Pokiaľ nevidia cestu, ako napredovať, tak si ju sami vytvoria. Reč je napríklad o EY Technologickom podnikateľovi roka Igorovi Kollovi, ktorý už takmer dve dekády pôsobí v čínskom Šen-čene. Aj keď spočiatku išiel do neznáma.
„Mal som dvadsaťsedem rokov a nemal som predstavu, ako správne postupovať. Pozreli sme si, kam lietajú aerolínie a ako získať víza. Veril som, že ma tam neuvaria v banánovej polievke,“ prezradil so smiechom v nedávnom rozhovore pre Forbes o tom, ako vybudoval východoslovenský Antik Telecom a ako mu v tom pomohla jeho čínska cesta. A odhodlanie rýchlo sa naučiť plynule po čínsky.
Podobne si vlastnú cestu razili zakladatelia co-workingového priestoru The Spot, ktorý vznikol na chrbte zakladateľov softvérhousu Vacuumlabs. Nevideli okolo seba dostatočne podporný startupový ekosystém, tak si ho sami vytvorili. Z toho, čo sa v roku 2011 začalo ako projekt nadšencov, je dnes miliónový biznis s množstvom spin-offov a najväčší co-workingový priestor na Slovensku.
Nech sa páči, prečítajte si to najlepšie z Forbes.sk, čo sme publikovali za uplynulý týždeň.
Z drevárskej dielne k miliónovej firme
Na začiatku mu zhorela dielňa a Ikea mu vrátila zákazku. Dnes v Podpoľaní zamestnáva 80 ľudí
Ľubomír Očenáš z obce Kriváň v Podpoľaní začal vyrábať sústružené výrobky ako 13-ročný. Ako tínedžer si privyrábal v otcovej drevárskej dielni a neskôr, keď začal podnikať sám, sa mu šťastnou náhodou podarilo získať zákazku pre spoločnosť Ikea. Prvú objednávku – 700 drevených nožičiek pod skrinky – mu celú vrátili, lebo nevyhovovala ich požiadavkám. On sa však nevzdal.
V začiatkoch podnikania mu tiež do tla zhorela dielňa a ďalší požiar vo firme zažil o pár rokov neskôr. Dnes vedie firmu Lukamasiv, ktorá v súčasnosti zamestnáva okolo 80 ľudí a jej tržby v roku 2022 dosiahli 11,5 milióna eur.
Zo Slovenska do sveta
Technologický podnikateľ roka Igor Kolla: Takto som objavil Čínu
Slovensko ho pozná ako investora z Jamy levovej, biznis úspechy však žne už tridsať rokov. Podnikať začal Igor Kolla na vysokej škole a vybudoval jedného z najväčších telekomunikačných operátorov v krajine – Antik Telecom.
Trh na Slovensku mu však bol primalý, a tak vyrazil za hranice. Firma má dnes pobočky v Singapure, Číne či Brazílii a riešenia pre internetovú televíziu dodáva od Hondurasu cez internáty v Amsterdame až po hotely vo Francúzskej Polynézii.
Stredobod slovenského inovačného vesmíru
Budujú slovenský startupový vesmír. Komorník a Hlaváč investujú do The Spot
Z toho, čo sa v roku 2011 začalo ako projekt nadšencov, je dnes miliónový biznis a najväčší co-workingový priestor na Slovensku. Na chrbte softvérového domu Vacuumlabs vznikla komunita, o ktorej sa môže dnes hovoriť ako o stredobode slovenského inovačného vesmíru.
Najnovšie do nich zainvestovala dvojica podnikateľov, ktorí vyrástli z podobného podhubia a dnes už svoje firmy úspešne predali zahraničným gigantom – Peter Komorník zo Slido (dnes súčasť Cisca) a Rasťo Hlaváč z Minitu (dnes Microsoft).
Ako zaujať investora
Milióny do amerických startupov môžu ohroziť tie naše viac ako geopolitika, hovorí investorka
Čo by mali spĺňať startupy, aby pritiahli pozornosť investorov? Dnes musia podľa investorky a členky aktuálneho rebríčka Top ženy v biznise Miriamy Hanout z Venture to Future Fund zaujať škálovateľnosťou a globálnymi ambíciami. Ani to stále nemusí stačiť.
Martin Kríž: Keď niekoho učíme o bicykli, je to iný proces, ako keď ho učíme bicyklovať
Dobrodružstvá školskej reformy – deti v hlavných úlohách. Takto sa volá krátka brožúrka s komiksom, ktorý má deťom a ich rodičom zrozumiteľne vysvetliť, o čo v novej kurikulárnej a obsahovej reforme školstva ide.
Keby bola reforma naozaj „komiksovka“, červený plášť by si obliekal Martin Kríž, generálny riaditeľ sekcie predprimárneho a základného vzdelávania na Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. V realite však nie je všetko také rozprávkové.
Čo si všimnúť online
Forbes Changemakeri 2024
Máte okolo seba ľudí, ktorí (z)menia Slovensko k lepšiemu? Premiérovo prvé vydanie rebríčka Changemakerov sme zverejnili začiatkom marca a okamžite sa okolo neho strhla vlna pozornosti. Sčasti preto, že na obálke marcového vydania magazínu je biochemik Pavol Čekan, ktorého spoločnosť MultiplexDX vyvíja unikátny test na diagnostiku rakoviny prsníka a ktorá je na prahu veľkého prelomu. A áno, časť ľudí si ho stále spája skôr s RT-PCR testami, ktoré počas covidu odovzdal slovenskej vláde. Pokiaľ ste tento náš rebríček ešte nevideli, vrelo odporúčam.
Čo si prečítať (aj) zo zahraničia
Duna dorazila do slovenských kín. Návrat na Arrakis je kino zážitkom roku
Boli ste už v kine na druhé pokračovanie epickej Duny? Je to veľkolepé, priam kino zážitok roku, ako opisujeme v našej recenzii. Ako prebiehalo natáčanie aj s českými kaskadérmi? A prečo si aj rok po natáčaní nájdu v topánkach piesok z Duny?
Citát na záver:
„Pôjdem kamkoľvek, ak to bude vpred.“
– David Livingstone
PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER
Pokiaľ chcete dostávať do svojej e-mailovej schránky výber toho najlepšieho, čo sme za uplynulý týždeň publikovali na Forbes.sk, prihláste sa do nášho newslettra Forbes Espresso. Pripravuje ho každú nedeľu šéfredaktorka Forbes.sk Lucia Okšová.