Od roku 2007 bol lídrom najlepšie platených tenistov sveta Roger Federer. A aj napriek tomu, že naďalej zarába ročne toľko ako prví traja tenisti tohtoročného rebríčka dohromady, jeho odchod do športového dôchodku ho zo zoznamu vyradil. Korunu najlepšie zarábajúceho tenistu dnes nosí jeden z jeho starých súperov. No zdá sa, že sa na trón prebíja nová krv.
Novým víťazom rebríčka najlepšie zarábajúcich tenistov časopisu Forbes sa stal Novak Djokovič. Za posledných 12 mesiacov prišiel k sume 38,4 milióna dolárov (pred zdanením a odmenami agentom).
Na Federera, ktorý sa dostal aj do top desiatky najlepšie platených športovcov vedľa Lionela Messiho či LeBrona Jamesa, však jeho zárobky stále nestačia. Tento 42-ročný Švajčiar mal v spomínanom rebríčku zapísanú sumu 95,1 milióna dolárov. Po jeho odchode do tenisového dôchodku ho nahradil Djokovič.
Aktuálne neexistuje iný aktívny hráč, ktorý by sa mu vyrovnal na kurte (zárobok 13,4 milióna dolárov z prize money) či mimo neho (zárobok približne 25 miliónov za sponzoring, honoráre za vystúpenia a príjem z licencií a memorabílií).
Nová krv zo Španielska a Poľska
Na obzore však vidno protivníka. Carlos Alcaraz, ktorý v júli počas impozantného finále Wimbledonu porazil Djokoviča a získal tak svoj druhý grandslamový titul, za ním nezaostáva ani v jednom ohľade.
Dvadsaťročný španielsky fenomén za posledných 12 mesiacov získal 31,4 dolára – 11,4 milióna na kurte a odhadom 20 miliónov mimo neho. A dostal sa tak na druhé miesto rebríčka. Je to obrovský posun od minulého roku, kedy Alcaraz debutoval na 10. mieste s odhadovanou celkovou čiastkou 10,9 milióna dolárov. O mesiac neskôr vyhral US Open.
V ženskej hre urobila podobný skok Poľka Iga Swiatek. V minulom roku vyhrala až dva grandslamy a z miesta mimo prvej desiatky sa dopracovala až k tohtoročnému 3. miestu s odhadovaným zárobkom 22,4 milióna dolárov.
Pridali sa k nej ďalší traja debutanti prvej desiatky: americká tenistka Coco Gauff, Nór Casper Ruud a ďalšia Američanka Jessica Pegula.
Rovnako ako Federer, aj 41-ročná Serena Williams je po svojom minuloročnom ukončení kariéry pre tento rok vyradená z rebríčka. Jej 43-ročná sestra Venus Williams vypadla z prvej desiatky a spolu s ňou aj 33-ročný Kei Nišikori. Toto preskupenie znížilo priemerný vek prvej desiatky pod 26 rokov. Pričom v roku 2022 presahoval 31 rokov.
Muži vs ženy
Vďaka novým tváram sa oproti minulému roku počet žien v prvej desiatke zvýšil zo štyroch na päť, čo je historický najvyššie číslo v 16-ročnej tradícii rebríčka. A nejde o zanedbateľný úspech.
Už len preto, že hráčky vo všeobecnosti dostávajú menej marketingových príležitostí, ktoré okrem toho nie sú také lukratívne ako v prípade mužov. Napriek tomu, že ženy aj muži dostávajú rovnaké prize money na štyroch grandslamových turnajoch, na menších turnajoch stále existujú určité rozdiely v odmenách.
prize money a money pool
Termínom „prize money“ sa v športe označujú peniaze, ktoré sú udelené športovcovi za dosiahnutie určitého umiestnenia alebo výkonu v súťaži.
Termínom „money pool“ sa v športe označuje celkové množstvo peňazí, ktoré sú k dispozícii pre rozdelenie medzi účastníkov športovej súťaže.
Napríklad na turnaji Western & Southern Open v Cincinnati, ktorý sa konal tento mesiac, bol pre mužov vypísaný money pool vo výške 6,6 milióna dolárov. Pričom Djokovič si ako víťaz dvojhry odniesol 1 019 335 dolárov. Ženy medzitým hrali o 2,8 milióna dolárov. Víťazka Gauff za svoj singlový titul získala 454 500 dolárov.
Legendy odišli, zárobky upadli
Dokopy desať najlepšie platených hráčov za posledný rok zarobilo 196 miliónov dolárov. Ide o 38-percentný pokles oproti minulému roku, kedy celkový zárobok predstavoval 316 miliónov dolárov. Zároveň je to o 43 percent menej ako v roku 2020, v ktorom bol dosiahnutý rekordný celkový zárobok 343 miliónov dolárov.
Najväčší podiel na tomto rozdiele majú odchody Federera a Williams. V roku 2022 dohromady zarobili 125 miliónov dolárov. No keďže osem hráčov a hráčok z tohoročnej prvej desiatky je stále mladších ako 30 rokov, dá sa predpokladať, že táto skupina vychádzajúcich tenisových hviezd sa iba rozbieha.
1. Novak Djokovič – 38,4 milióna dolárov
VEK: 36 | NÁRODNOSŤ: Srbsko | PRÍJMY NY KURTE : 13,4 milióna dolárov |PRÍJMY MIMO KURTU: 25 miliónov dolárov
Keď sa 28. augusta začal turnaj US Open, Djokovič sa do Flushing Meadows vrátil prvýkrát po dvoch rokoch. V roku 2022 vynechal turnaj (rovnako ako minuloročný Australian Open), pretože sa rozhodol nepodstúpiť očkovanie proti covidu.
Hoci v júli vo Wimbledone podľahol v päťsetovom thrilleri Carlosovi Alcarazovi a zostúpil z prvého miesta v rebríčku ATP tour, v auguste vo finále Western & Southern Open Alcarazovi odolal. A vďaka triumfom na prvých dvoch tohtoročných veľkých turnajoch sa stal mužským rekordmanom – s celkovým ziskom 24 grandslamových titulov v dvojhre.
Djokovič, ktorý v januári posilnil svoje portfólio sponzorov o nápoje Waterdrop, má podľa odhadov časopisu Forbes na konte kariérne príjmy pred zdanením v hodnote 510 miliónov dolárov. Z čoho 172 miliónov zarobil na odmenách ATP.
2. Carlos Alcaraz – 31,4 milióna dolárov
VEK: 20 | NÁROSDNOSŤ: Španielsko | PRÍJMY NY KURTE : 11,4 milióna dolárov |PRÍJMY MIMO KURTU: 20 miliónov dolárov
Alcaraz vstupuje do US Open ako úradujúci šampión turnaja, najnovší víťaz turnaja kategórie major po víťazstve vo Wimbledone a najvyššie postavený hráč rebríčka – a to všetko len vo veku 20 rokov. Vzhľadom na jeho národnosť a povesť na antukových kurtoch prirodzene prichádza k porovnávaniu s Rafaelom Nadalom.
Sponzori (vrátane značiek Louis Vuitton a Calvin Klein) sa ponáhľajú, aby podpísali zmluvu s hráčom, ktorý by podľa nich mohol v nasledujúcich rokoch dominovať tomuto športu rovnako ako Nadal. Alcarazovi sa taktiež podarilo zvýšiť honoráre za vystúpenia, pretože sa ukázalo, že so sebou priťahuje značnú pozornosť.
V marci sa mal stretnúť s Nadalom v lukratívnom exhibičnom zápase v Las Vegas, ktorý bol však z dôvodu zranenia u oboch hráčoch zrušený. Alcaraz minulý mesiac prezradil, že premýšľa o inom potencionálnom prepojení s Nadalom. Možno spoja svoje sily v štvorhre na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.
3. Iga Świątek – 22,4 milióna dolárov
VEK: 20 | NÁRODNOSŤ: Poľsko | PRÍJMY NA KURTE: 8,4 milióna dolárov |PRÍJMY MIMO KURTU: 14 miliónov dolárov
Vďaka júnovému víťazstvu na French Open získala Swiatek vo svojej kariére štyri grandslamové tituly v dvojhre. Vyrovnala sa tak Naomi Ósakovej, ktorá je aktuálne na druhom mieste medzi aktívnymi hráčkami. Hneď za Venus Williams, ktorá ich má sedem.
Dvadsaťdvaročná poľská hviezda je taktiež už viac ako 70 týždňov v rade najlepšie hodnotených hráčok WTA Tour. Iba deväť hráčok strávilo za celú svoju kariéru viac času na prvom mieste. Mimo ihriska Swiatek rozšírila svoj okruh sponzorských zmlúv po tom, čo v septembri minulého roka podpísala kontrakt s agentúrou IMG. Tento rok si pridala zmluvy so športovými nápojmi Oshee, značkou obuvi a oblečenia On a so spoločnosťou Visa.
4. Daniil Medveděv – 20,1 milióna dolárov
VEK: 27 | NÁRODNOSŤ: Rusko | PRÍJMY NAKURTE : 7,1 milióna dolárov | PRÍJMY MIMO KURTU: 13 miliónov dolárov
Medveděv momentálne žije v Monaku a úspešne kráča po tenkom marketingovom ľade, ktorému hráči narodení v Rusku čelia od minuloročnej invázie Ruska na Ukrajinu.
Víťaz US Open z roku 2021 a bývalá svetová jednotka v januári predstavil logo s podpisom, ktoré sa nachádza na kúskoch oblečenia a topánok od značky Lacoste. Medvedev taktiež začal spolupracovať so značkou energetických tyčiniek RawQ, ktorej spoluzakladateľkou je jeho manželka Daria.
5. Rafael Nadal – 15,5 milióna dolárov
VEK: 37 | NÁRODNOSŤ: ŠPANIELSKO | PRÍJMY NA KURTE: 1,5 milióna dolárov| PRÍJMY MIMO KURTU: 14 miliónov dolárov
Po skončení sezóny 2022, v ktorej získal dva grandslamové tituly, je Nadal od tohtoročného turnaja Australian Open mimo hry. Utrpel zranenie bedrového kĺbu, ktoré si v júli vyžiadalo operáciu.
Tridsaťsedemročný španiel vyhlásil, že rok 2024 bude pravdepodobne jeho posledným tenisovým rokom. Jeho úspešná kariéra zahŕňa 22 grandslamových titulov a rovnako ako u Djokoviča aj viac ako 510 miliónov dolárov v príjmoch pred zdanením (Djokovič so 135 miliónmi dolárov na konte zarobil z prize money viac než Nadal).
Systém sponzoringu v tenise funguje na prístupe, že výrobcovia tenisového vybavenia (ako napríklad oblečenie značky Nike alebo rakety výrobcu Babolat) zvyčajne znižujú honoráre pre hráčov, ktorí sa prepadnú v rebríčku alebo pre zranenie vynechajú veľké turnaje. Preto tento rok Nadal pravdepodobne zarobí podstatne menej než v roku 2022.
No aj napriek tomu nedávno nadviazal spoluprácu so značkou Subway, objavuje sa v reklamách vedľa hviezdy NBA Stephena Curryho a v januári investoval do E1 Series – novej ligy pretekárskych elektrických člnov.
6. Emma Raducanu – 15,3 milióna dolárov
VEK: 20 | NÁRODNOSŤ: VEĽKÁ BRITÁNIA | PRÍJMY NA KURTE: 0,3 milióna dolárov| PRÍJMY MIMO KURTU: 15 miliónov dolárov
Raducanu sa práve vracia na tréningové ihrisko po tohtoročnej operácii oboch rúk a členkov. Taktiež bude mať nového trénera, v júni sa rozlúčila so svojím piatym trénerom za posledné dva roky. Snaží sa vrátiť späť do formy, ktorá jej v roku 2021 priniesla nečakaný titul na US Open.
V tom čase mala len 18 rokov a toto víťazstvo jej prinieslo záplavu sponzorov – vrátane značiek Dior, HSBC a Porsche. Aj napriek tomu, že momentálne nehrá, svojim sponzorom dokáže ponúknuť viac ako tri milióny fanúšikov na Instagrame, Facebooku a X (pretým Twitter).
Dátová spoločnosť SponsorsUnited vo svojej správe z roku 2022 uvádza, že jej sponzorované príspevky na sociálnych sieťach vykazujú najvyšší priemerný záujem publika spomedzi všetkých tenistiek.
7. Coco Gauff – 15,2 milióna dolárov
VEK: 19 | NÁRODNOSŤ: USA | PRÍJMY NA KURTE: 3,2 milióna dolárov | PRÍJMY MIMO KURTU: 12 miliónov dolárov
Gauff tento mesiac vyhrala Citi Open vo Washingtone, čo je vôbec jej prvý titul v dvojhre na americkej pôde a najväčší úspech v jej mladej kariére. A nadviazala naň ešte väčším víťazstvom na Western & Southern Open v Cincinnati.
Devätnásťročnú Američanku, ktorá je momentálne šiesta v dvojhre aj štvorhre a ktorá sa už stihla predstaviť v jednom z grandslamových finále, a to v minuloročnom French Open, možno čaká magická jazda na US Open. Jej prvý zápas s Laurou Siegemund však poznačili hádky oboch tenistiek s rozhodcami a nevhodné správanie rozdivočeného davu.
Svoj biznis buduje pomaly a rozvážne, spolu so svojimi agentami aj s rodičmi. Jej otec Corey je zároveň aj jej trénerom, matka Candi sa starala o jej vzdelanie. Tento rok však pridala na svoj účet tri nové partnerstvá – s účtovnou firmou Baker Tilly a značkami Bose a UPS.
8. Casper Ruud – 14,4 milióna dolárov
VEK: 24 | NÁRODNOSŤ: NÓRSKO | PRÍJMY NA KURTE: 6,4 milióna dolárov | PRÍJMY MIMO KURTU: 8 miliónov dolárov
Rok 2022 bol pre Ruuda taký dobrý – získal tri turnajové tituly a druhé miesto na French Open, US Open a vo finále ATP –, že jeho stále pomerne silný rok 2023 pôsobí tak trochu ako sklamanie.
Tento rok sa Ruud stal globálnym ambasádorom spoločnosti Samsonite a pripojil sponzorské zmluvy s dvoma škandinávskymi značkami – nápojmi Vitamin Well a s firmou SalMar, zameranou na predaj lososov z farmárskeho chovu.
9. Naomi Ósaka – 12,1 milióna dolárov
VEK: 25 | NÁRODNOSŤ: JAPONSKO | PRÍJMY NA KURTE: 0,1 milióna dolárov | PRÍJMY MIMO KURTU: 12 miliónov dolárov
Ósaka nehrala súťažný zápas už od septembra 2022. Najprv z dôvodu zranenia a potom kvôli tehotenstvu. Potom čo sa jej v júli narodila dcéra, sa 25-ročná tenistka plánuje v januári vrátiť na ihrisko na turnaji Australian Open.
Počas posledných dvoch rokoch zarobila viac než 50 miliónov dolárov ročne. Aj napriek tomu, že jej dlhšia pauza toto číslo znížila, stále má na svojom konte dlhý zoznam sponzorov. Patrí medzi nich značka Victoria’s Secret, ktorá vo februári rozšírila s Ósaka spoluprácu v oblasti designu, a medzi nových sponzoroch patrí aj detská výživa Bobbie. V apríli získala jej mediálna spoločnosť Hana Kuma päť miliónov dolárov.
10. Jessica Pegula – 10,9 milióna dolárov
VEK: 29 | NÁRODNOSŤ: USA | PRÍJMY NA KURTE: 4,9 milióna dolárov | PRÍJMY MIMO KURTU: 6 miliónov dolárov
Pegula je stelesnením neskoršieho rozkvetu – pred troma rokmi sa z 83. miesta rebríčku WTA Tour v dvojhre vyšvihla na 3. miesto. Je najlepšou Američankou, o tri miesta pred partnerkou v štvorhre Coco Gauff.
Mimo ihriska je 29-ročná tenistka zakladateľkou prípravkov na starostlivosť o pleť Ready 24. V novembri podpísala zmluvu s talentovou agentúrou GSE Worldwide, aby rozšírila svoje portfólio sponzorov, medzi ktorých patrí Adidas, Yonex a Ready Nutrition.
Metodiky
Údaje o zárobkoch na kurte zahŕňajú prize money získané za posledných 12 mesiacov od US Open 2022. Odhady zárobkov mimo kurtu sú stanované na základe rozhovorov s osobami z odboru a odrážajú príjmy za sponzoring, vystúpenia, licencie a memorabílie. Rovnako ako peňažné zisky zo všetkých podnikov, v ktorých vlastní daný športovec alebo športovkyňa významný podiel. Roger Federer a Serena Williams boli z rebríčka vyradení po tom, čo v minulom roku oznámili odchod do tenisového dôchodku.
Časopis Forbes vo svojom rebríčku nezahŕňa príjmy z investícií, ako sú úroky alebo dividenda, ale zohľadňuje výplaty majetkových podielov, ktoré športovci predali. Forbes taktiež neodčítava dane ani odmeny agentom.
Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autom je Brett Knight.