Lukáš Maleček pochádza z Trenčína a rád hovorí, že vyrastal pod hradom. Z vášnivého cestovateľa sa tak pred tromi rokmi stal Lovec hradov.
Za ten čas navštívil 468 hradov v siedmich krajinách. O svojich cestách píše na vlastnom blogu. K netradičnému „loveniu“ chce prilákať aj iných. Je zakladateľom facebookovej skupiny Hrady, zrúcaniny a zaniknuté hrady s viac ako 62-tisíc fanúšikmi a svoj príbeh rozpráva aj na školách.
Tu sú jeho tipy na menej opozerané slovenské hrady a zrúcaniny, ktoré si bez problémov užijete aj s deťmi.
Hrušov (Nitriansky kraj, okres Zlaté Moravce)
Neďaleko od Topoľčianok, pri obci Skýcov sa nachádza zrúcanina hradu, ktorú si prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk obľúbil natoľko, že ju vtedajším spôsobom nechal zrekonštruovať. Hrušov sa tak stal prvou zrúcaninou na území dnešného Slovenska, ktorá sa dočkala rekonštrukcie.
Hrad Hrušov. Foto: Lovec hradov
Dnes sa o hrad stará občianske združenie Leustach a je obľúbený najmä medzi rodinami s deťmi. „Prístup na hrad je taký jednoduchý, že ho zvládne každý,“ hovorí Lukáš Maleček. „V jeho okolí je dosť miesta na piknik a poteší aj veľký altánok s ohniskom.“
Branč (Trnavský kraj, okres Senica)
Nad obcou Podzámok, na hranici trnavského a trenčianskeho kraja, stojí mohutná zrúcanina. Keď sa na ňu vyberiete, nenechajte sa zmiasť. Branč je totiž aj obec, ale v okrese Nitra. „Hrad Branč sa nachádza vo výške 456 metrov nad morom, no výstup zvládnu všetky vekové kategórie,“ hovorí Lovec hradov.
Pre svoju nadmorskú výšku ponúka turistom malebný výhľad na Záhorie. Zaujímavý je aj pamätník protestantských kňazov na nádvorí hradu, ktorí tu boli väznení a neskôr odsúdení na galeje. „Málokto vie, že neďaleko Branču sa nachádza ešte jedno staré a zničené hradisko, akýsi predchodca tohto hradu,“ dodáva Lukáš.
Šomoška (Banskobystrický kraj, okres Lučenec)
Na maďarsko-slovenskej hranici stojí zrúcanina hradu, ku ktorému vedú dve cesty. Zaujímavosťou je, že hrad Šomoška je na slovenskom území, no obec Somoskő sa nachádza v Maďarsku.
„Kratšia a menej zaujímavá cesta je pre všetkých, ktorí neobľubujú turistiku,“ hovorí cestovateľ. „Auto zaparujete z maďarskej strany bez problémov asi päť minút chôdze od hradu,“ vysvetľuje a dopĺňa, že cesta zo slovenskej strany je síce dlhšia, no vedie okolo kamenného mora a kamenného vodopádu.
Hrad Šomoška. Foto: Lovec hradov
Šomoška navyše ponúka výhľad na niekoľko ďalších hradov – protiľahlý Salgó vara, Hájničku, Soví hrad či Fiľakovo.
Bojná (Nitriansky kraj, okres Topoľčany)
V okrese Topoľčany sa nachádza hradisko známe aj ako slovenské Pompeje. „Po jeho zničení sa v ňom život neobnovil, takže si pre nás a najmä pre archeológov zachovalo veľa historických pokladov,“ hovorí Lovec hradov.
Cesta k nemu trvá približne 20 minút do mierneho kopca. Turistov ako prvé ohromí zrekonštruovaná vstupná brána a poprechádzať sa tu môžu po valoch, ktoré majú na niektorých miestach až desaťmetrovú výšku. „Je to jedno z našich najvýznamnejších hradísk. Počas leta sa tu konajú aj cyrilo-metodské slávnosti.“
Breznica (Banskobystrický kraj, okres Žarnovica)
Pomerne rozsiahly hrad, ktorý bol kedysi majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho, bol súčasťou Pohronskej hradnej cesty a strážil strategickú cestu do banských miest. Dnes už z neho zostali naozaj posledné zvyšky, no cesta k nemu je podľa Lovca hradov napriek tomu zaujímavá.
Hrad Breznica. Foto: Lovec hradov
„Výlet začína v obci Tekovská Breznica, odkiaľ sa vydáte po zelenej značke. Môžete sa zastaviť v altánku s informačnou tabuľou a turistický chodník vás cik-cak povedie až k menšej vyhliadke,“ vysvetľuje Lukáš. „Asi 50-minútovú cestu spríjemňujú tabule s vtipnými a zaujímavými testovými otázkami.“
Pajštún (Bratislavský kraj, okres Malacky)
Cesta na jeden z najrozsiahlejších hradov u nás sa začína v obci Borinka v okrese Malacky. „Vedie po červenej značke a niektorí ju považujú za náročnejšiu. No za hodinu tam určite prídete,“ ubezpečuje.
Hrad Pajštún. Foto: Lovec hradov
Zaujímavosťou je, že hrad zničili francúzske vojská až v roku 1809, keď už hradné opevnenia stratili pôvodný vojenský význam. V 18. storočí bol Pajštún ešte obývaný. „Spolu s hradom Pajštún môžete navštíviť aj neďaleký Dračí hrádok,“ dodáva posledný tip.