15. júla 2020

Opustili pohodlnú prácu v Bratislave a začali rozbiehať vlastný biznis so zmrzlinou v Novej Dubnici. Na začiatku mal mladý pár Dominika Migaľová a Richard Hahn rozpočet 1 500 eur a svoju vysnívanú zmrzlináreň Velice budovali postupne. Dnes sa môžu pochváliť, že vytvorili vyhľadávané miesto, kde je zmrzlina zážitkom. Dokonca vymysleli svoj originálny produkt Panottino – zapečenú zmrzlinu v brioške. 

Neočakávaný odchod z práce spustil úvahy o vlastnom podnikaní. Fascinovali ich gastro prevádzky, ktoré vznikali s minimálnymi investíciami a napriek tomu mali výnimočnú atmosféru. Na bistro si netrúfali, kaviarní bolo už veľa, chceli vytvoriť niečo výnimočné. „Cítili sme, že zmrzlinárne v tomto segmente zaostávajú a videli sme priestor urobiť niečo zaujímavé,“ vraví Richard Hahn.

Predstava začiatku podnikania v gastrobiznise vo väčšom meste v nich pre neskúsenosť v odbore vyvolávala obavy. Keď našli vhodný priestor v Novej Dubnici, bolo rozhodnuté.

„Našli sme ho náhodou a veľmi sa mi páčil, veľké okná, vysoké stropy. Videla som v ňom potenciál. Rišo mal skôr obavy. Miesto bolo takmer v pôvodnom stave z 50. či 60. rokov a okolie bolo veľmi zanedbané. Nachádza sa aj ďalej od námestia a obávali sme sa, či niekto vôbec pôjde okolo,“ prezrádza Dominika Migaľová, ktorá je partnerkou Richarda Hahna v biznise aj v súkromí.

Kým Dominika je kreatívnou zložkou, Richard má na starosti praktickú stránku podnikania.

Reklama
Mladý pár chce prinášať zmrzlinu ako zážitok. Foto: Velice

Talianska Gelato University a šťastie v podnikaní

Britský podnikateľ Richard Branson, ktorý stojí za impériom Virgin Group, hovorí, že šťastie je tajnou prísadou pre úspešné podnikanie. Akokoľvek to môže znieť naivne, tak práve šťastie stálo aj pri zmrzlinárni Velice. Mladý pár sa totiž bez skúseností vrhol do gastrobiznisu.

Richard pracoval v polygrafii a Dominika v stavebníctve. Na začiatku mohli urobiť množstvo chýb, no im sa podarilo vyvarovať sa tých zásadných. Osvojili si heslo, že nie je nad vlastné skúsenosti, a mnohé veci sa učia za pochodu.

A práve povestné šťastie stálo pri nich aj vo chvíli, keď sa na gastronomickom veľtrhu v talianskom Rimini zapojili do súťaže o porciu zmrzliny a nakoniec vyhrali stáž na známej Gelato University pri Bologni, ktorú by si za normálnych okolností nemohli dovoliť.

Na začiatku im pomohla rodina pôžičkou 1 500 eur a starším gastro zariadením na rozbeh biznisu. „Otec predpokladal, že pravdepodobne mu peniaze už nikdy nevrátim. Teraz mu rozumiem, keby mi niekto dnes povedal, daj mi 1 500 eur a idem robiť zmrzlinu alebo akékoľvek gastro, asi by som ho za tie peniaze radšej poslal na dovolenku,“ konštatuje s úsmevom Richard.

Gelato Lab chce umožniť zákazníkom, aby sa im pri výrobe zmrzliny mohli pozerať „na prsty”. Foto: Velice

Budovanie zmrzlinového laboratória

Požičané peniaze minuli na prípravu nevyhnutných vecí na spustenie prevádzky, kde si všetko museli vybudovať svojpomocne. Toto „svoje kráľovstvo“ však Dominika s Richardom budovali postupne. Ich prvou vyrobenou zmrzlinou bol mangový sorbet a bol to moment, ktorý im potvrdil, že sú na dobrej ceste.

„Bol to pocit slobody, že konečne môžeme začať robiť veci naplno a podľa našich predstáv. Vtedy sa chcete s každým podeliť o to, že ste to zvládli,“ spomína Richard a dodáva, že otvorili v roku 2016.

Kým na začiatku mali v ponuke len zmrzlinu, za tých pár rokov sa z Velice stala moderná zmrzlináreň s laboratóriom, kde sa od základu vyrába originálna zmrzlina z kvalitných surovín. Záležalo im tiež na tom, aby zákazník mal možnosť priamo sledovať výrobu zmrzliny, a teda dianie v ich malom laboratóriu.

Každý rok musia prevádzku prispôsobovať novým trendom, pričom za šesť rokov preinvestovali do podniku viac ako 100-tisíc eur. „Každý rok spravíme nejakú časť, preto všetko trvá dlhšie. V podstate ešte ani dnes nie je všetko tak, ako by sme si predstavovali. Gastro, technológie, dizajn, všetko sa vyvíja. Máme množstvo nápadov na niekoľko najbližších rokov,“ hovorí Dominika.

Výhoda malého mesta bez turistov

Vo Velice sa sezóna začína v marci až apríli, rok 2020 ukončili až 18. decembra. Aj keď ich zákazníci obľubujú prevažne overené klasiky ako čokoládovú či citrónovú zmrzlinu, v ich ponuke vždy nájdete aj netradičné chuťovky ako key lime pie, ruby čokoládu či kombináciu arašidové maslo, banán a karamelizované arašidy.

V ponuke majú tiež svoj originálny produkt Panottino. Je to Velice zmrzlina zapečená v brioške. „Na produkt Panottino sme si zaregistrovali ochrannú známku pre EÚ a napriek tomu, že názov znie taliansky, Panottino je naše, slovenské,“ vravia majitelia.

Panottino, teda zapečená zmrzlina v brioške, je ich originálnym produktom, na ktorý si dali svoju európsku značku. Foto: Velice

„V Novej Dubnici takmer nie je turizmus, čo však nemusí byť nevyhnutne negatívum. Domáci zákazníci vás podržia, keď je situácia ťažšia, napríklad ako teraz počas korony,“ vraví Richard Hahn. Pre pandémiu museli otvoriť o mesiac neskôr, ako plánovali. Museli prijať potrebné opatrenia, čo ich spomaľovalo, no oceňujú, že ľudia boli trpezliví.

„Je to paradox, ale mám pocit, že nám korona veľmi neublížila. Veľké centrá boli zatvorené, ľudia mali viac času. Ten trávili v okolí domova a chodili na zmrzlinu.“

Na druhej strane sa však Dominika s Richardom zhodujú, že udržať si domáceho zákazníka je náročné. „Musíte sa neustále snažiť. Ak sklamete turistu, je pravdepodobné, že príde ďalší. Ak sklamete domáceho zákazníka, prídete s ním aj o veľkú časť jeho okolia a domáci zákazníci sa nemenia každý týždeň či sezónu.“ Pravidelné rady pred zmrzlinárňou Velice však naznačujú, že o svojho zákazníka sa vedia dobre postarať.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?