Ich priezviská sa začínajú na „ká“, žiadne ďalšie začiatočné písmeno sa nedostalo na stupne víťazov. Pomyselnú zlatú medailu spomedzi najbohatších Čechov má podľa aktuálneho rebríčka Forbesu Renáta Kellnerová s rodinou, striebro drží Daniel Křetínský, bronz Karel Komárek.
Okolo najväčších českých miliardárov sa aktuálne točia rozličné správy. Pochmúrne, kuriózne i potešujúce. Zhrňme si ich.
Renáta Kellnerová s rodinou: V mene manžela
Vdova po Petrovi Kellnerovi, zakladateľovi impéria PPF, sa v posledných dňoch pustila do vyšetrovania smrti svojho manžela. Chce zistiť, či má tragický pád vrtuľníka na Aljaške spred dvoch rokov konkrétnych vinníkov.
Pozostalí podali žalobu na tri firmy, ktoré Petrovi Kellnerovi poskytovali dopravu, ubytovanie a ďalšie služby. Žaloba podaná na súde na Aljaške sa v dvoch z troch bodov týka údajnej nedbanlivosti trojice firiem, v treťom bode rodina žiada, ako uviedol web Seznam Zprávy, náhradu škody za ľahkovážnosť.
Podľa doterajších zistení miliardár samotnú nehodu prežil, zomrel pri čakaní na záchranárov, ktorým prílet na miesto tragédie trval neúmerne dlho. K terajším krokom prinútilo rodinu to, že koncom tohto marca uplynula podľa amerického práva dvojročná premlčacia lehota na podanie občianskoprávnych žalôb.
Život Petrovi Kellnerovi už nič nevráti. Zato v jeho mene vzniká inštitút, ktorý môže v budúcnosti zachrániť veľa iných životov: 5. apríla bol za účasti českého ministra zdravotníctva Vlastimila Válka predstavený v Kramářovej vile projekt nového národného výskumného onkologického centra, ktoré vyrastie v pražskom Motole. Na ňom sa výrazne podieľa Nadácia The Kellner Family Foundation.
Nadácia poskytne na jeho výstavbu a fungovanie dar vo výške 500 miliónov korún (21,3 milióna eur), súčasťou dohody je záväzok, že centrum bude mať vo svojom názve meno Petra Kellnera.
„Onkologický výskum, respektíve hľadanie lieku na niektoré typy rakoviny, bola Petrova srdcová vec,“ povedala Renáta Kellnerová, predsedníčka správnej rady nadácie. „Do spoločnosti Sotio, ktorá sa vývoju týchto liečiv venuje už viac ako desať rokov, PPF investovala desiatky miliárd. Vznik moderného onkologického centra, v rámci ktorého by fungovalo aj špičkové vedecké pracovisko, bolo niečo, čo si Peter veľmi prial.“
„Centrum by malo priniesť možnosť dostať sa k najnovšej experimentálnej liečbe, ku ktorej sa dnes pacienti v Česku nedostanú – veľké a špičkové farmaceutické firmy totiž nechcú skúšať produkty tam, kde nie je kvalita, teda mimo centra,“ uviedol už skôr v rozhovore pre Forbes generálny riaditeľ Motola Miroslav Ľudovít s tým, že centrum má celkovo stáť zhruba štyri a pol miliardy korún (192 miliónov eur).
Daniel Křetínský: Monkey business v kabíne rozhodcov
V nedeľu sa nemá nič robiť, ale Danielovi Křetínskemu to jednoducho nedalo. A je z toho pekná patália. Teda aspoň vo futbalových kruhoch. A ak má futbal prinášať zábavu a vzrušenie, potom presne o to sa Křetínský postaral, hoci to zrejme nemal v úmysle.
Existuje snáď jediný príčetný dôvod, prečo by biznismen, ktorého majetok Forbes vyčíslil na 199 miliárd korún (8,49 miliardy eur) a ktorý má za sebou ako mozog energetickej skupiny EPH skvelý rok, mal vtrhnúť v polčase futbalového zápasu medzi Spartou a Brnom do kabíny rozhodcov? To je, s ohľadom na podozrenie z ovplyvňovania duelov, prísne zakázané.
Majiteľa Sparty teraz čaká „biznis“ s futbalovou disciplinárnou komisiou a pravdepodobne pre neho nedopadne celkom dobre. Za porušenie pravidiel súťaže mu hrozia až tri mesiace zákazu činnosti a pokuta, ktorej maximálna výška môže byť päť miliónov korún. Verdikt padne podľa všetkého vo štvrtok po Veľkej noci.
Kretínský tak môže len z diaľky sledovať boj svojho klubu o domáci titul, ktorý naposledy Sparta získala v roku 2014. Namiesto futbalového zákulisia sa môže sústrediť na dokončenie transakcie, v rámci ktorej by prevzal druhé najväčšie francúzske vydavateľstvo Editis, obchod bude musieť schváliť Európska komisia. Našťastie, nie tá disciplinárna…
Karel Komárek: Stávky lotériového kráľa
Lotériový kráľ Karel Komárek teraz stavil na experiment. Presnejšie povedané, na experimentátora v oblasti maľby Milana Housera, ktorého výstava Taxidermia mala tento týždeň vernisáž vo foyeri KKCG na pražskej Bořislavke, v českej základni Komárkovej nadnárodnej skupiny.
Zatiaľ čo Křetínský sa venuje športu, Komárek má aktivity v umení a žne za ne väčší rešpekt ako „kolega zo Sparty“. Stojí napríklad za vysoko hodnoteným hudobným festivalom Dvořákova Praha. Tento rok patrí medzi ťaháky festivalu koncert Viedenských filharmonikov vedených českým dirigentom Jakubom Hrůšom. Sériou štyroch podvečerných koncertov sa po vlaňajšej úspešnej premiére vráti Dvořákova Praha do foyer Centra Bořislavka, sídla hlavného mecenáša festivalu – nadácie Karel Komárek Family Foundation.
V rovnakej budove teraz nájdete Taxidermiu. „Sú to objekty na hranici medzi maľbou a sochou. Vznikali ako obrazy, ale oslobodili sa z rámu a zo steny a stali sa objektmi v priestore,“ opisuje Milan Houser svoje diela, z ktorých väčšina vznikala niekoľko rokov a jedno dielo váži v priemere tridsať až šesťdesiat kilogramov. Umelcova výstava trvá do 11. júna a vďaka Komárkovej podpore je voľne prístupná.
Na rozdiel od výstavy, energia nie je zadarmo, ale aspoň je na trhu lacnejšia. Dostávame sa k ďalšej časti biznisu miliardára Komárka. Spoločnosť MND, ktorá je súčasťou miliardárovej skupiny KKCG, znížila ceny plynu i elektriny pod vládny strop a na tieto cenníky môžu prejsť súčasní aj noví zákazníci.
Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.cz, je Filip Saiver.