Rastúci majetok blížiaci sa k 15 miliardám eur, tri ženy, dve nové mená, jeden člen dočasne mimo poradia. Tak by znelo tohtoročné stručné zhodnotenie rebríčka najbohatších Slovákov.
No život je oveľa pestrejší: áno, v celkovom vyjadrení majetok najmajetnejších rodákov stúpol, no nie všetkých – ako ukazuje aj príklad Ivana Chrenka, dlhoročnej jednotky v tomto zozname.
Väčšina biznisov, ktoré sa starajú o gro majetku členov rebríčka, sa však s dôsledkami energetickej a geopolitickej krízy vysporiadala dobre.
Na čele je Ivan Chrenko
Členovia prvej desiatky rebríčka zostali v porovnaní s vlaňajškom nezmenení, no zmenilo sa poradie. Nie však na prvých troch priečkach.
Lídrom tohtoročného, v poradí už 11. rebríčka, zostáva napriek spomenutému poklesu odhadovaného majetku Ivan Chrenko (1,7 mld. eur).
Je majiteľom developerskej skupiny HB Reavis, ktorá v poslednom roku prešla výraznými zmenami štruktúry. Chrenko ju rozdelil na dve časti, čisto developerskú a spravujúcu hotové nehnuteľnosti a prišlo tiež rozhodnutie o odchode z developmentu na Slovensku.
Dôvodom nižšieho ohodnotenia majetku Chrenka je precenenie majetku jeho firmy v dôsledku zložitej situácie na európskom realitnom trhu. Firma sa tak vlani po dvoch rokoch opäť dostala do straty.
Haščákovci a ich majetok
Druhú pozíciu v tohtoročnom zozname najmajetnejších Slovákov si udržala rodina Haščáková (1,46 mld. eur) kontrolujúca významný podiel vo finančnej skupine Penta Investments.
Zastupuje ju manželka zakladateľa Jaroslava Haščáka Valeria, ktorá je správkyňou a jednou z beneficientov českého zvereneckého fondu T69, kam Haščák, niekdajší managing partner Penty, presunul časť svojho podielu. Ďalšími beneficientami fondu sú ich dvaja synovia.
Vlani výsledky Penty najsilnejšie ovplyvnila výkonnosť siete lekární Dr. Max, predaj poľského obchodného reťazca Empik či mimoriadny zisk v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom.
Pente sa vlani darilo, čo sa odrazilo aj na vyššom hodnotení majetku Haščákovcov. Odstup od jednotky v rebríčku sa tak opäť stenčil.
Tkáčovci si upevnili pozíciu
Vlani sa na tretiu priečku dostalo rodinné a podnikateľské duo Tkáčovcov (920 mil. eur). Otec Jozef a syn Patrik si túto pozíciu tento rok upevnili.
Finančná skupina J&T Finance Group, v ktorej má Jozef Tkáč najväčší podiel a Patrik je v jej vedení, má za sebou výborný rok.
Najviac vlani do výsledkov skupiny JTFG prispel rast úrokových výnosov. V prevádzke zaznamenala skupina rekordný zisk, v čistom vyjadrení bol však nižší než v predchádzajúcom roku.
Patrik Tkáč tiež zastupuje rodinu a blízkych partnerov v investičných aktivitách, v ktorých sa často spája s menom českého miliardára Daniela Křetínského.
Desať najbohatších Slovákov
Prvú desiatku potom dopĺňajú ďalšie známe mená slovenského biznisu. Hoci v prípade troch zakladateľov Esetu (Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý), ktorí sú jej členmi, by sme skôr mohli hovoriť o svetovom biznise.
Na štvrtú priečku sa pred nich tento rok dostal spolumajiteľ skupiny Moravia Steel a vlastník zdravotníckeho Agelu Tomáš Chrenek, ktorý si výrazne polepšil vďaka nečakane dobrej výkonnosti hutníckej časti – napriek energetickej kríze a vojne na Ukrajine – i rastúcemu Agelu.
Desiatku potom dopĺňajú Ivan Jakabovič, ďalší spolumajiteľ J&T Finance Group, ktorého podiel sa však tento rok znížil a Martin Kúšik, niekdajší partner Penty a dnes investor cez svoju Odyssey 44.
Ten vlastní napríklad sieť športových predajní Sportisimo. Desiatku najbohatších Slovákov uzatvára Milan Fiľo, spoluvlastník Mondi SCP v Ružomberku a majiteľ ďalších výrobcov papierenského či potravinárskeho tovaru.
Kliknite a pozrite si celý rebríček Najbohatší Slováci 2023
Nováčikovia v rebríčku
Nováčikom v tohtoročnom zozname je Jozef Jankulák, do vlaňajška majiteľ prešovského výrobcu presných prevodoviek Spinea. Ukončenie jej predaja (v máji 2022) americkému Timkenu a zverejnenie predajnej ceny ho so 140 miliónmi eur dostalo na spojenú 25. – 27. priečku.
Ďalším novým menom v rebríčku je Natália Haughey, ktorá v ňom ako zástupkyňa rodiny nahradila otca Martina Blaškoviča. Ten jej tento rok odovzdal väčšinu vo firme BC Fin, ktorá ovláda napríklad brnenskú skupinu Zetor.
Kto v tomto roku v rebríčku naopak nie je? Dočasne, kým sa nevyjasnia nové vlastnícke pomery po úmrtí zakladateľa Otta Bergera v lete tohto roku, v ňom nehodnotíme majetok pochádzajúci z väčšinového podielu vo veľmi úspešnej stávkovej spoločnosti Niké.
Ten vlastnili spolu otec a syn, Otto a Roman Bergerovci, ktorí boli dlhoročnými členmi nášho zoznamu najbohatších Slovákov.
Pôsobia zo zahraničia
Čo spája väčšinu členov prvej desiatky, teda okrem majetku vyše pol miliardy eur?
Všetci, s výnimkou zakladateľov Esetu, pôsobia zo zahraničia. Buď v podobe hlavnej firmy či zvereneckého fondu, ktoré tam majú registrované, alebo bydliska, čo je prípad Ivana Chrenka. Väčšina z nich sa rozhodla pre blízku Prahu.
Toto konštatovanie sa však týka i ďalších členov tohtoročného zoznamu. Vlastnícke štruktúry umožnené českým právom sa ukázali byť v uplynulých rokoch veľmi lákavé a v pozadí hlavných firiem sa tak čoraz častejšie objavujú zverenecké či nadačné fondy.