Finančný stres môže zaskočiť každého, bez rozdielu výšky príjmu. Ak stres neodbúrame včas, hrozí nám finančné vyhorenie, ktoré má negatívny dopad na naše mentálne aj fyzické zdravie, vzťahy a celkovú kvalitu života. Ako si teda vybudovať zdravý vzťah k peniazom?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že príčiny nášho finančného problému sú zrejmé. V skutočnosti však môžu ukrývať hlbší a často psychický problém.
Odhaľte skutočnú podstatu svojho problému
Aké sú vaše skutočné pohnútky za finančnými rozhodnutiami? Ak sa vám podarí odhaliť skutočný zdroj problému, budete o krok bližšie k jeho riešeniu. Tu je niekoľko príkladov.
1. Žijete od výplaty k výplate?
Dôvodom našich malých úspor môže byť život od výplaty k výplate. Prečo však míňame všetky peniaze? Možno len nemáme jasne stanovené dlhodobé ciele, ktoré by boli cennejšie než túžba po bežných a nepodstatných nákupoch.
Domácnostiam s nízkym príjmom už možno nepomôže ďalšie utiahnutie si opasku. Ak je ich výpadok príjmu len dočasný, takéto obdobie zvládneme prečkať. Ak je však nízky príjem dlhodobý, treba hľadať odpoveď na otázku, prečo sme ešte nespravili kariérnu zmenu. Odpoveďou môže byť strach zo zmeny, ktorý je však možné prekonať – napríklad rozvojom zručností a zvýšením vzdelania.
2. Priveľmi sa zadlžujete?
Príčinou stresu môže byť aj priveľké zadlženie. Otázkou je, prečo sa takto zadlžujeme? Možno sa porovnávame s okolím a snažíme sa opakovať ich „návod“ k spokojnejšiemu životu. Potom robíme nákupy, ktoré presahujú možnosti nášho príjmu, no pritom ani neodzrkadľujú naše vlastné hodnoty. Na konci týchto nákupov sa cítime byť šťastnejší len krátkodobo, ak vôbec.
3. Príliš riskujete?
Riziko je prirodzenou súčasťou podnikania a investovania, ale podstúpenie priveľkého a koncentrovaného rizika je väčšinou zbytočné. Prečo riskujeme? S rýchlo rastúcim bohatstvom môže stúpať naša spokojnosť, existuje však tzv. bod nasýtenia, po prekročení ktorého nám ďalšie zisky už neprinášajú viac šťastia a náš život sa tak môže zmeniť na zbytočné naháňanie sa za bohatstvom.
Prečo niekto vkladá väčšinu ťažko zarobených úspor do kryptomien? Možno hľadá vzrušenie, skratku k bohatstvu alebo jednoducho nasleduje populárne trendy zo strachu, že niečo zamešká. Takéto skratky, za ktorými je málo informované rozhodnutie a ukryté emócie, môžu byť akurát skratkou k vynulovaniu úspor.
Pripomínajte si svoje pevné hodnoty
Hodnoty má každý z nás odlišné, a tak k nim treba aj pristupovať. Keď sme si ich plne vedomí, ľahšie odolávame nátlaku spoločnosti a nemáme potrebu porovnávať svoje nákupné správanie s okolím. Ľahko sa vyrovnáme s tým, že vlastníme lacnejšie auto, keď vieme, že aj vďaka tomuto rozhodnutiu budeme môcť tráviť viac času s rodinou a priateľmi, viac cestovať, športovať, rozbiehať vlastné podnikanie a zabezpečiť deťom lepšiu budúcnosť.
Aké sú teda vaše hodnoty? Vyskúšajte si spísať zoznam desiatich vecí, ktoré vám v živote prinášajú skutočnú a dlhodobú radosť alebo pocit hrdosti. Možno aj vás prekvapí, ak v celom zozname nájdete len zlomok vecí, ktorými sa každodenne obklopujete.
Robiť finančné rozhodnutia alebo zmeny je v súlade s jasnými hodnotami jednoduchšie a zrejme vás privedie aj k väčšej radosti.
Zvyšujte si finančnú gramotnosť
Za väčšinou nesprávnych rozhodnutí stojí naša slabá informovanosť. V dobe videí a podcastov je však už finančné vzdelávanie dostupné pre každého a zadarmo. Je nevyhnutné v dnešnom svete ovládať aspoň základy efektívnej práce s dlhom a princípy rozumného investovania.
Vzdelávanie sa je vo všeobecnosti cestou ku kvalitnejšiemu životu, lepšej zamestnanosti, zdravému sebavedomiu, osobnej spokojnosti a pomalšiemu mentálnemu starnutiu.
Ako vám pomôže disciplína a zdravé návyky?
Náš mozog denne spracuje 60-tisíc myšlienok a urobí 35-tisíc rozhodnutí. Zvyky, a teda podvedomé správanie, nás značne odbremeňujú od množstva každodenných rozhodnutí.
Na počiatku návyku však stoja vedomé rozhodnutia. Dávajte si preto pozor, čo vedome robíte a nerobíte. Ak si chcete vybudovať nový zvyk, stanovte si dosiahnuteľný cieľ, začleňte ho do svojej každodennej rutiny, vytvorte si systém pripomienok a odmien, ktoré vás budú motivovať v jeho dodržaní. Časom tak dokážete ľahko obmedziť zbytočné nákupy, zvýšiť mieru úspor a dosiahnuť akékoľvek racionálne ciele.
Urobte si z peňazí zdroj radosti, nie stresu
Peniaze sú iba nástroj. Záleží len na nás, ako ich využijeme a či sa stanú naším pánom alebo zdrojom slobody. Dobrou správou je, že existuje jednoduchý nástroj, s ktorým možno dostať peniaze pod kontrolu.
Kalendár odráža naše hodnoty z pohľadu času, no rozpočet odzrkadľuje naše hodnoty z pohľadu financií. Vďaka nemu získame prehľadné rozdelenie príjmu medzi rôzne kategórie výdavkov. Takéto plánovanie výdavkov nám dodá pocit istoty, že všetky nevyhnutné nákupy budeme mať pokryté a zvyšné peniaze budú efektívne využité podľa hodnôt, ktoré sú zdrojom našej radosti.
Každý má iný príbeh a príčiny finančného stresu. Často sú kombináciou viacerých problémov a netreba sa báť vyhľadať pomoc psychológov či finančných odborníkov.