Naháňačka sporiteľov za výnosmi sa pomaly končí. Kým vlani horúčkovito hľadali, kde by ich peniaze nezožierala inflácia, dnes sa ich postavenie zlepšilo.
Zdražovanie sa spomalilo a na trhu pribudli nové možnosti sporenia.
Honba za výnosmi
Pred dvomi rokmi zarábali termínované vklady v bankách zhruba 0,5 percenta. Inflácia pritom vystúpila na 8,3 percenta. Vyvolalo to paniku medzi sporiteľmi. Všetci s aspoň nejakým finančným prehľadom hľadali výnosnejšie alternatívy.
Kliknite a prečítajte si viac zo špeciálu „24 rád na bohatší a lepší život“
Bol to pritom len začiatok zdražovania. Inflácia dosiahla za rok 2022 až 15,4 percenta. Ľudia s peniazmi v bankách na účte s viazanosťou tak za celý rok stratili z kúpnej sily 12 percent. Vklady na bežných účtoch boli v mínuse ešte viac.
Sporitelia sa preto zmenili na investorov a začali objavovať svet výnosov a rizika. Vidno to napríklad na záujme o slovenské korporátne dlhopisy. Ľudia do nich v roku 2022 vložili 5,3 miliardy eur, čo je zhruba polovica toho, čo máme nasporené v druhom pilieri.
Ide pritom len o jednoročný obrat dlhopisového trhu. Záujem rástol aj v prvej polovici minulého roka, keď do dlhopisov ľudia vložili ďalších 4,4 miliardy eur. Čísla za celý vlaňajšok ešte nie sú známe.
Inflácia už klesá
Optika sporiteľov sa však začala našťastie meniť. Inflácia už klesá. Podľa aktuálnych čísel z konca decembra dosahuje zhruba 6,2 percenta. Ľudia teda nie sú až tak nútení hľadať stoj čo stoj vysoký výnos. Môžu uvažovať inak.
Spamätali sa aj samotné banky. Úročenie nových termínovaných vkladov podľa čísel Národnej banky Slovenska dosahuje v priemere 3,4 percenta. V porovnaní s infláciou to už nie je až tak veľká strata ako vlani.
Osvedčené peňažné fondy
Navyše sa na trhu objavili nové možnosti, ako zhodnocovať peniaze. Ide o fondy peňažného trhu. Tie síce existovali aj v minulosti, počas dekády ultralacných peňazí však stratili na význame.
Investori o ne nemali záujem a viaceré správcovské spoločnosti ich preto vyradili z ponuky. Dnes ich tam opäť vracajú.
Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností je aktuálne na našom trhu v predaji šesť takýchto fondov. Našinci v nich majú 32 miliónov eur, čo je o 19 percent viac ako vlani. Za uplynulých 12 mesiacov zarobili tieto fondy 4,4 percenta.
Nová ponuka sporenia
Ďalšou alternatívou pre sporiteľov a opatrných investorov sú riadené portfóliá zložené z ETF fondov. Tie vkladajú peniaze do nástrojov peňažného trhu.
Jedno také ponúka roboporadca Finax. Počíta pri ňom s hrubým ročným výnosom 3,8 percenta. Skladá sa z troch ETF fondov investujúcich do vládnych a podnikových dlhopisov.
Konkurenčné Portu ponúka investičnú rezervu, ktorá ukladá peniaze na bankových účtoch. Úročenie predstavuje 3,5 percenta.
Alternatívou môže byť aj Fond krátkodobých investícií od Partners Asset Management, ktorý investuje do konzervatívnych nástrojov, ako sú termínované vklady či korporátne a štátne dlhopisy s krátkou splatnosťou a investičným ratingom.
Stabilný výnos a vysoká likvidita
Výhodou investičných produktov peňažného trhu oproti bankovým vkladom je možnosť si peniaze kedykoľvek vybrať. Nejde teda o termínované vklady.
Navyše, ich volatilita je veľmi nízka. Investor teda nepodstupuje veľké riziko prípadného poklesu hodnoty takejto investície.
To by hrozilo len v prípade prudkého obratu v politike centrálnych bánk. Tá by pritom mala zostať bez zmeny minimálne do jari tohto roku.
Konzervatívni investori vyhýbajúci sa riziku majú teda viac možností, kde vložiť peniaze ako vlani.
PREČÍTAJTE SI VIAC ZO ŠPECIÁLU „24 RÁD NA BOHATŠÍ A LEPŠÍ ŽIVOT“