Z počiatočného kapitálu vo výške päťtisíc dolárov vybudoval módny návrhár Marc Eckō miliardové impérium. Nasledoval ďalší krok. Kúpa sídla Stronghold z konca 19. storočia. Tak bývalý graffiti umelec a absolvent farmaceutickej školy kúpil v roku 2005 zámok v americkej štvrti Bernardsville.
Kamenný dom a veža s plochou 1858 štvorcových metrov vyzerali rovnako majestátne ako spoločnosť Eckō Unltd, ktorú ich nový majiteľ založil v roku 1993.
Dom s 22 izbami bol úplne prázdny a dnes už 33-ročný Mark Eckō sa nevedel dočkať, kedy ho bude môcť oživiť. „Okamžite ma to upútalo,“ hovorí Eckō o svojej prvej obhliadke nehnuteľnosti plnej potenciálu. „Vedel som, že to bude veľká výzva.“
Nehnuteľnosť bola postavená v roku 1886 pre člena rodiny Astorovcov. Eckō spolu s manželkou Allison Rojas vychovali v dome tri deti a rekonštrukcia im trvala približne sedem rokov. Teraz sídlo predávajú za 13,75 milióna dolárov.
Sedem krbov, sedem spální, dva bazény…
Vila je obložená lokálne ťaženým neopracovaným kameňom a lemovaná stĺpmi s korintskými a iónskymi hlavicami. Nachádza sa v ňom sedem krbov, sklo značky Tiffany, vyrezávané drevené detaily, predná a zadná terasa aj trojizbový domček – pôvodne určený ako prístrešok pre kočiare, ktorý stojí na samostatnom štvorhektárovom pozemku. Je tu aj telocvičňa s basketbalovým ihriskom, vonkajší a vnútorný bazén s cédrovými stenami.
Domu so siedmimi spálňami postavili pre newyorského bankára Jamesa Colemana Draytona a jeho manželku Charlottu Augustu Astor. Počas modernizácie Eckō zladil rôzne prvky. Chcel zachovať „veľkolepý šarm“ vily, a zároveň pridať „minimalistickú modernosť“.
Zároveň chcel spojiť vlastnú odvážnu víziu s víziou slávneho architekta domu Georgea Brownea Posta (1837 – 1913), ktorého newyorské budovy boli predchodcami moderných mrakodrapov. Medzi Postove významné projekty patrili newyorská burza, budova New York Times a Kapitol štátu Wisconsin.
Eckō sľúbil, že obnoví detaily ako napríklad nádherné ornamenty na nábytku. Moderné umelecké diela museli vyzerať tak, akoby v dome už dávno boli.
Eckō vytrhol schodisko, ktoré vítalo hostí pri vstupe do dvojkrídlových dverí domu s mosadznou mriežkou a 48 panelmi so štvorlístkovými vzormi. Do stropu prerazil dieru a vytvoril rotundu, ktorej kupolu vyzdobili umelci Chris a David Faustovci nástennou maľbou.
„Všetko pôsobilo trochu klaustrofobicky,“ dodáva Eckō o pôvodnom vchode do domu. „Takmer polovicu vstupnej galérie z architektonického hľadiska pohltili schody.“ Schodisko premiestnil neďaleko. Zavesil nad neho krištáľový guľový luster, ktorý dodáva tmavému zábradliu schodiska žiarivý náznak modernosti.
Eckōvi s rekonštrukciou pomáhali Architekt Alan Wanzenberg a dizajnér Oliver N. Carter spolu s mnohými remeselníkmi.
Drevo a mramor po celom dome
Približne 90 percent domu pokrýva dubové drevo, ktoré je vyhľadávané pre svoju stabilitu a štruktúru. Obnovil vyrezávané ornamenty, ozdobné pozlátenie a elegantné trámy. Obloženie bolo zreštaurované, parkety aj podlahy položené podľa vzoru rybej kosti sú tiež pôvodné.
Hlavná spálňa domu je zariadená v čiernobielej farbe inšpirovanej starým Hollywoodom a elegantným štýlom New Yorku z prelomu 19. a 20. storočia. Eckō sám navrhoval vyrezávané prvky, ako napríklad mramorový krbový plášť, ktorý imituje látkový záves. Použili aj zlatú mramorovú dlažbu „Calacatta Gold“ a klasický čierny mramor.
Hlavná kúpeľňa obsahuje ozdoby z brúseného skla, na mieru vyrobené toaletné stolíky s orámovanými zrkadlami lemované korálikmi, dvojité sprchy s parnou saunou a voľne stojacu vaňu vytesanú z jedného bloku mramoru. Miestnosť vyzerá, akoby obnovili jej pôvodný dizajn. Dom má osem kompletných kúpeľní a päť samostatných toaliet.
Päťposchodová veža
Súčasťou domu je aj päťposchodová veža. Opäť sa inšpiroval architektom domu a jeho vertikálnymi výtvormi. Do veže nainštaloval schody s liatymi oceľovými vretenami spárovanými s oceľovým rezaným plechom. Nadobudli tak industriálny vzhľad.
Eckō chcel aby schody boli ako „vzrušujúca jazda na svetovej výstave na prelome storočí“, ktorá núti človeka po nich stúpať stále vyššie. Tretie poschodie veže zmenil na salón a bar s lisovanými plechovými stropmi a ozdobami. Poschodie je vymaľované hlbokou karmínovou farbou na olejovej báze. Červený mramorový pult má ozdobnú hranu a často ho využíval na kartové hry s priateľmi.
Z najvyššieho poschodia sa stala meditačná miestnosť s výhľadom na Somerset Hills a Manhattan. Môžete sa tam vyviezť aj výťahom.
Veža je dobre chránená. Zúrivé levie hlavy sa nachádzajú nad jedenástimi francúzskymi dverami s balkónmi. Tesne pod strešným zábradlím sa na 13-hektárovom pozemku posiatom dubmi nachádzajú ďalšie divoké šelmy.
Unikátna jedáleň aj kuchyňa so žulou a mramorom
Jedáleň má dvoje dubové dvere a dubové obloženie spolu s historickým krbovým obkladom. Eckō s manželkou vymaľovali strop a lišty kombináciou fialovej, baklažánovej, purpurovej a levanduľovej farby. Horné steny sú pokryté pruhmi z látky s trávnatou textúrou v bledožltých a fialových farbách.
Kuchyňa na mieru má biele skrinky, ktoré pôsobia útulne. Priestor dopĺňajú mramorové pulty, žulový kuchynský ostrov a digestor, rovnako ako priestranná špajza a spotrebiče značiek Wolf, Sub-Zero a Miele. Vedľa sa nachádza vzdušná, svetlá jedáleň a dvojpodlažná rodinná izba s odkrytým murovaním.
Portikus, ktorý pristaval Dryden začiatkom 20. storočia, je lemovaný kamennými stĺpmi s listnatými hlavicami. V súčasnosti sa využíva ako solárium. Obnovili jeho bronzové dvere, mramorovú fontánu aj podlahu z mramorových mozaikových dlaždíc.
Moderné prvky
Väčšina svietidiel v dome je moderná, mnohé z nich pochádzajú z Európy. Niektoré pôvodné svietidlá obnovili alebo ich napodobeniny umiestnili do galérie na prvom poschodí, salónu a na niektoré chodby.
Eckō pridal aj moderné vymoženosti. Nainštaloval systém vykurovania, vetrania a klimatizácie a infraštruktúru inteligentnej domácnosti, ako aj vyhrievané podlahy v hlavných miestnostiach. Pridal tiež zabezpečenie a káblové a bezdrôtové siete.
Hovorí, že si bude pamätať všetko, čo v dome zažil: grilovanie, narodeninové oslavy, silvestrovské večierky a hostiny na Deň vďakyvzdania, ako aj večery strávené pri vonkajšom ohnisku na vrchu kopca, ktorému hovorí „ohnivý kruh“.
„Dom potreboval, niekoho kto by sa oň postaral,“ hovorí. „Je tu toľko krásy – bolo to naozaj požehnanie.“
Sídlo Stronghold na ulici 450 Claremont Road v meste Bernardsville Boro v New Jersey predávajú Jill Turpin a Michele Hill zo spoločnosti Turpin Realtors.
Autorom tohto článku je prispievateľ R. Daniel Foster z Forbes US.