2. decembra 2019

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stala Osobnosťou roka 2019 podľa slovenského vydania magazínu Forbes. Ocenenie si prevzala 2. decembra počas slávnostného galavečera Top Covers, na ktorom sa každoročne stretávajú obálkové tváre magazínu Forbes Slovensko.

Zuzana Čaputová bola zvolená za osobnosť roka redakciou Forbes ako prvá prezidentka v histórii Slovenska na znak toho, že zmena je možná a že politika sa dá robiť inak, ako sa doposiaľ robila.

„Pokiaľ ide o tému práva a spravodlivosti, toto je pre Slovensko beh na dlhé trate. Už som naznačila, že si myslím, že na Slovensku prebieha katarzné obdobie, a verím, že ho úspešne dotiahneme do konca. Dúfam, že sa nám po voľbách podarí presadiť dôležité systémové zmeny. Už počas kampane som hovorila o veľkých ambíciách, ktoré mám – a to, že na základe analýzy chcem dať dokopy odborníkov a posunúť tak systémové nastavenie justície a prokuratúry, aby sme nečítali v novinách podobné články, ako čítame dnes,“ povedala prezidentka v pódiovom rozhovore po prebratí ocenenia. Zuzana Čaputová je prvou ženou, ktorá získala ocenenie Osobnosť roka podľa Forbesu, ktoré magazín udeľuje od roku 2014.

Na otázku šéfredaktora Forbes Slovensko Juraja Porubského, ako by mohol štát pomôcť podnikateľom, odpovedala: „Prvé čo mi napadá, je konštatovať dôležitosť tohto sektoru. Lebo tak, ako sa darí týmto ľuďom, tak sa darí aj krajine. Pomôcť by sme im mohli napríklad vymožiteľnosťou práva. Zamestnanci v jednom podniku v Dunajskej Strede mi povedali, že by si priali, aby im štát nekládol polená pod nohy. A naozaj sa mi páči nastavenie, v ktorom štát funguje takým spôsobom, že nezavadzia silným, ale nenechá padnúť slabých.“

Ľudí sa dá osloviť aj inak

Zuzana Čaputová sa pri tejto príležitosti stala aj tvárou obálky decembrového vydania Forbes Slovensko. Forbesu poskytla veľký rozhovor, v ktorom spomína aj na svoju cestu do prezidentského úradu.

Reklama

Päť najsilnejších citátov od top biznis osobností sveta.
Nehovorte, počúvajte

„Nemusela som sa v kampani utiekať ani ku klamstvám, ani k zjednodušovaniu. Možno nie vždy som bola zrozumiteľná. Možno tým, že som bola úprimná, som nebola pre istú časť obyvateľstva prijateľná. A možno niektorí túto otvorenosť ocenili. Hovorili: ‚Síce s týmto vaším názorom nesúhlasím, ale aspoň ste povedali, čo si myslíte.‘ Funguje cesta silného vodcu, tvrdej päste a zvýšeného hlasu, ale aspoň v prezidentských voľbách sa ukázalo, že sa dá ľudí osloviť aj inak,“ povedala Čaputová v rozhovore pre slovenský Forbes.

Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Rovnako v rozhovore zhodnotila súčasný stav Slovenska, a to nielen jeho vnímanie v zahraničí a aktuálne vnútropolitické dianie, ale napríklad rozprávala aj o tom, ako vníma budúcoročné parlamentné voľby.

„Narábať s verejnou mienkou cez strach, hrozby a cez vykresľovanie verejného nepriateľa, to je veľmi tenký ľad, ktorý môže spoločnosť odviať z demokracie na celkom inú cestu. Práve preto často hovorím, že stojíme na križovatke,“ povedala prezidentka v rozhovore s tým, že politici, ktorí sa touto cestou vybrali, si podľa nej neuvedomujú obrovskú zodpovednosť, ktorú budú za to raz niesť.

Galavečer plný osobností

Na galavečere okrem pódiového rozhovoru šéfredaktora Forbes Juraja Porubského s prezidentkou Zuzanou Čaputovou prebiehali aj ďalšie panelové diskusie. Napríklad o vplyve politiky na biznis sa rozprávali CEO firmy Eset Richard Marko so šéfom herného štúdia Pixel Federation Šimonom Šickom a so šéfom kníhkupectva Martinus Michalom Meškom.

„Žijeme v dobe, keď môj názor je väčší ako tvoj fakt. Jedna vec je to, čo žijeme teraz, a druhá to, v akej dobe budeme žiť, keď sa to nedá dokopy – a to ma dokáže vystrašiť. Mám tri deti a chcel by som tu žiť a chcem, aby sa všetkým okolo mňa darilo tisíckrát viac. My sme tu žili stáročia, žijeme tu, umierame a znova tu žijú naše deti. Prečo by sme to tu nechali zlodejom a klamárom?“ povedal v diskusii Šimon Šičko.

Na tému, ako skĺbiť umenie s biznisom, zas diskutovali herečka Vica Kerekes so scenáristom a producentom Danielom Danglom. Záver podujatia už každoročne patril charitatívnej dražbe, z ktorej plný výťažok poputuje tento rok trom organizáciám: Deťom s rakovinou, programu Buddy a Lige za duševné zdravie. Galavečer sa koná v priestoroch hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave.

Minulý rok získal ocenenie Osobnosť roka primátor Trnavy Peter Bročka ako predstaviteľ mladej generácie nezávislých politikov a zmien, ktoré prinášajú do komunálnej politiky. Predtým získali ocenenie spoluzakladatelia a majitelia spoločnosti Eset, zlatý olympionik Matej Tóth, strojcovia AeroMobilu a prezident Andrej Kiska.

Celý rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou si môžete prečítať v decembrovom Forbese, ktorý vychádza už v štvrtok 5. decembra.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk