Elon Musk odhalil v rozhovore pre New York Times svoju zraniteľnosť. Tu sú dve ponaučenia, ktoré si z toho všetci spoločne môžeme zobrať.
- Musíme dospieť.
- Každý človek, vrátane vizionárov, hrdinov, podnikateľov a generálnych riaditeľov musí poznať svoje zraniteľné miesta (ktoré majú všetci). A s touto vedomosťou by mal vykonať konkrétne a relevantné kroky, ktoré ochránia jeho i biznis.
Musk bol počas rozhovoru pre New York Times mimoriadne citlivý a zraniteľný. Posledný rok opísal ako nesmierne emocionálny. Hovoril o svojom takmer nepredstaviteľne vyčerpávajúcom rozvrhu, prepracovanosti a nedostatku spánku. Jeho úsudok a sebaovládanie boli pritom spochybnené, keď urážal analytikov za „nudné a otravné otázky,“ a najmä po tom, čo 7. augusta na sociálnej sieti Twitter oznámil, že uvažuje o odkúpení Tesly do súkromného vlastníctva. Súhlasím s New York Times, že v rozhovore preukázal „mimoriadnu úroveň sebareflexie a zraniteľnosti.“
Elon Musk ma naučil, že úspech nezávisí len od inteligencie
Musk už dlho vyvoláva medzi ľuďmi intenzívne pocity obdivu aj nenávisti. Rozhodne to pramení z neúnavného komentovania verejnosti a tlače. Jedným z dôvodov, prečo tento CEO vyvoláva takéto emocionálne reakcie, je to, že je u neho zraniteľnosť veľmi zriedkavá.
Všetci musíme dospieť
Je tu i ďalší dôvod. Musk je ohromujúca a zriedkavá osobnosť. Verí na zázraky a niekedy ich sám i robí. Nedávno Kara Swisher napísala, že „Silicon Valley potrebuje svojich komplikovaných bohov.“ Táto úloha bola podľa nej dlhý čas obsadená Steveom Jobsom a po jeho smrti prešla na Elona Muska. Swisher píše, že všetci legendárni tvorcovia dôležitých vecí majú sklon ku „kreatívnej deštrukcii.“
Musk je vizionár, no stále len človek. Foto: SITA/AP
No nie je to len Silicon Valley, ktoré potrebuje bohov a hrdinov. My všetci ich potrebujeme. A všetci sa pridávame k tejto kreatívnej deštrukcii. Trestáme ich za to, že sú len ľuďmi, že sú arogantní alebo zmätení.
Čistý majetok Elona Muska prekročil hranicu 20 miliárd dolárov
Táto reakcia na hrdinské postavy pritom odráža univerzálny proces, ktorý sa vyskytuje v ľudskom psychologickom vývoji. Ako deti totiž začneme vnímať našich rodičov ako všemohúcich. Túto ilúziu potrebujeme na to, aby sme sa vo svete cítili bezpečne. Postupne sme ale rozčarovaní, keď si uvedomujeme ich chyby a nedostatky. Každý rodič, ktorý má dospievajúce dieťa, bol svedkom hnevu, ktorý vyvoláva táto dezilúzia. Tínedžeri následne nahrádzajú svojich rodičov ďalšími hrdinami – hudobnými alebo športovými hviezdami. Jednoducho ľuďmi, ktorí sú vzdialení a ich chyby tak možno prehliadnuť.
Dospelosť a zrelosť si vyžaduje budovanie schopnosti zotaviť sa z tejto dezilúzie a znovu začať obdivovať ostatných. No potrebné je akceptovať to, že aj tí najvýznamnejší a najkompetentnejší jedinci sú tiež len ľudia. Pokúsme sa to teda akceptovať. Možno, že niektoré projekty nikdy neuskutočnia, no určite si zamilujeme myšlienky, o ktoré sa s nami vizionári podelia.
Hrdinovia i generálni riaditelia musia venovať pozornosť svojim ľudským potrebám
Počas čítania rozhovoru s Muskom som nemala chuť „nasadiť si svoj psychiatrický klobúk.“ Ako píše Swisher: „Myseľ pána Muska a jeho nápady sú obrovské.“ A verte, či nie, on nie je blázon, určite je však len človekom. Rozhovor ma ale prinútil, aby som si „nasadila doktorský klobúk svojej matky,“ a tak som dala dokopy varovania pre všetkých veľkých lídrov i vizionárov. Tu sú:
- Nedokážete fungovať bez poriadneho spánku.
- Nedokážete fungovať bez prestávok.
- Dôverujte niekoľkým ľuďom. Musíte si nájsť niekoho, komu môžete dôverovať, a kto vás dokáže v práci zastúpiť. Vy si tak budete môcť pospať, urobiť prestávky, vidieť vlastné deti alebo ísť na dovolenku. Taktiež ale potrebujete dôveryhodného poradcu, s ktorým sa budete môcť porozprávať, ak si nebudete niečím istí. A potrebujete niekoho ďalšieho, komu veríte a kto vám môže povedať, aby ste už prestali, keď prestať máte. To znamená, že by ste mali dôverovať aspoň trom ľuďom.
- Nastanú časy, počas ktorých nebudete vedieť fungovať špičkovo. To sa stáva každému. Naučte sa ich rozpoznať a nerobte vtedy dôležité rozhodnutia, ani nepodnikajte žiadne kroky, kým sa nedostanete opäť do lepšej formy.
- Navštívte aspoň raz ročne svojho všeobecného lekára. A počúvajte jeho rady.
- Chráňte sa pred preťažením informáciami. Obzvlášť pred bezvýznamnými, negatívnymi a krutými poznámkami od cudzích ľudí.
- Nezabudnite jesť a piť.
Hlavná foto: Elon Musk a jeho aktuálna priateľka, umelkyňa Grimes, SITA/AP
Prispievateľka Prudy Gourguechon píše pre Forbes.com o dôležitých rozhodnutiach v biznise i psychológii.