19. mája 2017

Výrobca cideru Jablčnô má za sebou rušný rok. Získal polmiliónového investora, novú výrobňu aj vlastné jablčné sady.

Traja kamaráti zo strednej školy začali svoj sajder vyrábať v roku 2014 v prenajatých priestoroch v niekdajšom pivovare Codecon vo Svätom Juri. Nápad, aby to skúsili, priniesol Michal Slovák z výletu v Londýne. Zachutil mu vtedy na Slovensku málo známy alkoholicky prekvasený jablčný mušt. O výrobe nič netušili, ale učili sa z kníh a na vlastných pokusoch. A zakrátko mali príjemné problémy: klienti si Jablčnô žiadali viac, ako dokázali vyrobiť.

Michal Slovák, jeden zo zakladateľov Jablčnô.

Začínali s výrobou štyritisíc litrov mesačne, dnes ich kapacity pustia na 120- až 200-tisíc litrov ročne. Je to aj zásluha dvojice investorov, ktorá získala 60-percentý podiel vo firme. Miroslav Privrel a Marek Haverla do firmy vložili takmer pol milióna eur a tiež poskytli vlastné jablčné sady v Kravanoch nad Dunajom. Tam sa aj presťahovala celá výroba. „Máme novú linku a ide priam o technologickú perlu,“ vraví Michal Slovák. „Plnička je špeciálne uspôsobená na perlivé nápoje, takú nemá na Slovensku nikto.“  Pochvaľuje si tiež, že vlastné sady im dodali ďalšiu výhodu na trhu. Vedia si odkontrolovať kvalitu jabĺk aj celý výrobný proces.

S novou výrobňou však museli dolaďovať receptúru. Pri väčšom objeme totiž prešli na francúzsky spôsob výroby, keď cider dozrieva počas celého roka a dozrievaním sa prehlbujú jeho chute. „Predtým náš sajder zrel iba mesiac a hneď sme ho predávali,“ dokresľuje Slovák.

Nová výrobňa priniesla ešte jednu zásadnú vec:  posunula dĺžku trvanlivosti nápoja. Pri výrobe na starej technológii vedeli garantovať len dvojmesačnú trvanlivosť, čo komplikovalo distribúciu, dnes je doba spotreby až dva roky.

Reklama

V začiatkoch si partia dvadsiatnikov robila distribúciu sama a pre krátky dátum trvanlivosti rozvážali Jablčnô najviac pár kilometrov za Bratislavu. Dnes už ich sajder putuje po celom Slovensku a využívajú obchodné reťazce. Po Delii či Carrefoure pribudla od marca veľkoobchodná sieť Metro. Spoluprácu nadviazali aj s akciovkou Slovenské pramene a žriedla a k dispozícii tak majú distribučné kanály jedného z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov u nás. Jablčnô dnes putuje k zákazníkom cez okolo 200 predajných miest. A predáva sa aj v Česku, kde práve riešia väčšieho distribútora a sľubne sú rozbehnuté aj rokovania v Maďarsku.

Cenu za 275-mililitrovú fľašku stanovili na dve eurá, veľkoobchodná sa pohybuje tesne nad jedným eurom. „Zdá sa nám to poctivá cena,“ vraví Slovák. „Ako jeden z mála produktov používame stopercentnú jablkovú šťavu, nie koncentrát. Aj vstupné náklady sú preto u nás vyššie, vidíme však, že ľudia sú schopní tú cenu uniesť.“

Jablčné sady v Kravanoch nad Dunajom.

Jablčnô si už na svoj chod zarobí, ale preklopenie do ziskov očakávajú až za dva roky. Po zábehovom roku v Kravanoch nad Dunajom totiž ešte naplno nevyužívajú všetky kapacity novej výrobne.

Rozširujú však aj ponuku vlastných nápojov. K sajdru pribudlo Niealko, jablčná limonáda s bylinným extraktom a tiež jablčný Tonyk. Pri Tonyku spúšťajú aj spoluprácu s Becherovkou na miešaný nápoj „betón“. Veľký úspech mala  ich receptúra s nitrianskym výrobcom Lyra Chocolate. Nápoj, pri ktorom zmiešate Jablčnô s kúskami čokolády a štipkou škorice, predstavili aj na Salon du chocolat v sídle OSN v New Yorku. „Chystáme jeho  zaradenie do sériovej výroby. A v spolupráci s Lyrou práve riešime aj export do Južnej Kórey, kde oni už pôsobia,“ dodáva Michal Slovák.

Foto: archív Jablčnô