zas škodiť.
V knihe Zabojuj za svoju imunitu používame sofistikovanejší a individualizovaný prístup. Na jej stránkach vás naučím, ako presne môžete urobiť zmeny vo svojich návykoch, správaní a strave, ako aj používať cielenú prírodnú liečbu, ktorá pomôže obnoviť rovnováhu vášho imunitného systému. Vďaka tomu dosiahnete zdravú úroveň zápalu a vytvoríte si zdravší vzťah s mikróbmi v prostredí – a zároveň docielite, aby vaše prostredie podporovalo optimálnu expresiu génov.
Na dosiahnutie zdravia imunitného systému kladiem veľký dôraz, pretože náš imunitný systém nám môže zachrániť život, keď funguje správne, ale môže byť aj veľmi neúčinný a neuveriteľne deštruktívny, keď správne nefunguje.
Bunky v imunitnom systéme sú silnejšie ako akýkoľvek liek na svete vyrobený človekom. Niektoré bunky dokážu napríklad vstreknúť chemikálie do baktérií a zničiť ich, iné vedia identifikovať a prehltnúť škodlivé parazity vcelku. V iných situáciách môžu tie isté bunky odmietnuť transplantovaný orgán, zničiť naše vlastné červené krvinky alebo nás dostať do anafylaktického šoku.
Skutočne pôsobivé na bunky, ktoré nedokážeme vidieť voľným okom, však? Náš imunitný systém má veľa úloh. Každý deň sleduje všetko, čo sa dotkne našej pokožky, prúdi nosom a prechádza nám hrdlom. Denne sa stretneme približne so sto miliónmi vírusov a baktérií, ktorým musíme zabrániť, aby infikovali naše telo, preto sa náš imunitný systém naštartuje, prepne sa do zápalového stavu, zabije to, čo zabiť potrebuje, a potom sa utlmí skôr, než si to všimneme.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa kríza imunitnej dysfunkcie tak zhoršila, je, že dosiahnutie hĺbkového pochopenia zložitého fungovania imunitného systému môže trvať roky. Rovnako ako pri hormónoch v mozgu je toho ešte veľmi veľa, čo sa môžeme naučiť o fungovaní imunitného systému, hoci za posledných niekoľko desaťročí sme sa naučili veľa o všetkých častiach imunitného systému, ako do seba zapadajú a akú majú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia. Na obnovenie rovnováhy je však nevyhnutné základné porozumenie imunitnému systému.