16. septembra 2019

Podľa stránky ETF.com sa v júli tohto roku v investíciách do fondov ETF v USA dosiahla celková hodnota 4 bilióny amerických dolárov. Ich obľúbenosť je postavená na jednoduchom prístupe k rôznym druhom aktív, akcií alebo dlhopisov za rozumnú výšku poplatkov.

Navyše má investor možnosť narábať so svojou investíciou a pomerne jednoducho a rýchlo s ňou obchodovať. Report ETF.com hovorí, že dosiahnuť hranicu hodnoty 1 bilióna dolárov v týchto fondoch trvalo investorom 8 rokov. Skok z troch biliónov na štyri bilióny dolárov už vyžadoval len dva roky. Americký trh s ETF tvorí zhruba 70 % z toho celosvetového. V roku 2018 sa ETF fondy postarali o vyšší dopyt po akciách než penzijné fondy, investičné a hedgové fondy.

ETF fondy alebo fondy obchodované na burze (Exchange traded fund) sú investičný produkt, ktorý investuje do širšieho portfólia akcií, dlhopisov či iných tried aktív bez potreby kupovať každý titul jednotlivo. Tieto investičné fondy sú obchodované na burze, sú nástrojmi pasívneho investovania a majiteľovi umožňujú kopírovať vývoj ceny podliehajúceho aktíva.

Rastúca popularita investícií do burzovo obchodovaných fondov môže spôsobiť vznik ďalšej bubliny na finančnom trhu. Podľa dát spoločnosti Bloomberg sa v tomto roku do ETF fondov s dlhopismi nalialo viac voľných zdrojov ako do akciových ETF. Rozdiel medzi týmito kategóriami predstavuje zatiaľ 600 miliárd dolárov v prospech dlhopisových produktov. Je to neobvyklý jav, pretože vo väčšine rokov sa akciové produkty v tomto segmente tešia oveľa vyššiemu záujmu než dlhopisy.

Zomrel miliardár David Koch, jeden z najbohatších Američanov

Tohtoročný previs sa podobá roku 2008, kedy investori hľadali po páde veľkých finančných inštitúcií bezpečie. Dnes aj napriek tomu, že viac ako 200 biliónov dolárov umiestnených v dlhopisoch nesie so sebou negatívny výnos, sú opäť v hľadáčiku vkladateľov ETF sledujúcich dlhopisy.

Bublina?

Povšimnutiahodný je názor lekára a investora Michaela Burryho – človeka, ktorý ako jeden z mála predpovedal správne hypotekárnu krízu z rokov 2006 – 2007. Burry sa obáva, že nám v ETF vzniká opäť bublina, ktorej spľasnutie môže so sebou priniesť silné otrasy na trhu. Jeho obava sa odvíja od veľkého prílevu prostriedkov do burzovo obchodovaných fondov. Tieto fondy spravujú vklady obyvateľov a investorov, investujú ich do produktov a indexov na burzách cenných papierov v rôznych regiónoch. Nie je však jasne definované, ako sa hodnota podliehajúcich aktív odzrkadlí na hodnote ETF fondov pri výkyvoch a možnej volatilite.

Lekcie od svetového top investora: Toto je 10 výrokov miliardára Warrena Buffetta

Burry vyslovil obavu zo správania fondov vo chvíli, keď investori prídu a hromadne budú chcieť svoje investície opäť zmeniť na hotovosť. Prirovnáva dnešnú situáciu na trhu s ETF k trhu s produktmi CDO a CDS (hypotekárne deriváty a úverové deriváty) spred 10 – 15 rokov. Aj vtedy sa CDS obchodovali v násobkoch hodnôt voči podliehajúcim aktívam. Poistku voči úpadku veľkých bánk a finančných firiem si kúpilo príliš veľa investorov. Keď prišlo k úpadku týchto bánk, stali sa poistky bezcennými. Protistrany týchto produktov ich nemali prakticky z čoho pokryť. Vznikla tak reťaz inštitúcií, ktoré nevedeli splniť svoje záväzky a hodnota vložená do CDS sa investorom jednoducho vyparila.

Značná obľúbenosť ETF fondov znamená dnes mohutný prílev peňazí do týchto produktov, no ak príde k výberu v rovnakom tempe, môže to opäť znamenať pokles hodnoty a „vyparenie“ investícií.

Výhody balíka

Podobne ako kedysi banky balili veľké portfóliá hypoték do takzvaných CDO, dnes aranžujú do podobných balíkov akcie a dlhopisy a predávajú ich ako ETF fondy. Vzniká potom otázka – ak si kúpim ETF, ktorý stavil na akcie Amazonu, vlastním ich vôbec? V prvom rade mám touto cestou možnosť benefitovať na vzraste akcií Amazonu. No ak by prišlo k negatívnemu poklesu, som chránený pretože fond má vo svojom balíčku aj iné akcie. Mal by som mať možnosť predať svoj ETF na burze a nebyť plne vystavený padajúcej cene jedného emitenta.

Tiež je pravda, že ETF umožňujú investorom eliminovať niektoré riziká. Ak napríklad investor chce žať výnosy z tureckých akcií, no obáva sa možných blokácií obchodovania v prípade problémov v krajine, mal by mať možnosť vložiť svoje peniaze do fondu, ktorý má vo svojom košíku turecké cenné papiere. Obchodovať ETF tak investor bude môcť, aj keď by samotná burza v Turecku mohla byť zatvorená.

Michaelovi Burrymu to však zjavne pripomína situáciu s balíkmi hypoték, v ktorých boli zabalené kvalitné, menej kvalitné a tiež úplne bezcenné hypotéky ľudí, ktorí nemali šancu ich splácať. A keď príliš veľa peňazí naháňa obmedzený objem aktív, veci sa zvyknú prehriať a môžu spáliť všetko okolo seba.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk